Σημαντικό προβάδισμα τίτλου για τον Ολυμπιακό στην Τούμπα που με ψυχωμένο και καλά οργανωμένο παιχνίδι πήρε το μεγάλο ντέρμπι κορυφής από τον ΠΑΟΚ με 1-0. Ο νικητής με καθαρό μυαλό, σωστή τακτική και διαρκή ρυθμό κέρδισε τον αγώνα με αυτογκόλ που σημείωσε ο Γιαννούλης στο ξεκίνημα της επανάληψης, μετά από ωραία ενέργεια του Τσιμίκα.

Το ντέρμπι κορυφής ξεκίνησε με καθυστέρηση και μέσα σε “πυρακτωμένη” ατμόσφαιρα λόγω της αναμονής ώστε να εξαερώσει το γήπεδο από τους πυκνούς καπνούς από τα καπνογόνα που άναψαν οι φίλοι του ΠΑΟΚ στην κατάμεστη κερκίδα τους και που κάλυψαν τον αγωνιστικό χώρο για τέσσερα λεπτά. Στο 7′ ο Γερμανός ρέφερι διέκοψε προσωρινά το παιχνίδι, λόγω της χαμηλής ορατότητας από πυκνούς καπνούς από την ίδια αιτία.

Από το ξεκίνημα του ντέρμπι ο Ολυμπιακός καλά τοποθετημένος με διπλή “ζώνη” στη μεσαία γραμμή δεν άφηνε χώρο στους γηπεδούχους για την ανάπτυξη του παιχνιδιού από μέρους τους.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήρθε από τον Πέλκα, το ψηλοκρεμαστό σουτ του οποίου στο 18′ πέρασε πάνω από την εστία του Σα.

Η πρώτη κίνηση του Ολυμπιακού ήρθε στο 24′ με μακρυνό δυνατό σουτ από τον Τσιμίκα που έφυγε επίσης άουτ.

Ο ΠΑΟΚ που ζητούσε μονο τη νίκη άρχισε να προωθεί παίκτες και παιχνίδι επιθετικά κι αυτό άφηνε περιθώρια αντεπιθέσεων στους Πειραιείς.

Ως το τέλος του ημιχρόνου ο αγώνας εξελίχθηκε σε μια αναμέτρηση στρατηγικών επιλογών, που εκπόρευαν από τους πάγκους τους οι δυο συμπατριώτες Πορτογάλοι τεχνικοί. Στο 35′ μια επέλαση διαρκείας του Μίσιτς κόπηκε με προβολή σε κόρνερ από τον Σεμέδο. Οι γηπεδούχοι στο τελευταίο τέταρτο εμφάνισαν σημεία κόπωσης και οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ευκαιρίες αντεπιθέσεων.

Η καλύτερη ευκαιρία στο πρώτο μέρος ανήκε στον Ολυμπιακό, που στο 42′ είχε σουτ του Ελ Αραμπί στο οριζοντιο δοκάρι του Πασχαλάκη, μετά από σέντρα του Βαλμπουενά.

Με την έναρξη της επανάληψης το ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα. Στο 47′ με αυτογκόλ του Γιαννούλη σε σέντρα του Τσιμίκα ο ΠΑΟΚ δέχτηκε ένα ανέλπιστο γκολ που τον αναγκαζε να αφυπνιστεί αγωνιστικά. Πολύ σύντομα ο Δικέφαλος είχε απάντηση.

Ηταν το 51′ όταν οι γηπεδούχοι πέτυχαν γκολ με τον Βαρέλα μετά περιπτειώδη φάση που περιείχε και δοκάρι του Σφιντέρσκι, κι ενώ αχικά κατακυρώθηκε από τον Γερμανό διαιτητή, στην συνέχεια με υπόδειξη του VAR ακυρώθηκε.

Στην επανάληψη ο Αμπέλ Φερέϊρα άλλαξε σχήμα μερικώς. Ο Λημνιός πέρασε αριστερά για να βρει περισσότερο έδαφος κινήσεων ενώ από το 64′ ο Δικέφαλος έπαιξε με δυο φορ περιοχής όταν πέρασε στο γήπεδο και ο Ακπομ, αντί του Πέλκα.

Στο 70′ ο Ολυμπιακός έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Καμαρά που σούταρε αφού κέρδισε την μπάλα από λάθος γύρισμα του Μαουρίσιο, αλλά ο Πασχαλάκης έσωσε την εστία του με θετική επέμβαση.

Ο ΠΑΟΚ άρχισε να εμφανίζει μειωμένο αγωνιστικό ηθικό, και έλλειψη ισορροπίας στη μεσαία γραμμή κάτι που τον οδηγούσε αναπόφευκτα σε μικρά και μεγαλύτερα λάθη. Αντίθετα ο Ολυμπιακός είχε βρει την αυτοκυριαρχία του και την καλή ψυχολογία, ενώ αντί της κόπωσης από την προσπάθεια της Πέμπτης έδειξε πως έχει καλό και διαρκή ρυθμό.

