Επίδειξη ισχύος έκανε ο Παγκύπριος την Παρασκευή απέναντι στο Oakleigh, κερδίζοντας εύκολα το τοπικό ελληνικό ντέρμπι με 3-0. Από νωρίς οι πράσινοι έδειξαν τις διαθέσεις τους και κυριάρχησαν σε όλο το 90λεπτο και θα μπορούσαν κάλλιστα να τελειώσουν το παιχνίδι με πολύ μεγαλύτερο σκορ.

O αρχηγός Jack Webster στο 19’ έδωσε το προβάδισμα για το συγκρότημα του Γιάννη Αναστασιάδη, στις αρχές της επανάληψης στο 46’ ο Δημήτρης Χατζημουράτης και αργότερα ο Matt Thurtell στο 61’ διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Ο 27χρονος Καναδός αμυντικός Ethan Gage Wesley είναι το νέο μεταγραφικό απόκτημα για τον Παγκύπριο ο οποίος μάλιστα πέρασε στον αγώνα ως αλλαγή στη θέση του Mitrovic στο 83’. Νωρίτερα ο νεαρός Έβαν Κοσμαρίκας αντικατέστησε τον Kelly (42’) έκανε την παρθενική του εμφάνιση και άφησε καλές υποσχέσεις για το μέλλον.

Την ίδια στιγμή ο Στιβ Παντελίδης στο τελευταίο του παιχνίδι ως υπηρεσιακός τεχνικός στο πάγκο του Oakleigh καθώς αύριο φτάνει ο Chris Taylor από τις διακοπές του, έδωσε την ευκαιρία να αγωνιστούν από την αρχή τους νεοαποκτηθέντες Λουκ Παύλου, Andy Brennan, Milos Ridesic και χρόνο συμμετοχής στον νεαρό από τους 20άρηδες Πολ Κουτσάκη που πήρε στο 83΄την θέση του Wade Dekker.

Την ίδια ώρα στο λιμάνι η Νέα Ελλάς έπειτα από συναρπαστικό παιχνίδι επιβλήθηκε με ανατροπή στα τελευταία λεπτά του Green Gully με 3-2 και έκανε σημαντικό βήμα για την είσοδο της στα φετινά πλέι οφ. Ο αμυντικός Κρις Κιούσης έδωσε την πρωτοπορία στο σκορ για την ομάδα του Adam Piddick όμως οι Gully κατόρθωσαν μέσα σε ένα δεκάλεπτο να ανατρέψουν προς στιγμήν το ματς από το γκολ των Κρουσουράτη (51’), Breeze (61’). Το καλύτερο για τους φίλους του Port Melbourne φυλάχτηκε για το τέλος με τους Ματθαίο Ντουμενόπουλο (85’) και Sam Smith (89’) να φέρνουν τα γυρίζουν το ματς και τη Νέα Ελλάς να παίρνει τη σημαντική νίκη. Πρώτη εμφάνιση για τον νεοαποκτηθέντα κεντρικό αμυντικό από τον Αλέξανδρο Mathiang που πέρασε ως αλλαγή στο 70’ στη θέση του Κιούση.

Σπουδαία εμφάνιση αναμφισβήτητα η καλύτερη φέτος για την Kingston City του Νίκου Τόλιου. Οι κόκκινοι έκαναν την μεγάλη έκπληξη Και πήραν το μεγάλο τρίποντο απέναντι στο Avondale των μεγάλων αστέρων και του υψηλού μπάτζετ. Ο Έλληνας coach χρησιμοποίησε τις νέες μεταγραφές τους Alex Caniglia, Ajdin Fetahagic, Ryan Love και τον τερματοφύλακα Nathanael Cavaliere ο οποίος μάλιστα όταν χρειάστηκε στις λίγες περιπτώσεις που παρουσιάστηκαν ήταν ακέραιος στις επέμβασης του.

Το σκορ άνοιξε στο 35’ από τον ο Αμερικανό Oliver White έπειτα από απίθανη ασίστ του Faisal Sakhizada ενώ ο Sami Nour στο 81´ διασφάλισε την πολύτιμη νίκη με αριστουργηματικό χτύπημα φάουλ στο γάμα το τεράστιο τρίποντο. Μετά τη μεγάλη εμφάνιση η Kingston παρουσία των νέων μεταγραφικών αποκτημάτων σκόρπισε ελπιδοφόρο μήνυμα αισιοδοξίας στους φίλους της ομάδας.

Ο Αντρέας Μπόγλης στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων λύτρωσε τον Ηρακλή πετυχαίνοντας την ισοφάριση στο καθοριστικό παιχνίδι με την Hume City, με τις δύο ομάδες να παίρνουν τελικά από έναν βαθμό. Οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 51’ με γκολ του James Brown. Να σημειωθεί ότι η ομάδα του Northcote μετά το γκολ του Μπόγλη λίγο έλειψε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή στο επόμενο λεπτό όταν μακρινό σουτ του Τζέρι Συλαϊδού πέρασε μόλις άουτ.

Απόψε στο Bulleen ο Αλέξανδρος

Απόψε Δευτέρα ο Αλέξανδρος θα αντιμετωπίσει στο γήπεδο που έγραψε πέρσι ιστορία με την κατάκτηση του Premiership, το David Barro με αντίπαλο το ουραγό Bulleen. Οι δύο ομάδες βρέθηκαν αντίπαλες επίσης την περασμένη Τετάρτη στο Olympic Village για τον εξ αναβολής αγώνα από την δεύτερη αγωνιστική με τους κιτρινόμαυρους να παίρνουν τη νίκη στο 94’ με (αυστηρή απόφαση) χτύπημα πέναλτι που εκτέλεσε και πάλι εύστοχα ο Κρις Θεοδωρίδης Πετρόπουλος (4 στα 4).