Νίκη με άγχος, για τη Γαλλία στον πρεμιέρα της στο Μουντιάλ της Ρωσίας κόντρα στην Αυστραλία. Η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάμπ νίκησε στο Καζάν με 2-1, αλλά χρειάστηκε τη βοήθεια της τύχης, αλλά και της… τεχνολογίας.

Το πέναλτι με το οποίο η Γαλλία άνοιξε το σκορ υποδείχτηκε μετά από χρήση του VAR, καθώς αρχικά ο Κούνια είχε δείξει «παίζετε» στην ανατροπή του Γκριζμάν από τον Ρισντόν. Ήταν η πρώτη φορά που χρησιμοποιήθηκε το VAR σε αγώνα Μουντιάλ.

Και ενώ ο διαιτητής έδειξε «παίζετε» το VAR «έδειξε» πέναλτι.

Όμως άλλες κάμερες, από άλλες οπτικές γωνίες, έδειξαν ότι και το VAR μπορεί να έκανε λάθος καθώς ο Αυστραλός παίκτης βρήκε πρώτα την μπάλα και μετά το πόδι του Γάλλου.

Ο προπονητής της Αυστραλίας, Φαν Μάαρβικ, εξέφρασε την απογοήτευσή του για την ήττα που προήλθε από ένα αμφισβητούμενο πέναλτι, ενώ η «αντικειμενικότητα» του VAR μπήκε και πάλι στο μικροσκόπιο.

Αλλά και στην περίπτωση του δεύτερου γκολ από τον Πογκμπά, η Γαλλία ήταν λίγο τυχερή, αφού η μπάλα προσέκρουσε στο δοκάρι και στη συνέχεια πέρασε, ολόκληρη, τη γραμμή της εστίας.

Οι «τρικολόρ» πήραν από την αρχή την πρωτοβουλία και τον έλεγχο του αγώνα και επιτέθηκαν «κατά ριπάς». Μπαπέ (2`), Πογκμπά (φάουλ 4`) και Γκριεζμάν (6`) ανάγκασαν τον Ράϊαν σε ισάριθμες επεμβάσεις. Ωστόσο στο 17` τα «καγκουρό» έφθασαν πολύ κοντά στο γκολ, όταν από εκτέλεση φάουλ του Μόι από τα αριστερά, τα στόπερ της Γαλλίας αδράνησαν και ο Λέκι έπιασε κεφαλιά στην μικρή περιοχή, αναγκάζοντας τον Γιορίς να κάνει μία εντυπωσιακή απόκρουση σε κόρνερ.

Αφού πέρασε το πρώτο -πάντα επικίνδυνο για τον αδύναμο- 20λεπτο, οι Αυστραλοί ισορρόπησαν απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα και σε καμία περίπτωση, δεν αποτυπώθηκε στο γήπεδο, η διαφορά των δύο ομάδων. Ο Φαν Μάαρβικ «πιστός» στο 4-2-3-1 κατάφερε να περιορίσει την επιθετική λειτουργία της Γαλλίας, καθώς ο Ντεσάμπ δεν βρήκε λύση στην εντυπωσιακή κάλυψη των χώρων από τους Αυστραλούς. Οι Πογκμπά και Καντέ δεν μοπόρεσαν να μοιράσουν μπάλες στους Ντεμπελέ, Γκριζμάν και Eμπαπέ, με αποτέλεσμα, το πρώτο ημίχρονο να κλείσει χωρίς τέρματα.

