Ισόπαλη 1-1 ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Βέροιας με τον Ατρόμητο, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 27′ με τον Ντουμίτρου και φάνηκαν να κρατούν τη νίκη, όμως στο 89′ ο Μπρίτο ισοφάρισε κι έτσι οι δυο ομάδες παραμένουν ισόβαθμες στην όγδοη θέση με 31 βαθμούς, με τους Περιστεριώτες πάντως να έχουν ένα ματς λιγότερο.

Ένα ιδιότυπο παιχνίδι έγινε στη Βέροια, με τον Χοσέ Κάρλος Γκρανέρο να προχωρά σε σαρωτικές αλλαγές στην ενδεκάδα, που πριν τρεις ημέρες γνώρισε τη συντριβή (4-1) από τον ΠΑΣ Γιάννινα, ενώ ο Ατρόμητος είχε στον πάγκο ως υπηρεσιακό προπονητή τον Γιώργο Κορακάκη, μετά την παραίτηση του Ρικάρντο Σα Πίντο.

Και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να επιτεθούν και να δημιουργήσουν φάσεις, όμως ήταν η «βασίλισσα του βορρά» αυτή που αποδείχθηκε πιο απειλητικοί. Ο Ντουμίτρου στο 18′ σούταρε από πλάγια θέση κι έστειλε τη μπάλα μόλις άουτ, αλλά στο 27′ ο ίδιος παίκτης εκμεταλλεύτηκε αδράνεια της άμυνας σε εκτέλεση φάουλ του Καλτσά και από κοντά άνοιξε το σκορ.

Οι Περιστεριώτες προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά τους έλειπε το «καθαρό» μυαλό, ενώ στο 40′ λίγο έλειψε να δεχθούν και δεύτερο γκολ, όταν το σουτ του Καλτσά άλλαξε πορεία στον Κατσουράνη και ανάγκασε τον Γκορμπούνοφ σε δύσκολη απόκρουση.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε και πάλι με φάση για τη Βέροια, στο 49′, όταν ο Γκορμπούνοφ απέκρουσε σωτήρια το σουτ του Κάμπορα. Ενα λεπτό αργότερα ήταν σειρά του Ατρομήτου να απειλήσει με το κοντινό σουτ του Ούμπιντες που έδιωξε ενστικτωδώς ο Τζινάρ (ο Ισπανός έκανε ντεμπούτο σε αγώνα πρωταθλήματος, αντικαθιστώντας τον αρνητικό στα Γιάννινα Καντιμοίρη).

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι η Βέροια θα κρατούσε τη νίκη (είχε μάλιστα και ευκαιρίες για δεύτερο γκολ σε κάποιες αντεπιθέσεις), ο Μπρίτο στο 89′ με σουτ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε και χάρισε στους «κυανόλευκους» το βαθμό της ισοπαλίας.

Στις καθυστερήσεις και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες να πάρουν τη νίκη, όμως η καρφωτή κεφαλιά του Μπατιόν στο 91′ πήγε πάνω στον Γκορμπούνοφ, η κεφαλιά του Καράσκο στο 92′ έφυγε άουτ, ενώ στην τελευταία φάση του αγώνα ο Γκορμπούνοφ έσωσε την εστία του σε κεφαλιά του Βεργώνη και στη συνέχεια ο Καλτσάς σούταρε ψηλά άουτ.

Διαιτητής: Βοσκάκης (Ρεθύμνου)

Κίτρινες: Μαραγκός, Καλτσάς, Βάσκες, Μπατιόν – Αγκουαζί, Δημούτσος, Κατσουράνης

ΒΕΡΟΙΑ (Χοσέ Κάρλος Γκρανέρο): Τζινάρ, Οστοϊτς, Ραούλ Μπράβο, Βέρτζος, Μαραγκός, Βάσκες (66′ Τάτος), Μπατιόν, Ντουμίτρου (74′ Μπεν), Καμπαγέρο (75′ Βεργώνης), Καλτσάς, Κάμπορα

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Κορακάκης): Γκορμπούνοφ, Κατσουράνης, Κούρος, Αγκουαζί (54′ Δημούτσος), Φυτανίδης, Καραμάνος, Ναπολεόνι, Πίτου Γκαρσία (77′ Πίτου Γκαρσία), Ούμπιντες, Κιβρακίδης, Μαρσελίνιο (54′ Μπρίτο)