Το «καταιγιστικό» παιχνίδι της Άρσεναλ ήταν θέμα χρόνου να «πληγώσει» τον Ολυμπιακό. Οι «κανονιέ-ρηδες» τα είχαν με την τύχη τους, αλλά και τον… Νικοπολίδη, μέχρι να τους «λυτρώσει» ο Φαν Πέρσι στο 78ο λεπτό. Το γκολ-οφσάιντ του Αρσάβιν στο 86΄ έγραψε το τελικό 2-0, με τους «ερυθρόλευκους», που έ-καναν ό,τι καλύτερο μπορούσαν στο «Emirates», να επιστρέφουν με «άδεια χέρια» από το Λονδίνο, αλλά να μην χάνουν ουσιαστικά και πολλά, αφού η 2η θέση του 8ου ομίλου στο Τσάμπιονς Λιγκ, παραμένει δικιά τους.

«Τρόμος» στο Λονδίνο ήταν το πρώτο ημίχρονο για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπόρεσαν να κρατήσουν την μπάλα, την… χάριζαν στους αντίπαλους και οι παίκτες του Βενγκέρ έκαναν… πάρτι, στήνο-ντας τον Νικοπολίδη στον τοίχο! Ωστόσο, ο αρχηγός των πρωταθλητών Ελλάδας, ήταν ανίκητος (έχοντας και τη βοήθεια του δοκαριού στο 16ο λεπτό) και με έξι σωτήριες επεμβάσεις κράτησε το 0-0 στο πρώτο 45λεπτο. Επιθετικά η ομάδα του Ζίκο δεν μπόρεσε να δημιουργήσει τίποτα (13-2 τα σουτ, 7-0 τα κόρνερ!), με τους Ντιόγο, Λεονάρντο και Ζαϊρί να μην μπορούν να κρατήσουν την άμυνα της Άρσεναλ. Τα λεπτά κυ-λούσαν και το γήπεδο έδειχνε να… γέρνει, με τον Λεντέσμα στη μεσσία γραμμή και τους Ζεβλάκοφ, Αβρα-άμ, Μέλμπεργκ και Ραούλ Μπράβο να έχουν καίριες επεμβάσεις κόντρα στους Αρσάβιν, Φαν Πέρσι, Φά-μπρεγκας και Ροσίτσκι, και μαζί με τον Νικοπολίδη να κρατούν ζωντανό τον Ολυμπιακό.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ζίκο ξεκίνησε με τον Στολτίδη αντί του Ζαϊρί, θέλοντας να «δέσει» ακόμα περισ-σότερο την αμυντική λειτουργία της ομάδας του. Και με το… καλημέρα, ο Ολυμπιακός λίγο έλειψε να «πα-γώσει» το «Emirates» όταν ο Μανόνε έβγαλε πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Μέλμπεργκ. Η συνέχεια ω-στόσο δεν ήταν ανάλογη… Για λίγο, οι «ερυθρόλευκοι» έδειχναν να έχουν «κόψει» τον ξέφρενο ρυθμό της Άρσεναλ, και με τον Νικοπολίδη να «κρατάει» στο τέρμα του, δεν θα ήταν και μεγάλη έκπληξη να μείνει το μηδέν, αφού οι γηπεδούχοι έχαναν τα… άχαστα. Μέχρι το 78ο λεπτό, όταν ο Φαν Πέρσι έλυσε τον «γόρδιο δεσμό» για τους «κανονιέρηδες». Ένα «πούλημα» της μπάλας και μια αργή επιστροφή, καθώς πλέον η κού-ραση ήταν εμφανέστατη, κόστισαν στον Ολυμπιακό.

Το 1-0 έγινε γρήγορα 2-0, στο 86΄ με τον Αρσάβιν, που ωστόσο ήταν οφσάιντ. Ο Ζίκο, στο ενδιάμεσο είχε ρισκάρει, βάζοντας τους Μήτρογλου και Όσκαρ αντί των Λεντέσμα και Λεονάρντο, αλλά ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να γίνει απειλητικός και γνώρισε μοιραία την ήττα. Μια ήττα που βέβαια, δεν τον βγάζει… νοκ άουτ, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» παραμένουν στη 2η θέση του 8ου ομίλου (έμειναν στο «Χ» Άλκμααρ και Στα-ντάρ) και εξακολουθούν να «βλέπουν» πρόκριση.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