Σε μια προσπάθεια να «σπάσει» την αμυντική λειτουργία της Αυστραλίας, ο Ντεσάμπ, έδωσε εντολή στους Πογκμπά και Τολισό να ανέβουν πιο ψηλά και πίσω από την επιθετική τριπλέτα, προκειμένου να πιέσει περισσότερο και να οδηγήσει τα «καγκουρό» στο λάθος. Η κίνηση αυτή, άνοιξε κάπως τον ρυθμό του αγώνα και στο πεντάλεπτο 57`-61` οι δύο ομάδες σκόραραν από ένα πέναλτι. Στο 57ο λεπτό, ο Πογκμπά βρήκε με κάθετη πάσα τον Γκριζμάν που ανετράπη. Ο Κούνια έδειξε «παίζετε» αλλά ειδοποιήθηκε από τους συναδέλφους του που ελέγχουν το VAR ότι υπάρχει παράβαση. Ο Ουρουγουανός ρέφερι επανεξέτασε την φάση, άλλαξε την απόφαση του και ο Γκριζμάν άνοιξε το σκορ. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Ουμτιτί βρήκε την μπάλα με το χέρι εντός περιοχής και ο Γέντινακ ισοφάρισε από την «άσπρη βούλα».
Στο 70ο λεπτό, ο Ντεσάμπ άλλαξε τους Ντεμπελέ, Γκριζμάν με τους Φεκίρ και Ζιρού, επιχειρώντας να έλθει το νικητήριο γκολ. Δώδεκα λεπτά αργότερα, ο Πολ Πογκμπά με ατομική ενέργεια και ψηλοκρεμαστό σουτ έξω από την περιοχή, σημείωσε το 2-1 που ήταν και το τελικό σκορ, καθώς στα λεπτά που ακολούθησαν μέχρι το τέλος του αγώνα, οι «τρικολόρ» κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα και τους πολύτιμους βαθμούς.
Διαιτητής: Αντρές Κούνια (Ουρουγουάη)
Κίτρινες: Τολισό – Λέκι, Ρισντον, Μπέχιτς
ΓΑΛΛΙΑ (Ντιντιέ Ντεσάμπ): Γιορίς, Παβάρ, Βαράν, Ουμτιτί, Ερναντές, Πογκμπά, Τολισό (78` Ματουϊντί), Καντέ, Γκριεζμάν (70` Ζιρού), Μπαπέ, Ντεμπελέ (70` Φεκίρ).
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Μπερτ Φαν Βάαρβικ): Ράιαν, Μίλιγκαν, Μπέχιτς, Ρισντόν, Σένσμπερι, Μόι, Γέντινακ, Ρόγκιτς (72` Ιρβάϊν), Λέκι, Κρούζε (83` Αρτζάνι), Ναμπούτ (64` Γιούριτς).

ΜΕ ΤΗ ΔΑΝΙΑ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Το επόμενο παιχνίδι της Αυστραλίας είναι με τη Δανία στις 10μμ. (ώρα ανατολικής Αυστραλίας) στο Cosmos Arena.

Η Αυστραλία θα πρέπει να νικήσει στον αγώνα αυτό για να έχει πιθανότητες πρόκρισης στον επόμενο γύρο.

ΠΟΟΥΛΣΕΝ ΚΑΙ ΣΜΑΙΧΕΛ «ΚΑΘΑΡΙΣΑΝ» ΓΙΑ ΤΗ ΔΑΝΙΑ

Το Περού είχε τις ευκαιρίες, αλλά η Δανία ήταν αυτή που πήρε τη νίκη (1-0) σε αγώνα για τον τρίτο όμιλο του Μουντιάλ, στην πόλη Σαράνσκ. Το γκολ της Δανίας πέτυχε ο Πόουλσεν στο 59′. Ο τερματοφύλακας της Δανίας ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικός όσες φορές χρειάστηκε.

Η πρώτη παρουσία του Περού σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου μετά από 36 χρόνια (1982) δεν συνοδεύτηκε από θετικό αποτέλεσμα. Όχι γιατί η ομάδα του Ρικάρντο ήταν κατώτερη των νικητών, αλλά κυρίως διότι δεν ήταν αποτελεσματική στην τελική προσπάθεια με αποκορύφωμα την φάση του πέναλτι που κέρδισε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Σμάιχελ, ο οποίος έκανε σωτήριες επεμβάσεις μετά το 1-0.

Το πρώτο 45λεπτο κυλούσε… βασανιστικά προς την ολοκλήρωσή του, όταν στο τελευταίο λεπτό το VAR «έσωσε» τον διαιτητή, Γκασάμα, από «γκάφα ολκής». Ο Αφρικανός ρέφερι δεν είδε το πέναλτι. που έκανε ο Γιουράρι στον Κουέβα, ωστόσο, ειδοποιήθηκε άμεσα για να μεταβεί και να ελέγξει την φάση. Διόρθωσε άμεσα το λάθος του υποδεικνύοντας την «εσχάτη των ποινών», με τον Κουέβα να εκτελεί… στα πουλιά και να μένει το 0-0 στο ημίχρονο.

Στην πρώτη ουσιαστικά καλή της επίθεση στο ματς η Δανία άνοιξε το σκορ, στο 59΄, με το πλασέ του Πόουλσεν μετά από την ασίστ του Έρικσεν. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Σμάιχελ έκανε σωτήρια επέμβαση σε σουτ του Φλόρες.