Πρόκειται για ένα όνομα-θρύλο της ελληνικής παροικίας της Νότιας Αυστραλίας από το 1962. Πρωταγωνίστησε σε πολιτειακά και παναυστραλιανά πρωταθλήματα τις τελευταίες πέντε δεκαετίες και 24 χρόνια μετά τον τελευταίο της τίτλο ως πρωταθλήτρια Αυστραλίας, η ομάδα West Adelaide η γνωστή σε όλους τους ομογενείς Hellas (Ελλάς) – δυναμική, αποφασισμένη και αποτελεσματική – έφτασε το Σάββατο, 12 Σεπτεμβρίου στην κορυφή του τοπικού πρωταθλήματος NPL ενάντια στην ομάδα Adelaide Blue Eagles.

Οι προθέσεις της ελληνικής ομάδας φάνηκαν από την αρχή του αγώνα, με πρώτο σκόρερ τον John Karatsas στο 14ο λεπτό, μετά από λάθος του αντίπαλου τερματοφύλακα, Pedran Sourjani, ο οποίος αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού στο γόνατο.

Η ομάδα της Ελλάς, υπό την καθοδήγηση του προπονητή Paul Pezos επέβαλε από την αρχή το ρυθμό της και ο νεαρός τερματοφύλακας των Blue Eagles Josef Shyti δεν μπόρεσε να αποκρούσει το δεύτερο γκολ του Tom Briscoe. Το πρώτο ημίχρονο έληξε μετά από τρίτο γκολ του 23χρονου Kostas Mantis, ο οποίος ξεκίνησε στο κλαμπ όταν ήταν μόλις 5 χρονών.

«Το γκολ του Kostas Mantis στο 21ο λεπτό υπήρξε καθοριστικό για την έκβαση του τελικού», εξηγεί ο πρόεδρος της ομάδας κ. Άλεξ Αλεξάνδρου.

Διατηρώντας χωρίς κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, το προβάδισμά της καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, η ομάδα της West Adelaide Hellas εξασφάλισε την κατάκτηση του τίτλου της πρωταθλήτριας με το 4ο γκολ στο ’56 από τον Alex Rideout αν και η ομάδα των Blue Eagles κατόρθωσε στα τελευταία δέκα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου να ανακτήσει το κύρος της με δύο γκολ, μειώνοντας έτσι το τελικό αποτέλεσμα σε 4-2.

Ο Paul Pezos δήλωσε πως ήταν ευχαριστημένος από την έκβαση του αγώνα και την επίδοση των παιχτών του, οι οποίοι αν και κουρασμένοι το τελευταίο δεκαπεντάλεπτο, έφτασαν άνετα στην νίκη.

Η ομάδα του ομογενή προπονητή θα κληθεί να αντιμετωπίσει στην έδρα της -Adelaide Shores, West Beach- την ομάδα της Δυτικής Αυστραλίας Bayswater City Soccer Club την Κυριακή, 20 Σεπτεμβρίου στις 2.30μμ.

«Για την δική μας γενιά, είναι σημαντικό να θυμόμαστε πως πάνω απ’ όλα είμαστε όλοι Έλληνες και να είμαστε ενωμένοι».

«Έχουμε πολλά ταλέντα να αξιοποιήσουμε και οφείλουμε να δώσουμε ευκαιρίες στα παιδιά μας που αγαπούν το άθλημα» δηλώνει στο «Νέο Κόσμο» ο κ. Αλεξάνδρου, ο οποίος είναι αισιόδοξος για την πορεία της ομάδας του.

Στο μεταξύ, όπως μας ειπώθηκε η νέα έδρα της ομάδας West Adelaide Hellas πρόκειται να μεταφερθεί στις νέες αθλητικές εγκαταστάσεις -Kilburn Sports Complex- έκτασης 28.500 τμ., στην περιοχή του Kilburn στο άμεσο μέλλον. Οι εγκαταστάσεις θα αναβαθμιστούν με μια σημαντική επιχορήγηση από την πολιτειακή κυβέρνηση.