Με ένα ανόητο πέναλτι του Κουζμάνοβιτς, στο οποίο ευστόχησε ο Ασαμόα Γκιάν στο 84′, η Γκάνα επικράτησε 1-0 της Σερβίας, στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για το Παγκόσμιο Κύπελλο της Νότιας Αφρικής. Το ματς έγινε στο «Λόφτους Φέρσφελντ» της Πρετόρια, στο πλαίσιο του 4ου ομίλου της διοργάνωσης και οι Σέρβοι έμειναν στο 74′ με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Λούκοβιτς.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένα από τα χειρότερα ως τώρα στους αγώνες που έχουν διεξαχθεί. Καμία από τις δύο αντιπάλους δεν φάνηκε επαρκής στον δημιουργικό τομέα, ενώ οι προπονητές ήταν πολύ καλά διαβασμένοι, εξουδετερώνοντας τα αστέρια του αντιπάλου.

Η εικόνα άλλαξε στο δεύτερο 45λεπτο, αλλά… μονόπλευρα. Η Γκάνα ήταν αυτή που πήρε τα ηνία του αγώνα και σταδιακά γινόταν ολοένα και πιο απειλητική. Στο 53′ από τη σέντρα του Ταγκόε και την κεφαλιά του Γκιάν η μπάλα έφυγε λίγο άουτ, ενώ στο 60′ ο επιθετικός της Ρεν έφτασε ακόμα πιο κοντά στο γκολ με νέα κεφαλιά, που βρήκε στο δοκάρι.

Κι όλα αυτά παρότι έλειπε ο Εσιέν, ένας από τους μεγάλους απόντες του Μουντιάλ, ενώ εκτός ενδεκάδας έμειναν οι Απια, Μουντάρι, τρεις παίκτες δηλαδή που ήταν η μεγάλη δύναμη των «Μαύρων Αστεριών» στο προηγούμενο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Οι Σέρβοι ήταν εντελώς ακίνδυνοι για μία ώρα αγώνα και ο Ράντομιρ Αντιτς ήταν αναγκασμένος να αλλάξει κάτι. Πράγματι, διαφοροποίησε το αγωνιστικό στιλ της ομάδας του, αποσύροντας τον πανύψηλο Ζίγκιτς, τον οποίον αναζητούσαν με… γεμίσματα οι συμπαίκτες του, χωρίς κανένα αποτέλεσμα.

Δεν πρόλαβε, όμως, να διαπιστώσει ο Σέρβος προπονητής αν οι αλλαγές του «έπιασαν», αφού λίγο αργότερα (74′), η ομάδα του έμεινε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής (δεύτερη κίτρινη) του Λούκοβιτς.

Παρ’ όλα αυτά, οι Σέρβοι είχαν τη μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν, με τον Κράσιτς να «εκτελεί» εντελώς ακάλυπτος από το ύψος του πέναλτι, αλλά να στέλνει τη μπάλα πάνω στον Κίνγκσον στο 80′.

Και σα να μην έφτανε αυτό, πέντε λεπτά αργότερα ο Ασαμόα Γκίαν χάρισε τη νίκη στη Γκάνα, ευστοχώντας στο… ανόητο (χέρι σε εντελώς ανύποπτη φάση) πέναλτι που υπέπεσε ο Κουζμάνοβιτς.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, η Γκάνα έφτασε κοντά σε ένα δεύτερο γκολ, όμως για δεύτερη φορά ο Γκίαν σημάδεψε το αριστερό δοκάρι του Στοΐκοβιτς.

MVP Ο ΓΚΙΑΝ

«Τρομοκράτησε» την άμυνα της Σερβίας, «σημάδεψε» δύο φορές το δοκάρι και ευστόχησε σε πέναλτι στο 85′, χαρίζοντας στην Γκάνα τη νίκη με 1-0. Δεν χρειαζόταν κάτι παραπάνω, για να αναδειχθει πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης ο Ασαμόα Γκιάν, ο μοναδικός Γκανέζος ποδοσφαιριστής που έχει σκοράρει σε δύο Μουντιάλ.

Διαιτητής: Εκτορ Μπαλντάσι (Αργεντινή)

Κίτρινες: Βόρσα, Ταγκόε – Ζίγκιτς, Λούκοβιτς, Κουζμάνοβιτς

Κόκκινη: Λούκοβιτς (74΄ – δεύτερη κίτρινη)

ΣΕΡΒΙΑ (Ράντομιρ Αντιτς): Στοϊκοβιτς, Ιβάνοβιτς, Βίντιτς, Λούκοβιτς, Κολάροφ, Κράσιτς, Στάνκοβιτς, Μίλιγιας (62΄ Κουζμάνοβιτς), Γιοβάνοβιτς (76΄ Σούμποτιτς), Ζίγκιτς (69΄ Λάζοβιτς), Πάντελιτς.

ΓΚΑΝΑ (Μίλοφαν Ράγεβατς): Κίνγκσον, Πάιντσιλ, Τζον Μενσά, Βόρσα, Σαρπέι, Αναν, Κουάντουο Ασαμόα (73΄ Απια), Αγιου, Κ.Π. Μπόατενγκ (+90` Άντι), Γκιάν (+90` Οβούζου Αμπέγιε), Ταγκόε.