Η Τσέλσι κατέκτησε το FA Cup επικρατώντας με 2-1 της Έβερτον στο “Γουέμπλεϊ”, αν και βρέθηκε να χάνει στο πρώτο λεπτό.

Αυτός ήταν 128ος τελικός της αρχαιότερης ποδοσφαιρικής διοργάνωσης στον πλανήτη και οι “μπλε” πήραν το 5ο τρόπαιο στην ιστορία τους, φτάνοντας σε κατακτήσεις την Έβερτον.

Οι “εφοπλιστές” άνοιξαν το σκορ μόλις στο πρώτο λεπτό και συγκεκριμένα ο Λουΐ Σαχά με σουτ σκόραρε στα 25 δευτερόλεπτα και πέτυχε έτσι το πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία των τελικών του FA Cup.

Πάντως, το γκολ δεν θα έπρεπε να μετρήσει, καθώς ο Στίβεν Πίνααρ ήταν σε θέση οφ-σάιντ όταν τροφοδοτήθηκε για να κάνει την μπαλιά από την οποία προήλθε το γκολ.

Ο Φλοράν Μαλουντά 20 λεπτά αργότερα έκανε την σέντρα από αριστερά και ο Ντιντιέ Ντρογκμπά με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χάουαρντ, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Η ομάδα του Γκους Χίντινκ ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 72′ με το εξαιρετικό σουτ του Φρανκ Λάμπαρντ με το αριστερό και κατέκτησε έτσι το μοναδικό της τρόπαιο για φέτος.

Στο 78′ ο Μαλουντά σούταρε από μακριά, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και εν συνεχεία μέσα από την γραμμή αλλά ο διαιτητής και ο βοηθός του δεν το είδαν αυτό και δεν έδειξαν την σέντρα.

ΤΣΕΛΣΙ: Τσεχ, Μποσίνγκουα, Άλεξ, Τέρι, Άσλεϊ Κόουλ, Εσιέν (61′ Μπάλακ), Όμπι Μίκελ, Λάμπαρντ, Μαλουντά, Ανελκά, Ντρογκμπά.
ΕΒΕΡΤΟΝ: Χάουαρντ, Χίμπερτ (46′ Λαρς Γιάκομπσεν), Γιόμπο, Λέσκοτ, Μπέινς, Όσμαν (83′ Γκό-σλινγκ), Φιλ Νέβιλ, Κάχιλ, Φελαϊνί, Πίνααρ, Σαχά (77′ Βόγκαν).