Ο Παναθηναϊκός κράτησε την ψυχραιμία του στην κρίσιμη τελευταία περίοδο, όταν η Ζαλγκίρις «άγγιξε» το διπλό, και τελικά «μπήκε με το δεξί» στην φάση των «16» της Ευρωλίγκας. Οι «πράσινοι» επικράτησαν 67-66 των Λιθουανών στο ΟΑΚΑ, στην πρεμιέρα του 5ου ομίλου, και έκλεισαν με τον καλύτερο τρόπο τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις για το 2012.

Κορυφαίος του Παναθηναϊκού ο Μάικλ Μπράμος με 15 πόντους και καθοριστικά τρίποντα στην τρίτη περίοδο, όταν η Ζαλγκίρις προσπάθησε για την ανατροπή, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Τζέισον Καπόνο, ο οποίος σημείωσε τους 11 (3/3 τρίποντα) από τους 16 πόντους του στο δεύτερο δεκάλεπτο.
Ο Δημήτρης Διαμαντίδης αισθάνθηκε πάλι ενοχλήσεις στο δεξιό προσαγωγό και αγωνίστηκε για 4 μόλις λεπτά, ενώ ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης αν και δηλώθηκε στη 12άδα δεν πάτησε παρκέ (ρήξη πελματιαίας απονεύρωσης στο αριστερό πόδι).

Από τη Ζαλγκίρις, που κυριάρχησε στα επιθετικά ριμπάουντ στο τελευταίο δεκάλεπτο και πέτυχε την ανατροπή, ξεχώρισε Κσιστόφ Λαβίνοβιτς με 13 πόντους και ο Τρέμελ Ντάρντεν με 12.

Τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας του Παναθηναϊκού στο πρώτο δεκάλεπτο (4/7 δίποντα, 4,7 τρίποντα, 2/2 βολές) ανέτρεψαν γρήγορα το εις βάρος του 7-3 στο 2′, καθώς Διαμαντίδης και Μπράμος έδωσαν το έναυσμα της αντεπίθεσης από τα 6.75 και οι «πράσινοι» με σερί 10-0 προηγήθηκαν στο 7′ με 13-7, ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (22-13). Η δεύτερη περίοδος εξελίχθηκε σε αποθέωση των εκτελεστικών ικανοτήτων του Τζέισον Καπόνο.

Ο Αμερικανός φόργουορντ «μίλησε» όταν η Ζαλγκίρις μείωσε σε 25-23 και με τρία διαδοχικά τρίποντα του και συνολικά 11 πόντους εκτόξευσε τη διαφορά στο 16′ στους +13 πόντους (36-23), ενώ ο Ματσιούλις έδωσε στην επόμενη επίθεση στη διαφορά τη μέγιστη τιμή της (38-23). Οι Λιθουανοί προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά, αλλά ο Μπράμος κράτησε από την περιφέρεια τη διψήφια διαφορά των +10 πόντων (43-33), με την οποία οι δύο ομάδες πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια.

Ένα τετράλεπτο αμυντικής αδράνειας από πλευράς Παναθηναϊκού στις αρχές της τρίτης περιόδου έφερε τη Ζαλγκίρις σε απόστασης αναπνοής. Με πρωταγωνιστή τον Ντάρντεν οι Λιθουανοί μείωσαν με επιμέρους σκορ 10-2 σε 45-43 στο 24′, αλλά ο Μπράμος έδωσε ανάσα από τα 6.75 (48-43) για να το επαναλάβει στο 28′, διαμορφώνοντας το 53-47. Οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελευταία περίοδο με τους «πράσινους» στο +5 (54-49).

Η Ζαλγκίρις Κάουνας κυριάρχησε στα επιθετικά ριμπάουντ στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο και στο 33′ ισοφάρισε σε 56-56, ενώ μετά από ένα τρίλεπτο επιθετικής αδράνειας και από τις δύο ομάδες οι Λιθουανοί πήραν προβάδισμα με 59-53, χάρη στο τρίποντο του Λαβρίνοβιτς. Νέο τρίποντο από τον Πόποβιτς (62-58) και η Ζαλγκίρις έδειξε να κρατάει τη νίκη στο 37′. Ωστόσο, οι «πράσινοι» με επιμέρους σκορ 8-4 ισοφάρισαν στο 39′ σε 66-66. Ο Λάσμε πήρε το φάουλ από τον Ντάρντεν στα 51” πριν τη λήξη, ευστόχησε σε 1/2 βολές (67-66), ο Λαβρίνοβιτς δεν κατάφερε να πετύχει το νικητήριο καλάθι και ο Παναθηναϊκός κράτησε αλώβητο το ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 43-33, 54-49, 67-66.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσέρεμπουκ (Ιταλία), Μπούλτο (Ισπανία), Μαεστρέ (Γαλλία)
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Μπράμος 15 (5), Ματσιούλις 7 (1), Καπόνο 16 (4), Ούκιτς 2, Λάσμε 14, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 3 (1), Γκιστ 2, Μπανκς 8 (1).
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Ζοάν Πλάθα): Ντάρντεν 12 (2), Τζάαμπερ 8, Πόποβιτς 6 (2), Λαβρίνοβιτς Ντ. 4, Γιανκούνας 9 (1), Καουκένας, Ντέλας, Κουζμίνσκας 7 (1), Λαφαγιέτ 7 (1), Λαβρίνοβιτς Κσ. 13 (3).