Με νίκη – έκπληξη ξεκίνησε η Ιαπωνία τις υποχρεώσεις της στον 5ο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Οι Ασιάτες επικράτησαν 1-0 του Καμερούν στο Μπλούμφοντεϊν με τον Κεϊσούκε Χόντα να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ στο 39ο λεπτό της αναμέτρησης.

Σε ένα πολύ κλειστό πρώτο ημίχρονο, δημιουργήθηκε μία και μοναδική ευκαιρία, η οποία κατέληξε σε γκολ. Λίγο πριν το τέλος (39′), ο Ματσούι έβγαλε τη σέντρα από αριστερά, η μπάλα πέρασε από όλους φτάνοντας στο «πίσω» δοκάρι στον Κεϊσούκε Χόντα και ο άσος της ΤΣΣΚΑ Μόσχας έγραψε από κοντά το 1-0.

Μοναδική ελπίδα για το Καμερούν ήταν να αναλάβει δράση ο μεγάλος σταρ της ομάδας και κάτοχος του τρεμπλ. Ο Σάμουελ Ετό, «εξαφανισμένος» στο πρώτο 45λεπτο, προσπάθησε να γίνει απειλητικός και με εντυπωσιακή ατομική ενέργεια δημιούργησε μεγάλη ευκαιρία, πασάροντας στον αμαρκάριστο Μοτίνγκ, ο οποίος όμως σούταρε ψηλά άουτ.

Όμως, στη συνέχεια ο στράικερ της Ιντερ εγκλωβίστηκε ξανά από τις «συμπληγάδες» της ιαπωνικής άμυνας και ειδικα από τον βραζιλιάνικης καταγωγής, Τούλιο Τανάκα. Στο «άψυχο» παιχνίδι του Καμερούν, ο Πολ Λε Γκεν αντέδρασε ρίχνοντας στο ματς τους Ιντρίσου, Γκέρεμι για το τελευταίο 15λεπτο της αναμέτρησης.

Οι κινήσεις έφεραν αποτέλεσμα, αφού τα «Αδάμαστα Λιοντάρια» παρουσίασαν καλύτερη εικόνα και, παρότι δεν δημιούργησαν την κλασική ευκαιρία, μπορούσαν να «σώσουν» το ματς. Όμως, η βολίδα του Μπία στο 85′ «τράνταξε» το δοκάρι του Καουασίμα κι έτσι οι Ιάπωνες κατάφεραν να κρατήσουν το «τρίποντο» της νίκης.

MVP Ο ΧΟΝΤΑ

Ο Κεϊσούκε Χόντα αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης. Ο Ιάπωνας μέσος της ΤΣΣΚΑ Μόσχας είχε την πιο καθοριστική συμβολή στην επιτυχία της ομάδας του, πετυχαίνοντας και το νικητήριο γκολ στο 39′.

Διαιτητής: Ολεγκάριο Μπενκερένσα (Πορτογαλία)

Κίτρινες: Νκούλου, Αμπε

ΙΑΠΩΝΙΑ (Τακέσι Οκάντα): Καουασίμα, Αμπε, Νακαζάουα, Τούλιο, Κομάνο, Ναγκατόμο, Οκούμπο (82′ Γιάνο), Εντο, Χασέμπε (88′ Ιναμότο), Ματσούι (69′ Οζακάκι), Χόντα.