Μια πολύ σημαντική νίκη απέναντι σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο πέτυχε η ομάδα του Bentleigh Greens (Παγκύπριος). Οι πράσινοι επιβλήθηκαν 2-1 του Pascoe Vale, έχασαν ευκαιρίες να διευρύνουν περισσότερο το σκορ, ισοφαρίστηκαν, όμως τελικά η σπουδαία εμφάνιση του Mc Cormick και η μαχητικότητα του De Vries, χάρισαν τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του Γιάννη Αναστασιάδη.

Οι πράσινοι μπήκαν δυνατά με την έναρξη του αγώνα και κυνήγησαν από την αρχή την νίκη, καθώς πίεσαν τους αντιπάλους από το πρώτο λεπτό, κάτι που είχε ζητήσει ο Γιάννης Αναστασιάδης από τους παίκτες του σε όλη την διάρκεια της προηγούμενης εβδομάδας.

Ο Chris Lucas έχασε μεγάλη ευκαιρία στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης να ανοίξει το σκορ όταν σε μια καλά οργανωμένη επίθεση των γηπεδούχων ο Tyson Holmes έβγαλε με μια κάθετη πάσα τον επιθετικό των πρασίνων απέναντι από τον Παυλίδη, όμως το σουτ πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απαντήσουν στην πρώτη τους επιθετική προσπάθεια στο ματς όταν η προσπάθεια του Ferrante πέρασε λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι του Scott.

Με την συμπλήρωση δέκα λεπτών αγώνα ο Lucas έπαιξε ωραία το ένα δύο μέσα στην περιοχή με τον De Vries, το σουτ του τελευταίου όμως από διαγώνια αριστερή θέση, ανάγκασε τον Παυλίδη να κάνει ακόμα μια μεγάλη απόκρουση και να στείλει την μπάλα σε κόρνερ.

Οι πράσινοι άνοιξαν το σκορ στο 21′ όταν ο Visevic έδωσε ωραία την μπάλα στον Mc Cormick, ο οποίος βρισκόταν στην αριστερή γωνία της μεγάλης περιοχής. Ο μέσος του Bentleigh έκανε λίγα βήματα προς τον άξονα και με ένα καλοτραβηγμένο δεξί σουτ, έστειλε την μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι» της εστίας του ανήμπορου να αντιδράσει, Παυλίδη.

Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να πιέζουν και για δεύτερο τέρμα, αφού πλέον κυριαρχούσαν στο γήπεδο με την ομάδα του Pascoe Vale να περιορίζεται σε παθητικό ρόλο. Στο 25′, ο Dion Kirk επιχείρησε μια σέντρα από δεξιά, η μπάλα απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς των φιλοξενούμενων, με αποτέλεσμα να φτάσει στον Visevic, ο οποίος επιχείρησε ένα σουτ επάνω στην κίνηση από μακρινή απόσταση, όμως ο Παυλίδης ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε τον κίνδυνο.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, οι φιλοξενούμενοι έχασαν μια καλή ευκαιρία για να φέρουν το ματς στα ίσα, όταν ο Van’t Schip στην αντεπίθεση βρήκε ωραία τον Λαζαρίδη, όμως η λόμπα που επιχείρησε πέρασε επάνω από τα δοκάρια του επερχόμενου Scott.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν ήταν και πολύ διαφορετικό από ότι στο πρώτο μέρος, με τους γηπεδούχους να χάνουν σωρεία ευκαιριών μπροστά από την εστία του Παυλίδη και τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να απειλήσουν μόνο με αντεπιθέσεις. Μόλις στο 48′ ο Lucas έχασε μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα του Bentleigh, όταν έπειτα από μπαλιά ακριβείας του Mc Cormick, βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Παυλίδη, όμως το πλασέ που έκανε, απέκρουσε με τα πόδια ο νεαρός τερματοφύλακας του Pascoe Vale.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση στο 62′, όταν ο Milardovic με μια βαθιά μπαλιά βρήκε τον Λαζαρίδη μέσα στην περιοχή των πρασίνων και ο τελευταίος από κοντινή απόσταση ακούμπησε την μπάλα όσο θα έπρεπε για να την στείλει στα δίχτυα του Bentleigh για το 1-1.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, η ομάδα του Pascoe Vale λίγο έλειψε να πάρει κεφάλι στο σκορ, όταν ο Youssef ύστερα από εκτέλεση φάουλ, βρήκε τον Van’t Schip ο οποίος με ένα δυνατό σουτ επάνω στην κίνηση, έστειλε την μπάλα να περάσει μόλις άουτ από το αριστερό δοκάρι του Scott.

Στο 64′ ο Holmes προσπάθησε να μεταβιβάσει την μπάλα στον De Vries, η οποία στο μεταξύ πήρε ύψος αφού χτύπησε στα πόδια κάποιου αμυντικού των φιλοξενούμενων, ο Νεοζηλανδός επιθετικός κυνήγησε μια χαμένη μπαλιά και με κεφαλιά, έστειλε την μπάλα πάνω από το σώμα του Παυλίδη και στην συνέχεια στα δίχτυα του Pascoe Vale, για να δώσει και πάλι το προβάδισμα στους πράσινους.

Στο επόμενο διάστημα που μεσολάβησε, οι παίκτες του Γιάννη Αναστασιάδη συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα και να χάνουν ευκαιρίες, κυρίως με τους Holmes και Lucas, ωστόσο, αυτή την άκαρπη υπεροχή λίγο έλειψε να την πληρώσουν στο τελευταίο λεπτό του αγώνα όταν ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Santilli από τα αριστερά, ο Nakic ολομόναχος έπιασε μια κεφαλιά μέσα στην μεγάλη περιοχή, η μπάλα όμως πέρασε άουτ.

ΗΤΤΑ – ΣΟΚ ΓΙΑ NORTHCOTE CITY

Ήττα εκτός προγράμματος για την ομάδα του Northcote City (Ηρακλής), αφού στην εκτός έδρας αναμέτρηση με το North Geelong Warriors, η ομάδα του Goran Lozanovski έχασε με 1-0.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και με την συμπλήρωση του πρώτου λεπτού της αναμέτρησης ο Θεοδωρίδης τέσταρε τα αντανακλαστικά του, όταν έδιωξε δυνατό σουτ του Cichello από πλεονεκτική θέση.

Η συνέχεια του πρώτου μέρους δεν ήταν ανάλογη, με τον Ηρακλή να καταγράφει μια καλή στιγμή στο 13′ με τον Mbarga. Ο επιθετικός των φιλοξενούμενων βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον τερματοφύλακα των Warriors, Daniel Zilic, και αφού τον προσπέρασε, από πλάγια αριστερή θέση, έστειλε την μπάλα να χτυπήσει στην δεξιά εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Στο 37′ οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ όταν ένα δυνατό σουτ του Paleka μέσα από την περιοχή, υποχρέωσε τον Θεοδωρίδη σε μια καταπληκτική επέμβαση στέλνοντας την μπάλα κόρνερ.

Η έναρξη του δευτέρου μέρους βρήκε τις δύο ομάδες να έχουν ένα μοιρασμένο παιχνίδι με τους γηπεδούχους να διατηρούν μια ελαφρά υπεροχή. Τελικά, η ομάδα των Warriors κατάφερε να φτάσει στο γκολ, στο 72′ όταν ο Julardzija με μια ωραία κάθετη πάσα βρήκε τον Anderson, ο τελευταίος μπήκε μέσα στην περιοχή και πλάσαρε στην κλειστή του γωνία τον Θεοδωρίδη.