Η Μαρία Σαράποβα ήταν η μεγάλη νικήτρια στον τελικό του φετινού Roland Garros.

Η Ρωσίδα τενίστρια επικράτησε με 2-1 σετ (6-4, 6-7 (5/7), 6-4) της Ρουμάνας Σιμόνα Χάλεπ σε έναν αγώνα που διήρκεσε τρεις ώρες και 3 λεπτά και κατέκτησε για δεύτερη φορά στην καριέρα της το Γαλλικό Όπεν (πρώτη φορά το 2012), φτάνοντας παράλληλα στο 5ο γκραντ σλαμ τίτλο της.

Η Σιμόνα Χάλεπ ξεκίνησε πολύ δυνατά τον πρώτο τελικό γκραντ σλαμ της καριέρας της και «έσπασε» το σερβίς της Σαράποβα και έφτασε εύκολα στο 2-0. Κάπου εκεί, η Ρωσίδα αφυπνίστηκε και με σερί 5-0 έφτασε στο 5-2 και τελικά κατέκτησε με 6-4 το πρώτο σετ.

Το δεύτερο σετ θα μείνει στην ιστορία αφού οι δύο αθλήτριες μονομάχησαν για 1 ώρα και 12 λεπτά, με τη Χάλεπ να σερβίρει για την ισοφάριση αλλά τη Σαράποβα να βρίσκει τα ψυχικά αποθέματα να στείλει το σετ στο τάι μπρέικ. Εκεί, η 22χρονη Ρουμάνα αν και έχανε με 4-2, κατάφερε να φτάσει στο 7-5 και να πάρει το σετ, ισοφαρίζοντας σε 1-1.
Στο τρίτο και τελευταίο σετ η Σαράποβα έδειξε να είναι πιο αποφασισμένη και φρέσκια από την αντίπαλό της που βρέθηκε να χάνει με 4-2. Η Χάλεπ βρήκε τη δύναμη να μειώσει σε 5-4 αλλά η Σαράποβα σέρβιρε για τον τίτλο και έφτασε στην κατάκτησή του.