Με τα… δύο πόδια στην επόμενη φάση του Europa League βρίσκεται η Ανόρθωση. Η ομάδα του Ερνστ Μίντεντορπ συνέτριψε με 5-0 την Κέριενγκ από το Λουξεμβούργο για τον 1ο προκριματικό γύρο του θεσμού και ουσιαστικά “καθάρισε” την πρόκριση (αντιμετωπίζει την Πέτροβατς από το Μαυροβούνιο στην επόμενη φάση) μία εβδομάδα πριν τον επαναληπτικό.

Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν μόλις 10 λεπτά στην πίεση των Κυπρίων, με τον Μάγκαλ ντα Κόστα να ανοίγει το σκορ με αυτογκόλ. Στο 25’ ο Νίκος Κατσαβάκης διπλασίασε τα γκολ του αγώνα και ο Νίκος Φρούσος ανέλαβε δράση στο δεύτερο μέρος κάνοντας το 3-0 στο 62’. Η πίεση των Λουξεμ-βούργιων ήταν αδύναμη και πέντε λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Καφού να χριστεί σκόρερ για να κλείσει το σκορ στο 91’ ο Φρούσος.
Η σύνθεση της Ανόρθωσης: Σούπιτς, Τζανίσιο, Λεϊβακαμπέσι, Κατσαβάκης, Κωνσταντίνου, Μαρα-γκός (57′ Φρούσος), Λαμπάν, Ράμος (70′ Γαρπόζης), Φερνάντες (78′ Δέλλας), Σόσιν, Καφού

Μάδεργουελ (Σκωτία)-Λάνελι (Ουαλία) 0-1
*** Οι πρώτοι αγώνες διεξάγονται στις 2 Ιουλίου, ενώ οι επαναληπτικοί στις 9 Ιουλίου.