Αγωνιστική των εκπλήξεων ήταν η 20ή που διεξήχθη την Παρασκευή και το Σάββατο, με τις ομάδες των τελευταίων θέσεων της βαθμολογίας να παίρνουν σημαντικούς βαθμούς. Έτσι, Ελλάς και Ηρακλής, παίζοντας με ψυχή και πάθος, έφυγαν με εκτός έδρας νίκες κόντρα στους «πράσινους» του NPL, ενώ η Kingston «τσίμπησε» βαθμό στο CB Smith από το Pascoe Vale, τη στιγμή που το Hume κέρδισε το ντέρμπι των ουραγών με το Bulleen.

Η Ελλάς Μελβούρνης του Κώστα Ταγκαλάκη, έκανε την μεγάλη υπέρβαση στο Kingston Heath, κερδίζοντας τον Κυπελλούχο Βικτώριας 2018 Παγκύπριο με 0-1. Η κυανόλευκη έπαιξε αμυντικά και είχε στόχο την ισοπαλία, αλλά στην πορεία της βγήκε το διπλό που έγινε χάρη στην ηρωική προσπάθεια του Βραζιλιάνου Minatel στο 74′, όταν νίκησε στην εναέρια μονομαχία τον Scott.

Οι πράσινοι έδειξαν κάποια σημάδια κόπωσης από τον τελικό του Dockerty Cup πριν τρεις μέρες και ήσαν λίγοι επιθετικά δημιουργώντας μόλις τέσσερις τελικές, τις οποίες, όμως, εξουδετέρωσε ο πολύ καλός Nikola Roganovic, ενώ πριν το γκολ του Oliver, η Ελλάς είχε και αυτή δύο καλές περιπτώσεις να πανηγυρίσει νωρίτερα το πρώτο της γκολ.

Ο αρχηγός της Ελλάς, Bradley Norton, συμπλήρωσε 200 παιχνίδια με την κυανόλευκη φανέλα και οι συμπαίκτες του τον σηκώνουν στα χέρια και κατευθύνονται στους φιλάθλους της ομάδας

Η νίκη θεωρείται τεράστιας σημασίας για την Ελλάς του Κώστα Ταγκαλάκη, ο οποίος έπειτα από τρία παιχνίδια στον πάγκο της κυανόλευκης και μετά την αποχώρηση του Sasa Kolman, διατηρεί το αήττητο με απολογισμό δύο νίκες και μία ισοπαλία.

Ο αρχηγός της ομάδας, Bradley Norton, συμπλήρωσε 200 παιχνίδια με την κυανόλευκη φανέλα και οι παίκτες της Ελλάς μετά το τέλος του αγώνα τον σήκωσαν στα χέρια και κατευθύνθηκαν στους φιλάθλους φωνάζοντας ρυθμικά το όνομά του.

* Πολύ σκληρός για να πεθάνει ο Αλέξανδρος, ο οποίος με δράστη τον Harry Noon -σε ένα σενάριο όμοιο με το περσινό- ισοφάρισε (2-2) στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με απευθείας χτύπημα φάουλ, κλέβοντας την μπουκιά μέσα από το στόμα των «ιπποτών». Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές αλλά και στις δύο ο Noon έδωσε τις λύσεις για τους κιτρινόμαυρους, που μετά την ήττα των πράσινων ανέβασαν στους δυο βαθμούς τη διαφορά τους από τον Παγκύπριο.

Η ομάδα του Heidelberg έπαιξε χωρίς τον Sean Ellis (είχε αποβληθεί την περασμένη Τρίτη στον τελικό του κυπέλλου Βικτώριας), αλλά και χωρίς τον Γιώργο Κατσάκη στον πάγκο καθώς ο κορυφαίος του 2017 κόουτς της Βικτώριας τιμωρήθηκε με τέσσερις αγωνιστικές από το FFV για κακή συμπεριφορά στον τελικό του DC.

* Μεγάλες εκτός έδρας νίκες με σκορ 0-1 σημείωσαν η Νέα Ελλάς στο George Άντριους με την Dandenong Thunder και ο Ηρακλής στον Keilor με το Green Gully.

Από τον αγώνα Oakleigh-Avondale (2-2)

Οι «καρχαρίες» χτύπησαν στο 80′ με τον Άγγλο Sam Smith.

Ήταν η πέμπτη φετινή εκτός έδρας νίκη για την ομάδα-θαύμα του Adam Piddick, λίγες μέρες πριν «κλειδώσει» με συμβόλαιο μέχρι το 2019 την παρουσία του στο λιμάνι.

Από την άλλη, ο «Ήρα» κέρδισε τον αγώνα με το γκολ-ποίημα του Τζέρι Συλαϊδού στο 51′, ο οποίος με ατομική προσπάθεια και έχοντας δέκα δευτερόλεπτα την μπάλα στην κατοχή του, έκανε σλάλομ στην περιοχή των Gully πλασάροντας στο αριστερό παράθυρο του Spinella.

Από το 0-1 της Νέας Ελλάς στο George Άντριους με την Dandenong Thunder. Στη φάση διακρίνονται οι Eager (με τη λευκή εμφάνιση) και ο Ζώης

* Το Oakleigh το βράδυ της Παρασκευής βρέθηκε στημένο στο τοίχο από το Avondale που προηγήθηκε με 0-2 με δύο γκολ από τον Liam Boland, αλλά βρήκε τον τρόπο να φύγει από το Jack Edwards με τον βαθμό της ισοπαλίας με το ψηλοκρεμαστό σουτ του Dusan Bosnjak στο 77′ και το πλασέ του Λουκ Παύλου από το σημείο του πέναλτι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

* Σημαντική ισοπαλία στην προσπάθειά της για παραμονή στην Α’ Κατηγορία, απέσπασε στο CB Smith η Kingston City από το Pascoe Vale. Οι «κόκκινοι» προηγήθηκαν με έξυπνο χτύπημα φάουλ του Damian Iaconis στο 27′ (πλασέ κάτω από τα πόδια του τείχους), αλλά πέντε λεπτά αργότερα ισοφαρίστηκαν με τέρμα του Αργεντινού Nicolas Abot. Ο σκόρερ είχε σουτ στο οριζόντιο δοκάρι στο 58′ και μεγάλη ευκαιρία με τον White στις καθυστερήσεις για να φύγει η ομάδα της Clarinda με το διπλό.