Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Συνομοσπονδιών πέρασε η Χιλή. Η ομάδα του Πίτσι δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στην Αυστραλία, όμως πήρε την ισοπαλία 1-1 και τελικά «τσέκαρε» το εισιτήριο της επόμενης φάσης όπου θα βρει απέναντί της την Πορτογαλία.

Κατά γενική ομολογία αυτό ήταν το καλύτερο παιχνίδι της Αυστραλίας και ήταν άτυχη που δεν πήρε την πρόκριση.

Ο ομογενής τεχνικός της, Άγγελος Ποστέκογλου, δεν έκρυβε την απογοήτευσή του για το αποτέλεσμα και τον αποκλεισμό.

Το επόμενο παιχνίδι των Αυστραλών θα είναι κόντρα στην Ιαπωνία, τέλη Αυγούστου για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Το ματς  με την Χιλή είχε καλό ρυθμό. Οι Αυστραλοί μπήκαν πιο δυνατά όμως δεν κατάφεραν να βρουν διαδρόμους προς την περιοχή του Μπράβο με εξαίρεση την μεγάλη ευκαιρία του Λουόγκο στο 36’. Οι Χιλιανοί δεν μπορούσαν να ανεβάσουν ρυθμό κι ένα λάθος του τερματοφύλακα της Σίτι τους έβαλε πίσω στο σκορ αφού ο Τροΐσι πλάσαρε εύστοχα από κοντινή απόσταση στο 42ο λεπτό. Έτσι, το ημίχρονο βρήκε τα καγκουρό να μπαίνουν με το προβάδισμα στα αποδυτήρια και να είναι μέσα στο κόλπο της πρόκρισης αφού χρειάζονταν ακόμη ένα γκολ.

Χωρίς άγχος και πίεση μπήκε για το δεύτερο μέρος η Αυστραλία και η Χιλή στριμώχτηκε αρκετά. Τα καγκουρό το… πάλεψαν όμως οι αντίπαλοι αμυντικοί δεν τους έκαναν κι άλλο δώρο. Οι αλλαγές του Πίτσι βοήθησαν την ομάδα του που τελικά κατάφερε να απαντήσει με τον Ροντρίγκες να νικάει τον Ράιαν με κοντινή προβολή στο 67’ και να ισοφαρίζει.

Έτσι Γερμανία και Χιλή συμπλήρωσαν την 4άδα του Confederations Cup 2017, καθώς η πρώτη νίκησε 3-1 το Καμερούν.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Μεξικό – Ρωσία 2-1 (30′ Αραούχο, 52′ Λοσάνο / 25′ Σαμέντοβ)

Νέα Ζηλανδία – Πορτογαλία 0-4 (33′ πέν. Κρ.Ρονάλντο, 37′ Μπερνάρντο Σίλβα, 80′ Αντρέ Σίλβα, 91′ Νανί)