Δεν ξεκίνησε καλά το 2021 στην πρεμιέρα στο A’ League η Melbourne Victory.

Το συγκρότημα του νεοσύλλεκτου στον πάγκο Grant Brebner προδόθηκε από τραγικά λάθη της άμυνας και του keeper Max Crocombe και έδειξε ανέτοιμο στην πρώτη του επίσημη εμφάνιση στη Μελβούρνη μετά από χρονικό διάστημα δέκα μηνών.

Το AAMI Park υποδέχτηκε το βράδυ του Σαββάτου τους 10.000 σχεδόν φίλους των navy blue, όμως η χαρά τους περιορίστηκε μόνο στο γκολ της ισοφάρισης (24′) από την ατομική προσπάθεια του Άγγλου Callum McManaman.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν λογαριασμό οκτώ λεπτά νωρίτερα με την υπόδειξη του VAR, το οποίο τους δικαίωσε, αφού, όντως, δεν υπήρχε οφσάιντ στον Scott McDonald.

Ό,τι καλό μπόρεσε να παρουσιάσει η Victory ήταν στο πρώτο ημίχρονο, αφού μετά την ανάπαυλα ήρθε η κατάρρευση από σοβαρά λάθη αρχικά από τον Crocombe στο 60′, που αδράνησε μην επιχειρώντας έξοδο και δίνοντας την ευκαιρία στον αφύλακτο αμυντικό Macaulay Gillesphey να σκοράρει με κεφαλιά και 15 λεπτά αργότερα όταν ο 23χρονος Dylan Wenzel-Halls χόρεψε με μαεστρία την χάρτινη άμυνα της Victory, διαμορφώνοντας το τελικό 1-3.

Στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε ο Grant Brebner έδειξε ψύχραιμος, αποδίδοντας την ήττα στο γεγονός ότι η ομάδα δεν μπόρεσε να προετοιμαστεί κατάλληλα λόγω της 14ήμερης υποχρεωτικής καραντίνας στο Σίδνεϊ και για το γεγονός ότι δεν είχε τη δυνατότητα να δώσει έστω ένα φιλικό πριν το επίσημο ντεμπούτο της.

Πάντως, σε βίντεο που αναρτήθηκε λίγες ημέρες πριν το ματς στον ιστότοπο των «navy blue», o Σκωτσέζος πρώην τεχνικός της Victory Ernie Merrick με τον Gary Cole εγκωμίασαν τον Grant Brebner λέγοντας ότι γνωρίζει πολύ καλά τη φιλοσοφία του συλλόγου από την παρουσία του ως παίκτης, αλλά και ως προπονητής της ομάδας νέων.

Τέσσερα από τα νέα πρόσωπα που αποκτήθηκαν στην μεταγραφική περίοδο έκαναν ντεμπούτο, ο σκόρερ McManaman που έβγαλε όλο το 90λεπτο, ο Jacob Butterfield που αντικαταστάθηκε στο 63′ από τον Jay Barnett και οι Ben Folami και Rudy Gestede που ο πρώτος έγινε αλλαγή με τον δεύτερο στο 57′.

Λίγες ώρες νωρίτερα, με δύο εκπληκτικά γκολ εκτός περιοχής, αρχικά από τον 19χρονο Calem Nieuwenhof (29′) και έπειτα με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ από απόσταση 35 μέτρων με τον Luke Brattan (55′), οι πρωταθλητές Αυστραλίας επιβλήθηκαν παρουσία 3,500 φιλάθλων στο Win Stadium του Wollongong της Wellington Phoenix με 1-2.

Ένας ακόμα 19χρονος πιτσιρικάς, ο σουδανικής καταγωγής Alou Kuol έγινε ήρωας στην πρεμιέρα του Εθνικού πρωταθλήματος πετυχαίνοντας το μοναδικό γκολ που χάρισε το τρίποντο για τους Mariners. Ήταν η πέμπτη συμμετοχή του ταλαντούχου επιθετικού που αναδείχτηκε ποδοσφαιρικά στο Shepperton με την Goulburn Valley Suns.

Με σκόρερ τον 35χρονο πλέον Mark Milligan η νεοφώτιστη Macarthur FC επικράτησε στο Bankwest Stadium επίσης με 1-0 των Wanderers.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ

WSW – Macarthur FC 0-1 (72′ Milligan)
Mariners – Newcastle 1-0 (43′ A Kuol)
Phoenix – Sydney FC 1-2 (45’+1 Muratovic – 29′ Nieuwenhof, 55′ Brattan)
Victory – Brisbane 1-3 (24′ McManaman – 16′ McDonald, 60′ Gillesphey, 79′ Wenzel-Halls)