Στη μεγαλύτερη επιτυχία της ιστορίας της έφτασε η εθνική μπάσκετ των γυναικών. Το συγκρότη-μα του Κώστα Μίσσα επικράτησε 60-56 της Ιταλίας, στον τελευταίο αγώνα της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Λετονίας, κατέλαβε την πέμπτη θέση της τελικής κατάταξης και εξασφάλισε την παρθενική παρουσία της σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, του χρόνου στην Τσεχία. Παράλληλα, η ελληνική ομάδα, που είχε ως κορυφαία την πρώτη σκόρερ του τουρνουά, Εβίνα Μάλτση (26π.), προ-κρίθηκε απευθείας και στην τελική φάση του Ευρωμπάσκετ 2011.

Οι παίκτριες του Κώστα Μίσσα παρά την εμφανή κούραση από τα συνεχόμενα παιχνίδια έδειξαν χαρακτήρα, ειδικά στο τέλος του αγώνα, και πήραν μια μεγάλη νίκη. Οι διεθνείς ξεκίνησαν καλύτε-ρα τον αγώνα προηγήθηκαν με 23-15 στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια οι Ιταλίδες ανέβα-σαν την απόδοσή τους και πέρασαν μπροστά με το τέλος του ημιχρόνου με 29-27 και 45-34 στο 27ο λεπτό.

Από το σημείο όμως εκείνο και ύστερα ανάλαβαν δράση οι Ελληνίδες που ήθελαν με τίποτα να αφήσουν την ευκαιρία να πάει χαμένη. Με αντεπίθεση διαρκείας και με όπλο την άμυνα άρχισαν την αντεπίθεση. Μείωσαν σε 48-43 στο 32ο λεπτό και ισοφάρισαν σε 50-50 με καλάθι της Καλέ-ντζου. Η εκπληκτική Μάλτση με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα με 53-50 και τη χαριστική βολή στις Ιταλίδες έδωσε η Παπαμιχάηλ με ½ βολές 35’ πριν το τέλος και αφού προηγουμένως είχε ση-μειώσει και ένα δίποντο κάνοντας το 58-52.

Κορυφαία για την εθνική γυναικών ήταν η Εβίνα Μάλτση που σημείωσε 26 πόντους με 6/8 τρί-ποντα. Πολύ καλές οι Καλέντζου και Παπαμιχαήλ, αλλά όλες οι υπόλοιπες παίκτριες καθεμία με το δικό της τρόπο βοήθησαν ώστε να έρθει αυτή η επιτυχία.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 29-27, 46-40, 56-60
Ιταλία (Τίτσι): Τσιρόνε, Φραντσίνι, Παστόρε 2, Μενεγκέλ, Μπαλαρντίνι 9 (3/10δ, 0/4τρ), Μόντι-τσα, Μάτσι 22(3), Ρες 4, Μασκιάντρι 9(1), Ζανόν 1, Γκράσο, Αλεξάντερ 9.
Ελλάδα (Μίσσας): Καλέτζου 12(2τρ, 7ασ, 5ρ), Δημητράκου 2, Χατζηνικολάου 3 (1τρ., 5ρ), Καλ-τσίδου (4ρ., 3ασ), Μάλτση 26 (2/3β., 3/5δ., 6/8τρ., 6ρ), Παπαμιχαήλ 15 (8ρ), Λύμουρα 2, Σωτηρί-ου, Κοσμά.