Στα προημιτελικά σταμάτησε η πορεία του Νικ Κύργιου στο Wimblendon, με τον Ελληνοαυστραλό τενίστα να γνωρίζει την ήττα με 3-1 σετ από τον Μίλος Ράονιτς την Τετάρτη.

Ο Κύργιος, ο οποίος απέκλεισε την Τρίτη τον Ράφα Ναδάλ σοκάροντας τον κόσμο του τένις, μπήκε δυνατά στο ματς και πήρε το πρώτο σετ στο τάι μπρέικ, αλλά ο Ράονιτς βασισμένος στο πολύ καλό σερβίς του, πήρε τα επόμενα δύο σετ με 6-2 και 6-4.

Το τέταρτο σετ οδηγήθηκε και αυτό στο τάι μπρέικ με τον Κύργιο να μην μπορεί να κατακτήσει και αυτό και τον Ράονιτς να πανηγυρίζει την πρόκριση στα ημιτελικά.

Εκεί, ο Καναδός θα αντιμετωπίσει τον Ελβετό Ρότζερ Φέντερερ που απέκλεισε με 3-1 σετ τον συμπατριώτη του Στάνισλας Βαβρίνκα.

Ο Βαβρίνκα μπήκε πιο δυνατά στο ματς και κατέκτησε το πρώτο σετ με 6-3 και σχετική άνεση. Ο Φέντερερ όμως ξύπνησε στο 2ο σετ το οποίο πήρε στο τάι μπρέικ ισοφαρίζοντας τον συμπατριώτη του. Στα επόμενα δύο σετ ο Φέντερερ ήταν ανώτερος και τα κατέκτησε με 6-4, φτάνοντας στη νίκη και στην πρόκριση στα ημιτελικά.

Νωρίτερα, συμπληρωθεί το ζευγάρι του πρώτου ημιτελικού, με τους Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ (No.13) και Νόβακ Τζόκοβιτς (Νο.2) να διεκδικούν μια θέση στον τελικό του Αγγλικού γκραντ σλαμ.

Στον πρώτο αγώνα που έγινε υπό το βλέμμα του πρίγκιπα Ουίλιαμ και της Κέιτ στο κορτ «All England Club», ο περσινός νικητής του τροπαίου, Άντι Μάρεϊ, ηττήθηκε με 3-0 σετ (6-1, 7-6, 6-2) από τον Βούλγαρο, Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ και έμεινε εκτός συνέχειας.

Όσον αφορά τον «Νολε», ο Σέρβος τενίστας τα βρήκε δύσκολα απέναντι στον Κροάτη, Μάριν Τσίλιτς (Νο.26), τον οποίο κέρδισε με 3-2 σετ (6-1, 3-6, 6-7, 6-2, 6-2) και προκρίθηκε στον ημιτελικό.