Την πρώτη εκτός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ σημείωσε ο ΠΑΟΚ, που με τέρματα των Βίτορ (18′) και Στοχ (66′) νίκησε στη Βέροια τη «βασίλισσα του βορρά» με 2-1 και θα πάει με ανεβασμένη ψυχολογία στο παιχνίδι της προσεχούς Πέμπτης με τη Σακτέρ Καραγκάντι, στο Europa League. Για τους γηπεδούχους, που κατέγραψαν την πρώτη ήττα, μείωσε ο Μρντάκοβιτς στο 83ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά και με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου είχαν ήδη χάσει τρεις πολύ καλές ευκαιρίες: στο 3′ ο Χακόμπο απέκρουσε στη γωνία του το φάουλ του Καλτσά, στο 7′ ο Ισπανός τερματοφύλακας επενέβη εκ νέου σωτήρια στην κεφαλιά του Ορέστες και στο 9′, από σέντρα του Καλτσά, ο Μπαργκάν «σημάδεψε» το δοκάρι από τα πέντε μέτρα.

Στο 18′, όμως, οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο εύστοχοι και άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Βίτορ από κόρνερ του Λούκας, ενώ στη φάση που προηγήθηκε ο Αναστασόπουλος είχε κάνει πολύ μεγάλη απόκρουση στο ανάποδο ψαλίδι του Αθανασιάδη, με τον διεθνή επιθετικό του «Δικέφαλου» να συγχαίρει τον Έλληνα γκολκίπερ για την επέμβασή του!

Η «βασίλισσα του βορρά» δεν πτοήθηκε από το 0-1, χάνοντας νέα ευκαιρία με τον Καλτσά το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Χακόμπο, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Αθανασιάδης είχε ένα αξιόλογο αλλά άστοχο σουτ. Η μεγάλη ευκαιρία των γηπεδούχων για να φτάσουν στην ισοφάριση χάθηκε στο 56ο λεπτό, με τον Μρντάκοβιτς να σουτάρει στα ύψη από το σημείο του πέναλτι.

Στο 64΄ ο Αναστασόπουλος είπε «όχι» εκ νέου στην κεφαλιά του Αθανασιάδη, αλλά δύο λεπτά αργότερα, από λάθος στην αμυντική διάταξη των γηπεδούχων, ο Στοχ πήρε την μπάλα με το «τακούνι» και «εκτέλεσε» τον τερματοφύλακα της Βέροιας, που κατόρθωσε να μειώσει στο 83΄ με τον Μρντάκοβιτς αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση, στα λίγα λεπτά που απέμεναν ως τη λήξη.

Διαιτητής: Α. Αρετόπουλος

Κίτρινες: Μρντάκοβιτς, Αμαραντίδης, Γεωργιάδης, Αναστασόπουλος – Χακόμπο, Τζιόλης, Κατσουράνης, Λούκας

ΒΕΡΟΙΑ (Τον Κάανεν): Αναστασόπουλος, Τραπ (74΄ Σεγούντο), Μπάρμπας, Ορέστες, Αμαραντίδης, Γεωργιάδης, Ζεζίνιο (84΄ Όστοϊτς), Καλτσάς (84΄ Μάνος), Μπαργκάν, Μπεν, Μρντάκοβιτς.

ΠΑΟΚ (Χουμπ Στέφενς): Χακόμπο, Τζαβέλλας, Κίτσιου, Κατσουράνης, Βίτορ, Τζιόλης, Νίνης, Λούκας (81΄ Ολίσε), Στοχ (90΄+ Νέτσιντ), Σαλπιγγίδης (90΄+ Βούκιτς), Αθανασιάδης.