Ο Ολυμπιακός ανέβασε ταχύτητα (λόγω Αριέλ Ιμπαγάσα) στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε με 4-2 τον Πλατανιά στο «Καραϊσκάκη», στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκα.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο 1-1 (28′ Ολαϊτάν – 37′ Τόρες), και στην επανάληψη με την είσοδο του έμπειρου Αργεντινού μέσου, ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές και πέτυχε άλλα τρία γκολ με τους Βαλντές (68′), Πέρες (70′) και Μαρκάνο (78′), ενώ η ομάδα της Κρήτης είχε μειώσει στο 74ο λεπτό με τον Βλαχοδήμο.
Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Το αγωνιστικό πλάνο του Μίτσελ ήταν να επιτίθεται από τα άκρα με τους Πέρες και Ολαϊτάν, ενώ από την άλλη πλευρά ο Πλατανιάς αμυνόταν στο μισό γήπεδο με τους παίκτες του να σχηματίζουν διπλή ζώνη άμυνας. Οι πρωταθλητές πίεζαν την άμυνα της κρητικής ομάδας και πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίωρο κατάφεραν ν’ ανοίξουν το σκορ.

Συγκεκριμένα στο 28ο λεπτό Ο Μανιάτης έκλεψε την μπάλα στη μεσαία γραμμή. Αμέσως έγινε η μπαλιά στον Ολαϊτάν και εκείνος με ένα πλασέ έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους. Το γκολ ενίσχυσε τη ψυχολογία των γηπεδούχων, οι οποίοι συνέχισαν να πιέζουν την άμυνα του Πλατανιά, ψάχνοντας το δεύτερο γκολ. Αντί όμως για το 2-0, έγινε το 1-1 και… πάγωσαν οι κερκίδες στο «Καραϊσκάκη».

Στο 37′ σε μια ξαφνική αντεπίθεση για τον Πλατανιά οι αμυντικοί του Ολυμπιακού πρόλαβαν και παραχώρησαν κόρνερ. Ο Γουνδουλάκης προσπάθησε να σουτάρει, η μπάλα γκέλαρε και ο Τόρες με κεφαλιά από την μικρή περιοχή ισοφάρισε το σκορ. Στα τελευταία λεπτά ο Ολυμπιακός πίεσε για να πάρει ξανά την πρωτοπορία στο σκορ, αλλά η άμυνα της κρητικής ομάδας άντεξε.

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε. Ο Μίτσελ ανακάτεψε την τράπουλα και έριξε στο παιχνίδι τον Αριέλ Ιμπαγάσα. Ο Αργεντινός σταρ μπήκε ορεξάτος στο γήπεδο και πολύ γρήγορα οδήγησε τον Ολυμπιακό στα γκολ. Πρώτα στο 68ο λεπτό όταν με δική ασίστ έχρισε σκόρερ τον Βαλντές, ο οποίος πέτυχε το πρώτο του γκολ με τον Ολυμπιακό. Ο Ιμπαγάσα έκανε την κάθετη πάσα και ο Βαλντές έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (2-1).

Στο 70′ ο Ιμπαγάσα σέντραρε και ο Πέρες νίκησε την άμυνα του Πλατανιά και με δυνατή κεφαλιά ανέβασε το δείκτη του σκορ. Οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού αποθέωσαν τον Ιμπαγάσα και δεν σταμάτησαν να τον αποθεώνουν, ούτε όταν η κρητική ομάδα μείωσε σε 3-2. Στο 72′ ο Βλαχοδήμος με έξυπνο σουτ νίκησε τον Ρομπέρτο και μείωσε το σκορ προσωρινά, καθώς τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ιβάν Μαρκάνο με κεφαλιά έγραψε το 4-2.

Οι συνθέσεις:
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Μανιάτης, Παπάζογλου (65′ Ιμπαγάσα), Εντινγκά, Σαβιόλα, Πέρες, Παπαδόπουλος, Μαρκάνο, Ντομίνγκες (57′ Βαλντές), Μπονγκ, Ολαϊτάν (73′ Μασάντο).
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Αναστασιάδης): Γιωργαλλίδης, Φερνάντες (79′ Κατάι), Δημήτρης, Μπέλιτς, Τόρες (84′ Σουκιάς), Βλαχοδήμος, Γουνδουλάκης, Ινκούμ (71′ Θέρα), Γιαχία, Φαϊσκα, Τετε.