Ανώμαλη προσγείωση για το συγκρότημα του Sasa Kolman στο Jack Edwards. Ο αέρας των εννιά τερμάτων του Dandenong εξανεμίστηκε μέσα σε ένα εφιαλτικό δεύτερο ημίχρονο για την «κυανόλευκη» που έδειξε αδυναμίες στην αμυντική της γραμμή δεχόμενη σε διάστημα 30 λεπτών τέσσερα γκολ!
Το Oakleigh με σύμμαχο την παράδοση, πιο παθιάρικο και αποτελεσματικό, πήρε δίκαια την ελληνική μάχη της Παρασκευής με 4-1 και έκανε σεφτέ βαθμών στο NPL 2018, στέλνοντας το δικό του μήνυμα ότι τα «κανόνια» θα είναι εκεί στους δυνατούς. Αν και η νίκη των γηπεδούχων ήταν πέρα για πέρα δίκαιη, το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του ματς.

Μεγάλη ποδοσφαιρική γιορτή στο Jack Edwards στο καλοκαιρινό βραδινό της Παρασκευής, που παρακολούθησαν κάτι παραπάνω από 2.000 φίλαθλοι. Η Ελλάς, καλύτερη στο πρώτο μέρος, θα μπορούσε να προηγηθεί στο 23′ από την κεφαλιά των Κωνσταντινίδη με την μπάλα να βρίσκει την εσωτερική πλευρά του δοκαριού αφού πρώτα ο αίλουρος Γιάννης Χώνος, με υπερπροσπάθεια, την έδιωξε με τα ακροδάχτυλα του.

Το Oakleigh, αποφασιστικό στην επανάληψη, ευτύχισε να προηγηθεί με το γκολ-ποίημα του τεχνίτη Dean Piemonte (47′) και αφού ισοφαρίστηκε με κάλπικο γκολ-χέρι α λα Μαραντόνα από τον Minatel, πήρε εκ νέου προβάδισμα με τον Ryan Paczkowski (52′) και έπειτα έδωσε διάσταση θριάμβου στη νίκη της με τα γκολ των Giuseppe Marafioti (72′) και Goran Zoric (74′).

Έτσι η SM Ελλάς δεν μπόρεσε να σπάσει την κακή παράδοση που έχει στο Jack Edwards, φεύγοντας με ήττα από την έδρα των κανονιέρηδων για πέμπτη συνεχόμενη σεζόν.

Με πολλά λάθη η διαιτησία του Adam Bavcar. Η Ελλάς διαμαρτύρεται σε δύο περιπτώσεις για πέναλτι και το Oakleigh για το γκολ του Minatel.