Η Ελλάς Μελβούρνης χρειάστηκε την ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι για να προκριθεί εις βάρος των Knights στην επόμενη φάση των προκριματικών του FFA Cup.

Οι Κροάτες, σε μία από τις λιγοστές τους επιθέσεις, αιφνιδίασαν πρώτοι στο 53′, με την ισοφάριση για το συγκρότημα του Esteban Quintas να έρχεται με πέναλτι του Marco Jankovic στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και αφού ένα λεπτό νωρίτερα από λάθος του Pierce Clark οι φιλοξενούμενοι είχαν σουτ στο δοκάρι.

Η ημίωρη παράταση δεν είχε γκολ, έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι εκεί όπου οι παίκτες της «κυανόλευκης» ήταν πιο ψύχραιμοι κερδίζοντας τη διαδικασία με 4-1.

Στην επόμενη φάση των «16» προκρίθηκαν, επίσης, ο Παγκύπριος που με τέσσερα γκολ στο δεύτερο μέρος επικράτησε με 4-0 της Altona North και πιο δύσκολα η Νέα Ελλάς που με σκορ 0-1 επικράτησε στο David Barro της Manningham Blues.

Μετά από απόφαση της Αυστραλιανής Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας και τηw Πολιτειακής Football Victoria η προγραμματισμένη αναμέτρηση του Oakleigh με την Preston στο πλαίσιο της πέμπτης προκριματικής φάσης του FFA Cup αναβλήθηκε.

Οι δύο Ομοσπονδίες μέσω της ανακοίνωσης έκριναν ότι η αναβολή θα επιτρέψει στην γηπεδούχο να προετοιμαστεί επαρκώς το παιχνίδι που αναμενόταν να παρακολουθήσει μεγάλος αριθμός φιλάθλων. Μέχρι το βράδυ της Τρίτης δεν έγινε γνωστή η ημέρα και ώρα διεξαγωγής του αγώνα.