8′: Το πρώτο (μακρινό) σουτ της βραδιάς για τον Ολυμπιακό από τον Τοροσίδη καταλήγει άουτ.
11′: Ανώδυνη σέντρα της Άρσεναλ στην οποία ο Νικοπολίδης κάνει άστοχη έξοδο και ο Μέλμπεργκ απο-μακρύνει την μπάλα.
12′: Ο Κλισί κλέβει την μπάλα από τον Ζαϊρί και κάνει συρτή σέντρα από αριστερά, σουτ του Αρσάβιν, πρώτη μεγάλη απόκρουση από το Νικοπολίδη.
16′ ΔΟΚΑΡΙ: Διπλή ευκαιρία για την Άρσεναλ. Ο Φάμπρεγκας σουτάρει δυνατά και τραντάζει το οριζό-ντιο δοκάρι του Νικοπολίδη, ο Ροσίτκσι παίρνει το ριμπάουντ και σουτάρει από κοντά, ο πορτιέρο του Ολυ-μπιακού αποκρούει σωτήρια.
19′: Υποδειγματική ανάπτυξη των γηπεδούχων με τον Αρσάβιν να σουτάρει από δεξιά μέσα στη μεγάλη περιοχή, ξανά «όχι» από τον Νικοπολίδη, χαμηλά στην κλειστή του γωνία.
26′: Ο Νικοπολίδης κατεβάζει ξανά τα ρολά αποκρούοντας με τα πόδια επικίνδυνο σουτ του Φάμπρεγκας από το ύψος της μεγάλης περιοχής.
34′: Δεύτερη επίσκεψη του Ολυμπιακού στα καρέ της Άρσεναλ αλλά η κεφαλιά του Τοροσίδη (από σέ-ντρα του Ντουντού) δεν είναι αρκετά δυνατή για να ανησυχήσει τον Μανόνε.
35′: Αντεπίθεση της Άρσεναλ με τον Φαν Πέρσι να σουτάρει από μακριά με την μπάλα να καταλήγει άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Νικοπολίδη.
38′: Ο Φαν Πέρσι ταλαιπωρεί με συνεχόμενες ντρίπλες τον Ραούλ Μπράβο από δεξιά και μέσα στην πε-ριοχή και σουτάρει από πλάγια, αλλά ο Νικοπολίδης καιροφυλακτεί και σώζει την εστία του.
42′: Πρώτο κόρνερ που η άμυνα του Ολυμπιακού αδρανεί αλλά ο Ντιαμπί δεν κεντράρει την κεφαλιά του που φεύγει πολύ άουτ.
44′: Ο Ροσίτσκι βρίσκεται σε καλή θέση αριστερά στο ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά το σουτ του εί-ναι πολύ αδύναμο και ο Νικοπολίδης μπλοκάρει σταθερά.
45′: Ο Τοροσίδης δίνει κάθετα στον Ζαϊρί και αυτός προλαβαίνει να βγάλει τη σέντρα πριν η μπάλα βγει ά-ουτ. Η μπάλα περνάει παράλληλα με το τέρμα της Άρσεναλ χωρίς να βρεθεί κανένας να την σπρώξει στα δί-χτυα.
49′: Πρώτο κόρνερ για τον Ολυμπιακό, το εκτελεί ο Ντιόγο, ο Μέλμπεργκ παίρνει την κεφαλιά, ο Μανόνε διώχνει πάνω στην γραμμή.
50′: Αντεπίθεση της Άρσεναλ, ο Έμπουε στρώνει στον Φαν Πέρσι ο οποίος είναι σε πολύ πλεονεκτική θέ-ση και σουτάρει σώζει ξανά ο Νικοπολίδης.
60′: Η είσοδος του Στολτίδη έχει βοηθήσει την αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού που δεν επιτρέπει στην Άρσεναλ να κάνει φάσεις με την ίδια συχνότητα όπως στο πρώτο ημίχρονο.
73′: Ο Αρσάβιν με κάθετη πάσα βρίσκει τον Φαν Πέρσι ελεύθερο μέσα στην περιοχή από αριστερά, εκεί-νος σουτάρει, ο Νικοπολίδης διώχνει και ο Γκαλάς που παίρνει το ριμπάουντ είναι οφσάιντ.
76′: Ο Ντιαμπί πιάνει πολύ επικίνδυνη κεφαλιά μέσα στην περιοχή, ο Νικοπολίδης κάνει την κορυφαία α-πόκρουση του αγώνα.
78′ ΓΚΟΛ 1-0: Ο Φάμπρεγκας βρίσκει τον Εντουάρντο κάθετα μέσα στην περιοχή, εκείνος φτάνει μέχρι τη γραμμή του άουτ και βγάζει πάσα πάρε-βάλε στον Φαν Πέρσι που σκοράρει προ κενής εστίας.
86′ ΓΚΟΛ 2-0: Ο Φάμπρεγκας από δεξιά σεντράρει χαμηλά για τον Αρσάβιν που είναι σε θέση οφσάιντ που δεν δίνεται. Ο Ρώσος με τακουνάκι νικάει τον Νικοπολίδη.
ΣΚΟΡΕΡ: 78′ Φαν Πέρσι, 86′ Αρσάβιν
ΔΟΚΑΡΙ: 16′ Φάμπρεγκας
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Στεφάν Λανουά (Γαλλία)