Με τη νίκη του αυτή ο Ολυμπιακός αύξησε την διαφορά από τον αντίπαλο του στους 5 βαθμούς κάτι που σημαίνει πως πάει στα πλέϊ οφ με αυξημένες προοπτικές για τον φετινό τίτλο.

Διαιτητής: Τομπάϊας Στίλερ (Γερμανός)

Κίτρινες: Μπα

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέϊρα): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης, Μίσιτς, Μαουρίσιο (75′ Ελ Καντουρί), Λημνιός (82′ Λάμπρου), Πέλκας (64′ Ακπομ), Μπίσεσβαρ, Σβιντέρσκι.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Βαλμπουενά (91′ Γκασπάρ), Ραντζέλοβιτς (83′ Μασούρας), Ελ Αραμπί (69′ Χασάν).

H AEK

Στην πιο επιβλητική εμφάνισή της από το ξεκίνημα της σεζόν, η ΑΕΚ νίκησε 3-0 τον ΟΦΗ στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Super League. Το ματς έγινε στο ΟΑΚΑ κεκλεισμένων των θυρών και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο πρώτο 30λεπτο με γκολ των Μάνταλου (5΄) και Βέρντε (8΄,30΄)

Η ΑΕΚ είχε τις τεράστιες απουσίες στην άμυνα (Μπάρκας, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας), ο ΟΦΗ δεχόταν τα γκολ! Οι γηπεδούχοι είχαν δημιουργήσει τέσσερις μεγάλες ευκαιρίες πριν συμπληρωθεί το δεκάλεπτο και από αυτές είχαν πάρει δύο γκολ. Το πρώτο με κεφαλιά του Μάνταλού από ασίστ του Λιβάγια (5΄) και το δεύτερο με έξοχη ατομική προσπάθεια του Βέρντε (8΄). Ο ίδιος παίκτης σημείωσε το 3-0 στο 30΄ μετά από εξαιρετικό συνδυασμό με τον Ολιβέιρα. Η Ένωση συνέχισε να δημιουργεί και να χάνει κλασικές ευκαιρίες –κυρίως με τον Μάνταλο- με αποτέλεσμα το σκορ να παραμείνει σε… αξιοπρεπή επίπεδα για τους Κρητικούς που πραγματοποίησαν την χειρότερη εμφάνισή τους στην εφετινή σεζόν.

Ετσι, η ΑΕΚ «έσβησε» την ποινή δύο αγωνιστικών κεκλεισμένων των θυρών συνεχίζει το εντυπωσιακό σερί της επί Καρέρα, ενώ για τον ΟΦΗ μικρό το… κακό, αφού την τελευταία αγωνιστική υποδέχεται τη Λαμία και παραμένει επικρατέστερος υποψήφιος για είσοδο στην εξάδα των play off.

* Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Μάρκο Λιβάγια, ώστε να χάσει μόνο το ματς της τελευταίας αγωνιστικής (με Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη) και να αποφύγει ποινή δύο αγωνιστικών καθώς είχε συμπληρώσει δέκα κίτρινες.

Διαιτητής: Τάτσης

Κίτρινες: Λιβάγια, Μάνταλος – Βαζ

Κόκκινη: Λιβάγια (90+ δεύτερη κίτρινη)

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Μπακάκης (77΄ Παουλίνιο), Οικονόμου, Λόπες, Χουλτ, Σιμάνσκι, Κρίστιτσιτς, Βέρντε, Μάνταλος (81΄ Σιμόες), Λιβάγια, Ολιβέιρα (67΄ Αραούχο)

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Μπράουν (85΄ Μαρινάκης), Κουτρουμπής, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Μεγιάδο (67΄ Μέιρα), Ζοάο Βίκτορ, Τσιλιανίδης, Βαζ (67΄ Ναμπί), Σεμέδο, Φιγκεϊρέδο

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 25ης αγωνιστικής της Super League:

Αστέρας Τρίπολης – Παναθηναϊκός 1-1

(85′ Χαουρέγκι – 51′ πέν. Μακέντα)

Λαμία – Άρης 2-2

(24′, 48′ Αραβίδης – 52′ Λάρσον, 54′ Ιντέγε)

