Τη μεγαλύτερη πρόκριση της καριέρας του απόλαυσε ο Νικ Κύργιος. Ο 19χρονος Ελληνοαυστραλός επιβλήθηκε του Γίρι Βέσελι με 3-6, 6-3, 7-5, 6-2 και εξασφάλισε ένα εισιτήριο για τον 4ο γύρο του Γουίμπλεντον και θα είναι το επόμενο εμπόδιο του Ραφαέλ Ναδάλ.

Ο Κύργιος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με τον εντυπωσιακό αριθμό των 63 winners, με τους 26 από αυτούς να προέρχονται από άσους. Με τη νίκη του αυτή έχει εξασφαλίσει ήδη την είσοδό του στο Top 100 της παγκόσμιας κατάταξης, για πρώτη φορά στην καριέρα του. Αν δεν αλλάξει κάτι, θα κερδίσει 51 τουλάχιστον θέσεις, ανεβαίνοντας στο Νο. 93.

Με τη σειρά του, όπως και στα άλλα ματς, ο Ναδάλ έχασε το πρώτο σετ με τον Μικαΐλ Κουκούσκιν, αλλά πήρε τα τρία επόμενα και προκρίθηκε στον 4ο γύρο. Μετά το πρώτο μούδιασμα, ο Ράφα πραγματοποίησε έναν υγιεινό περίπατο και επιβλήθηκε του Καζάκου με 6-7 (4), 6-1, 6-1, 6-1.

Περίπατο έκανε και ο Ρότζερ Φέντερερ, που νίκησε τον Σαντιάγο Ζιράλντο με 6-3, 6-1, 6-3, σε 90 λεπτά. Ο 32χρονος Ελβετός έφτασε τις 70 νίκες στο All England Club και χρειάζεται ακόμα μία για να ισοφαρίσει το 2ο καλύτερο ρεκόρ στην Open era, που ανήκει στον Μπόρις Μπέκερ.

ΕΚΤΟΣ Η ΣΕΡΕΝΑ, ΠΕΡΑΣΕ Η ΣΑΡΑΠΟΒΑ

Στις γυναίκες, για τρίτο συνεχόμενο Grand Slam η Σερένα Γουίλιαμς δε θα βρίσκεται στα προημιτελικά! Η 32χρονη Αμερικανίδα συνεχίζει τη μέτρια χρονιά και ενώ κέρδισε το πρώτο σετ με 6-1 απέναντι στην Αλίζ Κορνέ, γνώρισε την ήττα-σοκ από τη Γαλλίδα στον 3ο γύρο.

Η Μαρία Σαράποβα πραγματοποίησε την πιο επιβλητική της εμφάνιση στο φετινό Γουίμπλεντον και συνέτριψε την Άλισον Ρίσκε με 6-3, 6-0, κερδίζοντας τα 11 τελευταία games του αγώνα. Η Ρωσίδα είχε τριπλάσιους winners από την Αμερικανίδα και πήρε το εισιτήριο για τον τέταρτο γύρο σε 69 λεπτά.