Ο Αντι Μάρεϊ κατέκτησε το διεθνές τουρνουά Γουίμπλεντον, καθώς στον τελικό της διοργάνωσης, επικράτησε 6-4, 7-5, 6-4 του Σέρβου επικεφαλής της παγκόσμιας κατάταξης, Νόβακ Τζόκοβιτς.

Ο Σκωτσέζος Ολυμπιονίκης του τένις, έγινε ο πρώτος Βρετανός, που κατακτά το συγκεκριμένο τουρνουά μετά από 77 χρόνια και τον θρίαμβο του θρυλικού Φρεντ Πέρι.

Από το 1936 συγκεκριμένα, είχαν να χειροκοροτήσουν οι Βρετανοί φίλαθλοι νικητή από το νησί! Και για τον ίδιο τον Μάρεϊ, ήταν κρυφός πόθος ο τίτλος του Γουίμπλεντον και πέρυσι ήταν απαρηγόρητος για την απώλειά του από τον Φέντερερ. Βέβαια, η πικρή γεύση που του είχε μείνει… ξεχάστηκε για τον Μάρεϊ, όταν δύο μήνες μετά κατέκτησε δύο χρυσά Ολυμπιακά μετάλλια στο ίδιο γήπεδο, στο απλό και στο διπλό, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου.

Τρεις ώρες και εννέα λεπτά χρειάστηκε το Νο2 στην παγκόσμια κατάταξη να κάμψει την αντίσταση του κορυφαίου τενίστα στον κόσμο Νόβακ Τζόκοβιτς (Νο1). Ούτε ένα σετ δεν κατάφερε να κερδίσει ο Σέρβος τενίστας απέναντι στον Μάρεϊ που πανηγύρισε τον δεύτερο τίτλο Grand Slam στην καριέρα του.
«Αντιλαμβάνομαι πόσο πολύ θέλατε να δείτε ένα Βρετανό νικητή στο Γουίμπλεντον, οπότε ελπίζω να το απολαύσατε. Έκανα το καλύτερο που μπορούσα», δήλωσε ο Μάρεϊ στη πρώην νικήτρια του Γουίμπλεντον, Σου Μπάρκερ.
Στο αγωνιστικό μέρος, οι δύο τενίστες χρειάστηκαν 20 λεπτά για να ολοκληρώσουν τα πρώτα τρία γκέιμ. Ο Μάρεϊ πήρε το πρώτο σετ ιδρώνοντας μετά από 1 ώρα, με 6-4. Ο Τζόκοβιτς αντέδρασε παίρνοντας σαφές προβάδισμα με 4-1 στο δεύτερο σετ. Όμως, ο Σκοτσέζος έκανε μπρέικ και ισοφάρισε σε 4-4. Ο Τζόκοβιτς έδειχνε εκνευρισμένος και είχε παράπονα από τη διαιτησία, με αποτέλεσμα να χάσει την αυτοσυγκέντρωσή του.

Ο Μάρεϊ με νέο μπρέικ, σέρβιρε για το σετ και με εντυπωσιακό σέρβις έκανε το 2-0 (7-5). Στο τρίτο σετ, ο Μάρεϊ είχε πλέον τη ψυχολογία και βέβαια τη βοήθεια του κοινού, έκανε μπρέικ (2-0). Ο Τζόκοβιτς απάντησε με δύο σερί μπρέικ, προηγήθηκε 4-2. Όμως, ο Μάρεϊ απέδειξε πως ήταν αποφασισμένος να γράψει το όνομά του με «χρυσά γράμματα» στην ιστορία του Γουίμπλεντον και του βρετανικού τένις. Ο Νόβακ σε ένα γκέιμ έχασε τρία “break point” και o Mάρεϊ με 6-4 στο τελευταίο σετ ήταν ο μεγάλος νικητής.