Τον βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκαν Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο ντέρμπι του «Ανφιλντ» που άνοιξε την αυλαία της 8ης αγωνιστικής της Premier League. η Λίβερπουλ ήταν ανώτερη, είχε περισσότερες ευκαιρίες και κατάφερε να προηγηθεί στο 68′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τζέραρντ, όμως η Γιουνάιτεντ κατάφερε να «αποδράσει» έστω και με και με το «Χ» για πρώτη φορά έπειτα από τέσσερα χρόνια, αφού η ομάδα του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον απάντησε στο 81′ με κοντινή κεφαλιά του Χαβιέρ Ερνάντες.

Έτσι, η Λίβερπουλ έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει τη Γιουνάιτεντ στους 3 βαθμούς, αλλά και να γίνει η πρώτη ομάδα στην ιστορία της Premier League (από το 1992) που την κερδίζει για τέταρτη σερί φορά στην έδρα της.
Στο αγωνιστικό μέρος, το πρώτο 45λεπτο ήταν «φτωχό» σε θέαμα και ουσιαστικά είχε μόνο μία καλή φάση, εκείνη του 34ο λεπτού, όταν ο Σουάρες… εξέθεσε τον Φλέτσερ, αλλά σούταρε πάνω στον Ντε Χέα.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με την εκτέλεση φάουλ του Γιανγκ στο 48′, αλλά ο Ρέινα απέκρουσε. Τρία λεπτά αργότερα, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Έβανς στην περιοχή της Γιουνάιτεντ από κεφαλιά του Κάιτ, όμως, ο διαιτητής δεν έδωσε πέναλτι, θεωρώντας (μάλλον σωστά) ότι δεν υπήρχε πρόθεση.
Και στο 68′ ήρθε η φάση που παρ’ ολίγο να κρίνει τον αγώνα. Ο Άνταμ έκανε ωραία ατομική ενέργεια και λίγο έξω από την περιοχή της Γιουνάιτεντ ανατράπηκε από τον Ρίο Φέρντιναντ. Ο Στίβεν Τζέραρντ εκτέλεσε απευθείας και σκόραρε ανοίγοντας το σκορ, αν και σε αυτό βοήθησε και ο… Γκιγκς που άνοιξε χωρίς λόγο το τοίχος!
Ωστόσο, η Γιουνάιτεντ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και τελικά έφτασε στην ισοφάριση στο 81′, με τον Ερνάντες να σκοράρει με κοντινή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ και πρώτη κεφαλιά του Γουέλμπεκ.

Στο 82’ ο Ντε Χέα έδιωξε σωτήρια στο κοντινό σουτ του Κάιτ, όπως και στο 91′ σε ψηλοκρεμαστό πλασέ του Χέντερσον.
Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ήταν ο Σκρτελ που μετά από φάση διαρκείας αστόχησε από κοντά, ενώ στο καπάκι η Λίβερπουλ έχασε νέα ευκαιρία σε τετ-α-τετ του Χέντερσον.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Ρέινα, Κέλι, Σκρτελ, Κάραγκερ, Ενρίκε, Λούκας (57′ Χέντερσον), Τζέραρντ, Άνταμ, Κάιτ, Ντάουνινγκ, Σουάρες.
ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝ.: Ντε Χέα, Σμόλινγκ, Φέρντιναντ, Έβανς, Εβρά, Τζόουνς (76′ Ερνάντες), Φλέτσερ, Γιανγκ (69′ Νάνι), Παρκ (69′ Ρούνεϊ), Γκιγκς, Γουέλμπεκ.

ΜΟΝΗ ΠΡΩΤΗ Η ΣΙΤΙ

Η ισοπαλία στο «Ανφιλντ» έβγαλε κερδισμένη την έτερη ομάδα του Μάντσεστερ. Η Σίτι πέτυχε εμφατική νίκη με 4-1 επί της Άστον Βίλα και βρέθηκε μόνη στη πρώτη θέση της βαθμολογίας της premier league.

Το σκορ για την ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι άνοιξε με ανάποδο ψαλίδι ο Μπαλοτέλι στο 28′ ενώ το 2-0 σημείωσε στο 47′ ο Ανταμ Τζόνσον με ωραίο πλασέ μετά από λάθος της άμυνας της Βίλα. Το τρίτο γκολ πέτυχε ο Κομπανί με σκαστή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τζόνσον. Στο 65′ οι Χωριάτες μείωσαν σε 3-1 με κοντινό βολέ του Γουόρνοκ ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Τζέιμς Μίλνερ, ο οποίος δεν πανηγύρισε, αφού σκόραρε σε βάρος της πρώην ομάδας του. Έτσι με 7 νίκες σε 8 αγώνες η Μάντσεστερ Σίτι εκτός από τη πρώτη θέση, έχει και την καλύτερη επίθεση έως τώρα στο πρωτάθλημα με 27 γκολ ενώ έχει και την καλύτερη άμυνα με παθητικό μόλις 6 γκολ κάτι ανάλογο με τη συμπολίτισσά της.

Την επόμενη εβδομάδα υπάρχει το μεγάλο ντέρμπι του Μάντσεστερ στο «Όλντ Τράφορντ», Γιουνάιτεντ και Σίτι θα λύσουν (για τον πρώτο γύρο) τις διαφορές τους.

ΝΙΚΗΣΕ Η ΤΣΕΛΣΙ, ΣΚΟΡΑΡΕ Ο ΒΕΛΛΙΟΣ

Η Τσέλσι επικράτησε στο «Στάμφορντ Μπριτζ» με 3-1 της Έβερτον, για λογαριασμό της οποίας σκόραρε και πάλι ο Βέλλιος.
Ο Στάριτζ με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού άνοιξε το σκορ για τους «μπλε» και πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, ο Τζον Τέρι με δυνατή κεφαλιά έκανε το 2-0. Ο Ραμίρες στο 61ο λεπτό έγραψε το 3-0 και λίγο αργότερα αποχώρησε με αναγκαστική αλλαγή.
Ο Ντέιβιντ Μόγιες, αποφάσισε να ρισκάρει και στο 80′ έριξε στη μάχη τον Απόστολο Βέλλιο. Ο Έλληνας επιθετικός, 18 δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο βρέθηκε στην πορεία της σέντρα από τον Ντρέντε και από κοντά μείωσε για το τελικό 3-1!
Αυτό ήταν το δεύτερο γκολ του νεαρού άσου με τη φανέλα των «ζαχαρωτών».

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ (8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

14:45 Λίβερπουλ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ     1-1 (68′ Τζέραρντ – 81′ Ερνάντες)
Νόριτς-Σουόνσι     3-1 (1′, 63′ Πίλκινγκτον, 10′ Μάρτιν Ρ. – 12′ Γκράχαμ)
ΚΠΡ-Μπλάκμπερν     1-1 (16′ Χέλγκιουσον – 24′ Σάμπα)
Στόουκ-Φούλαμ     2-0 (80′ Γουόλτρς, 87′ Ντελάπ)
Μάντσεστερ Σ.-Αστον Βίλα     4-1 (28′ Μπαλοτέλι, 47′ Ανταμ Τζόνσον, 52′ Κομπανί, 71′ Μίλνερ – 65′ Γουόρνοκ)
Γουίγκαν-Μπόλτον     1-3 (40′ Ντιαμέ – 4′ Ρίο Κόκερ 45+3′ Ν’ Γκογκ, 92′ Ιγκλς)
Τσέλσι – Εβερτον     3-1(31′ Στάριτζ, 45’+2′ Τέρι, 61′ Ραμίρες – 81′ Βέλλιος)