Πανηγυρική πρόκριση για την εθνική Νέων-Ανδρών στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ της Ρό-δου μετά τη νίκη της με 70-67 επί της… αήττητης μέχρι την Τρίτη (21/07) Ισπανίας. Χθες Τετάρτη με νίκη επί της Λετονίας η ομάδα του Κώστα Μίσσα κατατάσσεται δεύτερη στο Β’ όμιλο.

Η ελληνική ομάδα άρχισε εξαιρετικά το ματς. Με όπλο την πολύ καλή της άμυνα και τις ώριμες επιλογές στην επίθεση κατάφερε γρήγορα να προηγηθεί με 9-2. Οι Ισπανοί στη συνέχεια κατάφε-ραν να πλησιάσουν μέχρι και στον πόντο (12-11), ωστόσο με ένα σερί 9-0 και συνεχείς πόντους α-πό τον Γιώργο Μπόγρη και τον Κώστα Παπανικολάου η Εθνική έφτασε στο 20-11 για να ολοκληρω-θεί η πρώτη περίοδος με 20-13.

Η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Ζήσης Σαρικόπουλος επέστρεψε δυναμικά δείχνοντας να ξεπερνά τις ενοχλήσεις στο γόνατο και πέτυχε 4 συνεχείς πόντους. Μία τεχνική ποινή στον ισπανικό πάγκο για διαμαρτυρία κι ένα αντιαθλητικό φάουλ σε βάρος του Χόρ-χε Φερνάντεθ έδωσαν την ευκαιρία στο συγκρότημα του Κώστα Μίσσα να ξεφύγει με 33-17. Οι «φούριας ρόχας» κατάφεραν να ψαλιδίσουν κατά το ήμισυ τη διαφορά με επί μέρους σκορ 2-12 (35-27), αλλά ο Κώστας Σλούκας με δύο σπουδαίες ατομικές ενέργειες, ένα γκολ-φάουλ κι ένα σουτ, έφερε την Ελλάδα στο +13 (40-27), με το ημίχρονο να κλείνει με 4 ισπανικούς πόντους (40-31).Οι Ίβηρες κράτησαν χωρίς πόντο την Ελλάδα για περίπου τέσσερα αγωνιστικά λεπτά στην τρίτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 3-14 προηγήθηκαν (43-44). Οι παίκτες του Κώστα Μίσσα «α-πάντησαν» με επτά αναπάντητους πόντους (50-44) και η περίοδος ολοκληρώθηκε με το εύθραυ-στο 52-50. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ελληνική ομάδα προηγήθηκε ξανά με +8 χάρη σε τρίποντο του Νίκου Παππά, αλλά η Ισπανία κατάφερε να μειώσει και 2’’ πριν το τέλος ο Ραμπασέδα κέρδι-σε φάουλ και την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση. Ωστόσο ο Ισπανός φόργουορντ ή-ταν άστοχος και ο Κώστας Παπανικολάου που μάζεψε το ριμπάουντ διαμόρφωσε με μία βολή το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 13-20, 31-40, 50-52, 67-70
Ισπανία (Γκουστάβο Αρανθάνα): Φερνάντεθ 2, Λόπεθ 4, Μάρκο 4 (1), Αλμαθάν, Τόμας 21 (1), Γιόρκα 2, Ραμπασέδα 12, Παρέχο 4, Σαμπ 7, Ντε Λα Φουέντε 11, Ράγια.
Ελλάδα (Κώστας Μίσσας): Μάντζαρης 2, Μούρτος, Παππάς14 (4), Γιαννόπουλος 2, Παπανικολάου 6, Σλούκας 13, Γιάνκοβιτς 10 (1), Μπόγρης 12, Κασελάκης 7, Σαρικόπουλος 4.
Διαιτητές: Ομπράντοβιτς (Βοσνία/Ερζεγοβίνη), Γκολογκάνοφ (Βουλγαρία), Τσιούλιν (Ρουμανία).

ΜΙΣΣΑΣ: ΗΜΑΣΤΑΝ ΩΡΙΜΟΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ

Ο ομοσπονδιακός μας τεχνικός είπε μετά το ματς: «Είχαμε ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο, αν α-φαιρέσω τα τελευταία 2,5 λεπτά. Εκεί που στην πίεση των Ισπανών χάσαμε την ψυχραιμία μας, α-ντιμετωπίζοντας και ένα πρόβλημα στα ριμπάουντ. Αν είχαμε πάρει τα ριμπάουντ η διαφορά θα ή-ταν πάνω από 15 πόντους. Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν μπήκαμε με την ίδια λογική. Δεν ήταν θέμα χαλάρωσης, αλλά υπήρχε μεγάλη ενέργεια στο πρώτο ημίχρονο. Έπαιξε ρόλο και η κούραση. Έπρεπε να βγούμε με μεγαλύτερη επιθετικότητα στην άμυνα και μεγαλύτερη ταχύτητα στην επί-θεση. Έτσι έγινε το παιχνίδι «γκραν γκινιόλ».

»Στην κρίσιμη στιγμή σημαδέψαμε εκεί που έπρεπε, αλλάξαμε τις άμυνες και πήραμε αρκετές μπάλες από παγίδες που κάναμε και στη συνέχεια είχαμε ψυχραιμία στο τέλος είτε με τον Παππά με ντράιβ, είτε με τον Σλούκα. Ήμασταν ώριμοι στο τέλος, αλλά είχαμε πρόβλημα στα ριμπάουντ. Κάνουμε πολύ δουλειά στο μαν του μαν, αλλά το τελείωμα αυτής της προσπάθειας είναι και το ριμπάουντ. Δεν γίνεται να χάνουμε τα ριμπάουντ μετά από μια τέτοια προσπάθεια. Η άμυνα τε-λειώνει στο ριμπάουντ. Αύριο πρέπει να καθαρίσει το μυαλό μας. Μας περιμένει ένα ακόμη δύ-σκολο παιχνίδι (σ.σ. Λετονία). Από εδώ και πέρα δεν υπάρχει εύκολος αγώνας. Όταν γίνονται όλα όπως σχεδιάζονται δεν υπάρχουν προβλήματα. Αύριο πρέπει να βγούμε έξω από τη ρακέτα, γιατί σουτάρουν πολύ για τρεις πόντους. Είναι καλοί σουτέρ και το αγαπημένο τους παιχνίδι είναι το σπλιτ άουτ και σουτ. Πρέπει να παίξουμε καλή άμυνα στο ένας εναντίον ενός και να προσέξουμε αρκετά, γιατί η αναμέτρηση δεν θα είναι εύκολη».