Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε μεγάλη προσπάθεια για δύο σετ, αλλά λύγισε στην κλάση και την εμπειρία του Ραφαέλ Ναδάλ και δεν θα καταφέρει να υπερασπιστεί τον τίτλο του στα ATP Finals.

Ο Ισπανός θρύλος του τένις επικράτησε του Έλληνα πρωταθλητή με 2-1 σετ (6-4, 4-6, 6-2), σημείωσε την έκτη νίκη σε επτά αγώνες με αντίπαλο τον 22χρονο Τσιτσιπά κι έγινε ο δεύτερος τενίστας που εξασφαλίζει την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης από τον όμιλο «London 2020», μετά τον Ντομινίκ Τιμ.

Ο Ναδάλ θα αντιμετωπίσει το Σάββατο (21/11) τον Ντανιίλ Μεντβέντεφ στα ημιτελικά της διοργάνωσης, όπου θα βρεθεί για έκτη φορά στην καριέρα του, με στόχο να κατακτήσει το τρόπαιο για πρώτη φορά! Σύμμαχός του θα είναι η ευνοϊκή παράδοση, που τον θέλει στις 3-0 νίκες απέναντι στον Ρώσο.

Ο Ισπανός ήταν πιο έμπειρος από τον Τσιτσιπά και κατάφερε να αξιοποιήσει την υπεροχή του σε παραστάσεις στο πνευματικό κομμάτι του αγώνα, ο οποίος ολοκληρώθηκε 2 ώρες και 6 λεπτά μετά την έναρξή του.