Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε στα τρία σετ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε με 2-1 τον Χουμπερτ Χουρκάζ και πήρε το «εισιτήριο» για τους προημιτελικούς του τουρνουά στο Ρότερνταμ.

Ο Έλληνας τενίστας προηγήθηκε με 6-4, ο Πολωνός «απάντησε» με τον ίδιο ακριβώς τρόπο (4-6) και στο τρίτο σετ, ο 22χρονος πρωταθλητής επικράτησε με 7-5. Με τη νίκη αυτή ο Τσιτσιπάς από την επόμενη εβδομάδα θα φιγουράρει στο νο 5 της παγκόσμιας κατάταξης.

ΥΠΕΚΥΨΕ Η ΣΑΚΚΑΡΗ

Η Μαρία Σάκκαρη βρέθηκε σε κακό… βράδυ, χάνοντας με «κάτω τα χέρια» από την Γκαρμπίνιε Μουγκουρούθα, στα προημιτελικά του τουρνουά της Ντόχα.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του αγώνα να σταθεί επάξια απέναντι στην Ισπανίδα αντίπαλό της, που επιβλήθηκε με 2-0 σετ κατακτώντας το πρώτο με 6-3 και το δεύτερο με 6-1, μένοντας εκτός συνέχειας.

Η Σάκκαρη δεν είχε συγκέντρωση, υπέπεσε σε πολλά και αβίαστα λάθη, το σερβίς της δεν «πήγε» σήμερα, κι αυτό δεν ήταν δυνατόν να το αφήσει ανεκμετάλλευτο μια αθλήτριας της κλάσης της Μουγκουρούθα, την οποία πάντως η Ελληνίδα είχε νικήσει πρόσφατα (2-0), συγκεκριμένα δε στις 10 Ιανουαρίου 2021 και στη φάση των «16» στο Άμπου Ντάμπι.