—————————————————–

*** Ο Πανιώνιος άρχισε την σεζόν με -6 βαθμούς.

Πίνακας σκόρερ

• 17 ΓΚΟΛ: Ελ Αραμπί (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ)
  • 10 ΓΚΟΛ: Σφιντέρσκι (ΠΑΟΚ), Μακέντα (ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ)
  • 9 ΓΚΟΛ: Ολιβέιρα (ΑΕΚ), Μπαράλες (ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ), Μανούσος (ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ)
  • 8 ΓΚΟΛ: Μπρούνο Γκάμα (ΑΡΗΣ), Φιγκεϊρέδο (ΟΦΗ)
  • 7 ΓΚΟΛ: Σουντανί (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Ιντέγε (ΑΡΗΣ)
  • 6 ΓΚΟΛ: Λιβάγια, Μάνταλος (ΑΕΚ), Βέλλιος (ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ), Τουράμ (ΛΑΜΙΑ), Φοσέ (ΞΑΝΘΗ), Βαλμπουενά (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Σεμέντο, Τσιλιανίδης (ΟΦΗ), Ντάουντα (ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ / ΑΕΛ), Χατζηγιοβάννης (ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ), Αραμπούλι (ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ), Ουάρντα (ΑΕΛ)
  • 5 ΓΚΟΛ: Μιλοσάβλιεβιτς (ΑΕΛ), Λουίς Φερνάντεθ, Μαρκ Φερνάντεθ (ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ), Τόρες, Μουνίθ (ΒΟΛΟΣ), Μασούρας (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Μίσιτς, Βιεϊρίνια (ΠΑΟΚ)
  • 4 ΓΚΟΛ: Βέρντε (ΑΕΚ), Ντιγκινί, Λάρσον, Βέλεθ (ΑΡΗΣ), Εντουάρντο (ΞΑΝΘΗ), Ζαχίντ (ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ), Μάτος, Άκπομ, Ίνγκασον, Λημνιός (ΠΑΟΚ)
  • 3 ΓΚΟΛ: Φατιόν (ΑΕΛ), Ιγκλέσιας, Σουάρεθ, Ντέλετιτς (ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ), Γιακουμάκης (ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ), Σάσα, Φετφατζίδης (ΑΡΗΣ), Γέντρισεκ (ΒΟΛΟΣ), Μπεχαράνο (ΛΑΜΙΑ), Ποντένσε (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Ναμπί, Μάνος, Νέιρα (ΟΦΗ), Περέα (ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ), Ρόσα, Μπαΐροβιτς (ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ), Εμμανουηλίδης (ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ), Πέλκας (ΠΑΟΚ)
  • 2 ΓΚΟΛ: Σιμόες, Αλμπάνης (ΑΕΚ), Νούνιτς, Μόρας (ΑΕΛ), Ρόουζ (ΑΡΗΣ), Τασουλής (ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ), Ανδρούτσος, Ούμπιδες, Ουγκράι (ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ), Μάντζης, Δημόπουλος (ΒΟΛΟΣ), Αραβίδης, Σκόνδρας (ΛΑΜΙΑ), Ντε Αμορίμ, (ΞΑΝΘΗ), Γκερέρο, Γκιλιέρμε, Καμαρά, Χασάν (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Ντίαζ (ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ), Άρτσε (ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ), Κρέσπο, Λάμπρου, Ντούγκλας Αουγκούστο (ΠΑΟΚ)
  • 1 ΓΚΟΛ: Τσιγκρίνσκι, Βράνιες, Μπακάκης, Γαλανόπουλος, Λόπες, Οικονόμου, Κλωναρίδης, Κρίστισιτς, Αραούχο (ΑΕΚ), Ασούμπρε, Μπέρτος, Μιχαήλ, Ηλιάδης (ΑΕΛ), Ματίγια, Λίντσεϊ (ΑΡΗΣ), Σίτο, Καπίγια, Χαουρέγκι, Φερνάντεζ (ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ) Ενσικουλού, Γούτας, Νάτσος, Ρισβάνης (ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ), Ατιγιάτ, Τσοκάνης, Λύρατζης, Ζοάο, Γκουαρατσένα (ΒΟΛΟΣ), Μπιανκόνι, Δημούτσος, Ασίγκμπα, Σάλιακας, Ρόμανιτς, Καραμάνος (ΛΑΜΙΑ), Τζουρίτσκοβιτς, Μπαριέντος, Στάρτζεον, Λισγάρας, Μπαξεβανίδης, Κάστρο (ΞΑΝΘΗ), Σεμέδο, Ελαμπντελαουί, Φορτούνης (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Μεγιάδο, Βαζ, Φερέιρα (ΟΦΗ), Σένκεφελντ, Κουρμπέλης, Ινσούα, Μολό, Κολοβέτσιος, Μπουζούκης, Δώνης, Βαγιαννίδης (ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ), Μαρσιάλ, Μοράρ, Ντάλσιο, Σανιά, Αριγίμπι, Μουνιέ, Ντουάρτε (ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ), Μαξίμοβιτς, Τσιλούλης, Μιλόγεβιτς, Σταυρόπουλος (ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ), Μπίσεσβαρ (ΠΑΟΚ)
  • ΑΥΤΟΓΚΟΛ: Μαρτίνες, Σουάρεθ (ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ), Μανδάς (ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ), Φερράρι (ΒΟΛΟΣ), Πλιάτσικας (ΛΑΜΙΑ), Τερκί, Φασίδης (ΞΑΝΘΗ), Σανιά (ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ), Γιαννούλης (ΠΑΟΚ)