“Αυλαία” για τη φετινή σεζόν στην αγγλική Premier League με δύο σπουδαίες αναμετρήσεις.

Στο “Old Trafford”, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ υποδέχθηκε την ομάδα-έκπληξη της σεζόν 2015-16, Λέστερ, χωρίς ιδιαίτερες απουσίες στη σύνθεσή της. Οι “κόκκινοι διάβολοι” του Ζοζέ Μουρίνιο ευτύχησαν να πετύχουν το πρώτο γκολ της σεζόν πολύ νωρίς, ύστερα από άγγιγμα της μπάλας με το χέρι στην περιοχή από τον Αμαρτέι και υπόδειξη πέναλτι από τον διαιτητή της αναμέτρησης Αντρέ Μάρινερ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο πρόσφατα εστεμμένος παγκόσμιος πρωταθλητής με τη Γαλλία Πολ Πογκμπά, που δεν αστόχησε απέναντι στον Κάσπερ Σμάιχελ, γράφοντας το 1-0. Στη συνέχεια η Λέστερ πίεσε, οδηγώντας τον Ντε Χέα σε μια σπουδαία επέμβαση στο 28′ έπειτα από σουτ του Μάντισον, όμως οι παίκτες του Κλοντ Πιέλ δεν κατάφεραν να βρουν τα αντίπαλα δίχτυα.

Η Γιουνάιτεντ στο δεύτερο ημίχρονο άρχισε να βγαίνει μπροστά περισσότερο και ενώ η Λέστερ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Γκρέι στο 75′, ο Λουκ Σο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 83′ με το πρώτο του επαγγελματικό γκολ για να “κλειδώσει” ουσιαστικά τους τρεις πρώτους βαθμούς της χρονιάς. Το μόνο που κατάφερε η Λέστερ ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις με τον “συνήθη ύποπτο” Τζέιμι Βάρντι.

Και η Τότεναμ, όμως, ξεκίνησε με νίκη τις φετινές υποχρεώσεις της, καθώς επικράτησε στο St. James Park της Νιουκάστλ με 1-2. Όλα τα γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, με τα “σπιρούνια” να ανοίγουν το σκορ μόλις στο 8′ με την κεφαλιά του Φερτόνχεν, η οποία χτύπησε το οριζόντιο δοκάρι και έσκασε κάτω έχοντας περάσει ολόκληρη την τελική γραμμή, σύμφωνα με το Goal Line Technology. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν μόλις τρία λεπτά αργότερα πάλι με κεφαλιά, αυτή τη φορά από τον Χοσέλου. Το τελικό 1-2 διαμορφώθηκε μόλις επτά λεπτά αργότερα (18′), έπειτα από σέντρα του Σερζ Οριέ και μια ακόμη κεφαλιά, αυτή τη φορά από τον Ντέλε Άλι. Νικηφόρο ξεκίνημα και για την Τσέλσι, η οποία “πέρασε” από το “John Smith” επικρατώντας άνετα 0-3 της Χάντερσφιλντ.