Με αμφισβητούμενο πέναλτι που κέρδισε ο Βάις και εκτέλεσε ο Ντομίνγκες στο 74′ και γκολ του Ολαϊτάν στο 90′, ο Ολυμπιακός κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του αξιόμαχου Αστέρα Τρίπολης και να τον νικήσει 2-0 στο γήπεδο Καραϊσκάκη, για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκα.
Με ισχυρή αμυντική διάταξη, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κλείσουν τους διαδρόμους στον Ολυμπιακό, που σε όλο το α’ ημίχρονο είχε την υπεροχή, αλλά αδυνατούσε να βρει τρόπους για να απειλήσει την αντίπαλη εστία.

Ουσιαστικά, δύο σουτ του Ντομίνγκες, στο 12′ λίγο άουτ και στο 22′ που απέκρουσε στη γωνία ο Ερνάντες, ήταν οι καλύτερες στιγμές των γηπεδούχων, συν μια φάση ακόμη στο 32′, όταν ο Χολέμπας σέντραρε από αριστερά και ο Φουστέρ από καλή θέση με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ.
Ο Αστέρας προσπαθούσε κατά διαστήματα να «χτυπήσει» με αντεπιθέσεις και σε μια από αυτές, στο 31′, ο Ουσέρο με σουτ υποχρέωσε τον Ρομπέρτο σε δύσκολη επέμβαση. Στο β’ ημίχρονο, η αρκαδική ομάδα ανέβηκε αρκετά, πρέσαρε ψηλά και δυσκόλεψε πάρα πολύ τους «ερυθρόλευκους», που έβλεπαν τα λεπτά να περνούν χωρίς να μπορούν να πετύχουν κάτι αξιόλογο.

Ωστόσο στο 73′, σε μια από τις ελάχιστες φορές που μπήκαν στην αντίπαλη περιοχή, ο Βάις βρέθηκε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Ζησόπουλου, ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι και ο κορυφαίος του αγώνα Ντομίνγκες το μετέτρεψε σε γκολ κι έκανε το 1-0.
Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κρατήσουν το ματς στα μέτρα τους, ενώ στο τέλος βρέθηκαν δύο φορές σε θέση βολής: στην πρώτη (89′) ο Βάις σούταρε στο δοκάρι και στη δεύτερη (90′) ο Ολαϊτάν από κοντά έκανε το 2-0 κι έτσι ο Ολυμπιακός συνέχισε να διατηρεί το απόλυτο σε νίκες στην έδρα του.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Καλογερόπουλος (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παπαδόπουλος, Παπάζογλου – Εντό, Καράσκο, Μουνάφο, Ζησόπουλος, Μπακασέτας, Γκοϊάν
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Τόρες (46′ Παπάζογλου), Χολέμπας, Παπαδόπουλος, Σιόβας, Σάμαρης, Μασάντο, Κάμπελ, Φουστέρ (60′ Βάις), Ντομίνγκες, Σέποβιτς (69′ Ολαϊτάν).
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Στάικος Βεργέτης): Ερνάντες, Μουνάφο, Ουσέρο, Ζησόπουλος, Καράσκο, Χουάνμα (70′ Μπακασέτας), Ναβάρο (87′ Πολ), Λούι, Γκοϊάν, Κοντοές, Εντό (81′ Κάφα).