Ήλθε όχι μόνο για να μείνει, αλλά και για να πείσει… Η Καβάλα πανηγύρισε το Σάββατο τη δεύτερη νίκη της στη φετινή Σούπερ Λίγκα στο ντέρμπι των νεοφώτιστων με τον Ατρόμητο. Στο «Ανθή Καραγιάννη» οι «αργοναύτες» είδαν το βασικό τους επιθετικό δίδυμο, Ονουάτσι-Σουλτανίδη, να βρίσκει δίχτυα κι έτσι το γκολ του Φαβάλι δεν έφτασε για τους Περιστεριώτες που παραμένουν χωρίς τρίποντο…

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με την Καβάλα να χάνει δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά ξεκίνησε η αναμέτρηση. Και στις δύο φάσεις πρωταγωνιστής ήταν ο Σουλτανίδης, ο οποίος στο 2’ νικήθηκε από τον Μιχαηλίδη, ενώ στο 11’  βρέθηκε ξανά σε θέση βολής, αλλά το σουτ που επιχείρησε μέσα από τη μικρή περιοχή βρήκε το πόδι του Νάστου και έφυγε κόρνερ. Η πρώτη φάση που ο Ατρόμητος έγινε απειλητικός σημειώθηκε στο 13’ με τον Μπρίτο να ανακόπτεται την τελευταία στιγμή από τον Ντικρόκ.
Από κει και πέρα η ομάδα του Περιστερίου ισορρόπησε το ματς, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έχα-σαν δύο ακόμη μεγάλες ευκαιρίες μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Την πρώτη στο 29ο λεπτό με τον Παβίσεβιτς να βγαίνει απέναντι από τον Μιχαηλίδη, αλλά και πάλι ο γκολκίπερ των “κυανόλευκων” απέκρουσε σω-τήρια, ενώ λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο μοιραίος παίκτης των «αργοναυτών» στο διάστημα αυτό, Σουλτανίδης, αστόχησε σε νέο τετ-α-τετ που είχε με τον Μιχαηλίδη.
Η ανωτερότητα των γηπεδούχων απέδωσε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όταν από λάθος α-πόκρουση του Κουτσόπουλου σε σέντρα του Ορούμα, ο Ονουάτσι από κοντά έκανε το 1-0 με σουτ. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το σκορ αυτό δεν θα άλλαζε στον υπόλοιπο έξτρα χρόνο, ο Φαβάλι με ατομική προσπάθεια και εξαιρετικό πλασέ ισοφάρισε σε 1-1 στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου!

Παρόμοιο ξεκίνημα και στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά με διαφορετικό πρωταγωνιστή… Στο 47’ ο Σφακιανάκης απέτυχε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα μέσα από τη μικρή περιοχή, μετά από ασιστ του Αναστασάκου. Η μπάλα τιμώρησε τους Περιστεριώτες εννέα λεπτά αργότερα. Από σέντρα του Ιωάννου ο Σουλτανίδης νί-κησε στον αέρα τον Ολιβέιρα και με κεφαλιά έκανε το 2-1. Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Ιτάνζ απέ-κρουσε σωτήρια του σουτ του Πόποβιτς, κρατώντας την πολύτιμη νίκη για την ομάδα του.

Διαιτητής: Μ. Τσινιάρης (Αθηνών)
Κίτρινες: Ντομπρασίνοβιτς, Ορούμα – Κουτσόπουλος, Νάστος
ΚΑΒΑΛΑ (Γιάννης Παπακώστας): Ιτάνζ, Παβίσεβιτς, Ντομπρασίνοβιτς, Πόποβιτς (55’ Ιωάννου), Ορού-μα, Μεντί, Ντικρόκ, Οικονόμου, Σουλτανίδης (77’ Λάκης), Φερέιρα, Ονουάτσι (69’ Θεοδωρέλλης)
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Δώνης): Μιχαηλίδης (44’ Κηπουρός), Κουτσόπουλος (77’ Πόποβιτς), Νεμπεγλέρας, Αναστασάκος, Φαβάλι, Μπρίτο, Νάστος, Σαρμιέντο, Σφακιανάκης (63’ Περόνε), Τάτος, Ολιβέιρα.