Λάρισα και ΠΑΣ Γιάννινα αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0 στο «Αλκαζάρ», στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Η ΑΕΛ παρέμεινε χωρίς νίκη φέτος και συνεχίζει να προβληματίζει, ενώ οι Ηπειρώτες πήραν έναν πολύτιμο βαθμό στην προσπάθεια που θα κάνουν για παραμονή.
Οι γηπεδούχοι είχαν άγχος, απουσίες (Αμπουχατζίρα, Ιγκλέσιας, Κυριακίδης) και ατυχία (τραυματίστηκαν στο πρώτο ημίχρονο Μάλαρζ και Βενετίδης) και έδειξαν κακό αγωνιστικό πρόσωπο. Από την άλλη πλευρά ο ΠΑΣ παρουσίασε για άλλη μια φορά συγκροτημένο σύνολο, έπαιξε πρώτιστα για την ισοπαλία αλλά είχε και αυτός δύο καλές στιγμές για να πάρει τη νίκη.

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης παρέταξε τη Λάρισα με 4-3-3, έχοντας τους Γιαννακόπουλο, Μετίν και Ντε Νί-γκρις στην επίθεση. Από την άλλη πλευρά ο Γιώργος Παράσχος επέλεξε 4-2-3-1, με τον Μπακαγιόκο στην κορυφή και τους Γεωργιάδη, Βαγγελή και Τζάνη πίσω του. Το πρώτο ημίχρονο ήταν κακό και «σημαδεύτη-κε» από τον τραυματισμό του Μάλαρζ στο πρόσωπο (στο 14’) που έφερε 4λεπτη διακοπή και την αναγκα-στική αλλαγή στο 24’. Ο Πολωνός πορτιέρο πήγε στο νοσοκομείο, καθώς υπέστη διάσειση (από σύγκρου-ση με τον Γεωργιάδη), αλλά και κακώσεις στο ζυγωματικό και στο κεφάλι, σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμή-σεις.
Ο ΠΑΣ πίεζε ψηλά και δεν επέτρεψε στην κακή Λάρισα να αναπτυχθεί, προσέχοντας αποτελεσματικά τα νώτα του. Αυτός έχασε τη μεγάλη, διπλή, ευκαιρία με τον Μαϊστόροβιτς στο 10’ για να πετύχει το γκολ. Α-πό την πλευρά τους, οι «βυσσινί» δεν βρήκαν ρυθμό και απείλησαν με μία κεφαλιά του Ντε Νίγκρις (29’) και ένα σουτ του Τουάμα (38’), χωρίς καμία από τις δύο φάσεις να εκτιμούνται ως μεγάλη ευκαιρία. Η νέα α-τυχία της Λάρισας στο 40’ με την αποχώρηση του τραυματία Βενετίδη (μπήκε ο Κατσιαρός) ήρθε σαν «κε-ρασάκι στην τούρτα» στην κακή εμφάνιση των γηπεδούχων. Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν εύκολα το 0-0, με το οποίο έληξε το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο 45λεπτο η Λάρισα άρχισε σταδιακά να αναλαμβάνει τον έλεγχο, δείχνοντας σχετικά βελτιω-μένη εικόνα, χωρίς, ωστόσο, να φτάνει σε καλό επίπεδο απόδοσης. Πήρε την πρωτοβουλία, καθώς όσο περ-νούσε ο χρόνος ο ΠΑΣ οπισθοχώρησε (ιδίως μετά το 70’), είχε δύο ευκαιρίες με τους Τουάμα (54’) και Ντε Νίγκρις (66’), πριν φτάσει πολύ κοντά στο γκολ με τον Μετίν στο 80’. Ο Ουζουνίδης τόνωσε την επίθεση με την είσοδο του Κάσας αντί του Βλασόπουλου στο 77’ (πλέον σύστημα 4-4-2), με τον Παράσχο να έχει ή-δη ολοκληρώσει τις αλλαγές του, «φρεσκάροντας» παίκτες στην επίθεση (Σαϊτιώτης αντί Μπακαγιόκο), στη μεσαία γραμμή (Μιχαλόπουλος αντί Βαγγελή) και στην άμυνα (Στάθης αντί Γεωργιάδη).
Στο τελευταίο 10λεπτο η πίεση της Λάρισας αυξήθηκε, αλλά ο ΠΑΣ «άντεξε» και οι δύο ομάδες είχαν α-πό μία καλή στιγμή, από εκτελέσεις φάουλ. Ομως ούτε ο Σαϊτιώτης (83’) ούτε και ο Μετίν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Τελικά το 0-0 έμεινε, αν και οι Ηπειρώτες είχαν μεγάλη ευκαιρία για να πάρουν τη νίκη στην εκπνοή με τον Ντάσιο.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

10’: Μετά από κόρνερ του Ντάσιου, ο Μαϊστόροβιτς μέσα στη μικρή περιοχή και χωρίς να μαρκάρεται κάνει «άτσαλο» πλασέ, με την μπάλα να φεύγει πίσω. Στην εξέλιξη της φάσης, πάλι ο Μαϊστόροβιτς απο-φεύγει τον Ντε Νίγκρις και μπαίνει μόνος στην περιοχή αλλά ο Μάλαρζ πέφτει στα πόδια του και αποκρούει το πλασέ.
14’: Γεωργιάδης και Μάλαρζ συγκρούονται στον αέρα, με τον τερματοφύλακα της Λάρισας να χτυπά στο πρόσωπο και να πέφτει στο έδαφος. Για δευτερόλεπτα μένει αναίσθητος, αλλά με τη βοήθεια του γιατρού συνέρχεται. Μετά από 4λεπτη διακοπή συνεχίζει (αν και τελικά αντικαθίσταται στο 24’ από τον Σέρεμετ).
29’: Ο Τουάμα σεντράρει και ο Ντε Νίγκρις πιάνει δύσκολα την κεφαλιά, αλλά ο Ελευθερόπουλος μπλο-κάρει άνετα.
38’: Ο Τουάμα σουτάρει έξω από την περιοχή και στέλνει την μπάλα πάνω από την εστία του Ελευθερό-πουλου
54’: Ο Τουάμα αποφεύγει Μπαλάφα και Μαϊστόροβιτς και σουτάρει από το ύψος της περιοχής, αλλά α-στοχεί.
66’: Ο Ντε Νίγκρις σουτάρει έξω από την περιοχή του ΠΑΣ και ο Ελευθερόπουλος πέφτει στη δεξιά γω-νία και διώχνει σε κόρνερ.
80’: Ο Γιαννακόπουλος στρώνει την μπάλα στον Μετίν, ο οποίος αποφεύγει τον Βάντερσον και πλασάρει με το δεξί, στέλνοντας την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ελευθερόπουλου.
83’: Μακρινή εκτέλεση φάουλ του Σαϊτιώτη, διώχνει με γροθιές σε κόρνερ ο Σέρεμετ.
87’: Η Λάρισα ζητά πέναλτι σε μονομαχία του Γιαννακόπουλου με τον Βάντερσον.
90’+1’: Ο Μετίν εκτελεί φάουλ από καλή θέση, αλλά η μπάλα κοντράρει και περνά κόρνερ.
90’+3’: Ο Μιχαλόπουλος γυρίζει την μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής και ο Ντάσιος κάνει το διαγώ-νιο πλασέ αλλά ο Σέρεμετ διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σπάθας (Πειραιά)