Η… συνήθεια του Φοίνικα να δημιουργεί προβλήματα στο Μπρίσμπαν, συνεχίστηκε και στην 21η αγωνιστική.

Εκεί που δείχνει να “πεθαίνει”, νάτη, νάτη,… “ξαναγεννιέται” η ομάδα του Ουέλιγκτον και με νίκη 2-1 στο Μπρίσμπαν, έστειλε την ομάδα του Τζον Αλοΐσι στην 5η θέση της βαθμολογίας, ενώ η ίδια από την 7η θέση, κάνει όνειρα για εξάδα!

Με πείσμα και αγωνιστικούς στόχους, από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό, η ομάδα της Νέας Ζηλανδίας, πίεσε το αγνώριστο και κακό Μπρίσμπαν, με τον “παλαίμαχο” Σέιν Σμελτς, να ανοίγει το σκορ στο 32′, μετά από σέντρα ακριβείας του Πάρκχαουζ και κεφαλιά, που δεν έδωσε περιθώρια αντίδρασης στον Θεόκλητο.

Στο 61′ και μετά από ασίστ του Μπαρμπαρούση, ο Κρίσχνα ανέβασε σε 2-0 το προβάδισμα της ομάδας του.

Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο 75′ σε 1-2, με πολύ ωραίο μακρινό σουτ του Μπορέλο, χωρίς όμως να καταφέρουν κάτι καλύτερο…

*ΜΕΓΑΛΟ παιχνίδι έγινε την Παρασκευή στο ΑΑΜΙ Παρκ, όπου η Σίδνεϊ Φ.Κ. κατάφερε να υποτάξει με 3-1 την Σίτι, που ξεκίνησε δυνατά, για να προδοθεί στη συνέχεια από αμυντικά λάθη και την αποβολή του Μένι Μάσκατ.

Στο 24′ και στην προσπάθειά του να μαρκάρει από πίσω τον Χολόσκο, ο Μάσκατ βρίσκει άθελα του το πόδι του αντιπάλου, με τον Τζάρρετ Γκίλλετ να δείχνει αμέσως την βούλα για το πέναλτι.

Το εκτελεί ο Μπομπό και στέλνοντας τον Σόρενσεν στην λάθος γωνία, ανοίγει το σκορ (0-1).

Η αντίδραση των γηπεδούχων είναι άμεση και στο επόμενο λεπτό (25′) ο Νικ Φιτζέραλντ ισοφαρίζει με εκπληκτικό σουτ (1-1).

Η αποβολή του Μάσκατ με δεύτερη κίτρινη κάρτα (φάουλ στον Μπροσκ), στη συνέχεια, κάνει δύσκολη την κατάσταση για την ομάδα του Μιχάλη Βαλκάνη.

Το πρώτο 45λεπτο βρίσκει τις δύο ομάδες στο 1-1, αλλά στην επανάληψη η Σίδνεϊ, παίρνει την πρωτοβουλία και με ηγέτη τον απίθανο Σέρβο Μίλος Νίνκοβιτς (και πάλι κορυφαίος του αγώνα) παίρνει προβάδισμα στο 55′, με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μπράντον Ο ‘Νιλ (1-2), με τον Μπομπό στο 67’ να πλασάρει, μετά από “μαγική” μπαλιά του Νίνκοβιτς, τον Δανό πορτιέρο της Σίτι, για το τελικό 1-3.

Δίκαιο αποτέλεσμα σε ένα παιχνίδι όπου οι φιλοξενούμενοι έδειξαν την κλάση τους και οι γηπεδούχοι τις αδυναμίες τους.

“Έχουμε πολλά να μάθουμε” δήλωσε μετά τον αγώνα ο Μιχάλης Βαλκάνης.

Λητή δήλωση, που όμως λέει πολλά…

Τον αγώνα παρακολούθησαν 10.706 θεατές.

*ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΗΚΕ η Βίκτορι, αλλά τελικά κατάφερε να κερδίσει την πολύ καλή Αδελαΐδα με σκορ 2-1, στην μεταξύ τους αναμέτρηση του Σαββάτου, στο ΑΑΜΙ Παρκ.

Οι “κόκκινοι” της Νότιας Αυστραλίας, πραγματοποιώντας το καλύτερο φετινό τους παιχνίδι, πίεσαν την Βίκτορι και στο 6′, ήταν άτυχοι όταν ο Λι Μπρόξαμ απέκρουσε τη μπάλα πάνω στη γραμμή του τέρματος σώζοντας την ομάδα του.

Με πολύ καλούς για μια ακόμη φορά τους Τροΐσι, Ρόχας, η Βίκτορι “ανέβασε ταχύτητες” στην επανάληψη και στο 66′ μπήκε μπροστά στο σκορ με εκτέλεση φάουλ του Μάρκο Ρόχας (1-0).

Ένα πολύ ωραίο γκολ του Μπερίσα στο 82′, για το 2-0, έκανε πλέον σίγουρο το τρίποντο, αλλά το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει…

Στο 90′ ο Έλριχ μειώνει σε 2-1, οι “κόκκινοι” πιέζουν για την ανατροπή, αλλά το τελικό σφύριγμα του Μάθιου Κόνκερ, βρίσκει νικήτρια την ομάδα της Μελβούρνης.

-Από την κερκίδα παρακολούθησε και πάλι τον αγώνα ο Καλφάλα, με τις πληροφορίες να αναφέρουν ότι υπάρχει πρόβλημα, που δείχνει να ξεκινάει από τις συνομιλίες των δύο πλευρών για ανανέωση του συμβολαίου του Τυνήσιου.

*ΜΕ ηγέτη και κορυφαίο παίκτη του αγώνα τον Ισπανό Ντιέγκο Κάστρο, το Περθ κέρδισε με 2-0 το Δυτικό Σίδνεϊ, “σκαρφαλώνοντας” στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Στο 45+2′ ο Χάρολντ άνοιξε το σκορ για λογαριασμό της Γκλόρι (1-0) και στο 90+4′ ο Σιανίσι έγραψε το τελικό 2-0.

Και στα δύο γκολ τις ασίστ έκανε ο Κάστρο…