Ο Παναγιώτης Ταχτσίδης μπήκε με φόρα στο ΟΑΚΑ από την εξαιρετική του εμφάνιση και τα δύο γκολ στο φιλικό της εθνικής Νέων με τη Γερμανία. Έπιασε την ευκαιρία που του έδωσε ο Μπάγεβιτς από τα μαλλιά και πλέον απολαμβάνει τη δόξα που κέρδισε σκοράροντας στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων το νικητήριο τέρμα της ΑΕΚ στον αγώνα με το Θρασύβουλο.

Η Ένωση επικράτησε με 1-0 χωρίς να παίξει καλό ποδόσφαιρο, ενώ οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν σε ακόμη ένα ματς άτυχοι και πλέον το όνειρο της παραμονής αποδεικνύεται… απατηλό!

Ο ΑΓΩΝΑΣ
Οι απουσίες που είχε ο Ντούσαν Μπάγεβιτς για το ματς με τον Θρασύβουλο, τον ανάγκασαν να αλλάξει σχήμα και πρόσωπα. Με σύστημα 4-4-2 και με την έκπληξη που άκουγε στο όνομα Περπαρίμ Χετεμάι, ως αμυντικού χαφ, ο Σερβοέλληνα τεχνικός παρέταξε μία αρκετά επιθετική ομάδα, θέλοντας να καθαρίσει από νωρίς το ματς. Αντίθετα ο Σάκης Τσιώλης, με σύστημα 4-5-1 και με σφιχτό κέντρο, προσπάθησε να “κλειδώσει” τα ατού των γηπεδούχων και να τους κρατήσει μακριά από την εστία του Πεκάνια.

Κάτι που το κατάφερε για μεγάλο διάστημα στο παιχνίδι. Πολύ νωθρή η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο, δεν κατάφερε να απειλήσει παρά ελάχιστα τον Θρασύβουλο, ο οποίος διατηρεί μόνο μαθηματικές ελπίδες παραμονής στην κατηγορία. Η καλύτερη φάση για τους γηπεδούχους στο πρώτο μισό του αγώνα δημιουργήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό, όταν ο Πεκάνια απέκρουσε με τα πόδια το πλασέ του Σκόκο. Η Ένωση είχε την πρωτοβουλία, όμως δεν “ενοχλούσε” τον Βραζιλιάνο τερματοφύλακα. Αντίθετα, κινδύνευσε άμεσα στο 45′, όταν ο Μπαριέντος με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Σάχα.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου ανήκε στον Θρασύβουλο, όταν στο 68′ ο Ουέλινγκτον βρέθηκε μόνος απέναντι στον Σάχα, όμως δεν ήταν ψύχραιμος και πλάσαρε άουτ. Οι αποδοκιμασίες είχαν αρχίσει στο ΟΑΚΑ και έγιναν ακόμα πιο έντονες όταν η ΑΕΚ έχασε ένα γκολ που δεν… χάνεται. Στο 72′ ο Τζεμπούρ εξουδετέρωσε και τον Πεκάνια και έβγαλε τον Μπλάνκο σε κενή εστία, όμως ο Αργεντινός στράικερ “στραβοκλώτσησε” επιτρέποντας στους αμυντικούς των φιλοξενούμενων να επέμβουν. Παρά την μετριότατη εμφάνισή της, η ΑΕΚ κυνήγησε έως το τέλος του αγώνα τη νίκη, όμως το σουτ του Σκόκο στο 86′ βρήκε στο δοκάρι, ενώ στο 90′ ο Πεκάνια έσωσε την ομάδα του σε τετ α τετ με τον Σωτήρη Κυργιάκο.

Τελικά, στο 92′ ο Παναγιώτης Ταχτσίδης με αριστερό σουτ έξω από την περιοχή, νίκησε τον Πεκάνια και χάρισε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του, μόλις στην πρώτη του φετινή συμμετοχή στη Σούπερ Λίγκα.

Διαιτητής: Πολατιάν (Πέλλας)

Κίτρινες: Σάχα, Περμαρίμ Χετεμάι, Κυργιάκος-Μεχμέτ Χετεμάι, Λιαπάκης, Μίχος, Κατσίκης

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Κουτρομάνος (86′ Παυλής), Μαϊστόροβιτς, Κυργιάκος, Γεωργέας, Πελετιέρι, Περπαρίμ Χετεμάι, Μαντούκα (62′ Ταχτσίδης), Σκόκο, Τζιμπούρ, Μπλάνκο

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ (Σάκης Τσιώλης): Πεκάνια, Μαρτορέλ, Λιαπάκης, Μαυρογενίδης, Κόζλεϊ (67′ Αμπράμοβιτς), Μπαριέντος, Μεχμέτ Χετεμάι, Κατσίκης, Τραΐκοβιτς (53′ Ουέλινγκτον), Μίχος (87′ Χλωρός), Σωτήρχος.