Η ΑΕΚ νίκησε με 1-0 τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ στο ντέρμπι των «Δικεφάλων» και επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Μουσλίμοβιτς, όμως στο δεύτερο ημίχρονο οι «κιτρινόμαυροι» ήταν καλύτεροι και έφτασαν δίκαια στη νίκη.

Ο ΠΑΟΚ μόλις στο τέταρτο λεπτό έφτασε κοντά στο γκολ, όμως το πλασέ του Φωτάκη από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Σάχα. Στο 30′ το μακρινό σουτ του Βιεϊρίνια δεν ανησύχησε καθόλου τον Σάχα, ενώ στο 38′ η παράλληλη σέντρα του Μαντούκα από τα αριστερά πέρασε ανεκμετάλλευτη από τους συμπαίκτες του. Στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία με τον Μουσλίμοβιτς να νικιέται στο τετ-α-τετ από τον Αργεντινό τερματοφύλακα, ενώ στη συνέχεια της φάσης το πλάσαρε του Βόσνιου επιθετικού μπλόκαρε εκ νέου ο Σάχα.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τους γηπεδούχους, καθώς στο 48ο λεπτό, ο Σκόκο πήρε την μπάλα από δεξιά και την κατάλληλη στιγμή σέντραρε στην «καρδιά» της άμυνας του ΠΑΟΚ, όπου ο επερχόμενος Μαντούκα άνοιξε το σκορ με κοντινό σουτ. Στο 66` η ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς έφτασε πολύ κοντά στο 2-0, αλλά ο Χαλκιάς απέκρουσε εντυπωσιακά -σε κόρνερ- την κεφαλιά του Χέρσι από το ύψος του πέναλτι. Οκτώ λεπτά αργότερα, η Ενωση έχασε την ευκαιρία να «κλειδώσει» την νίκη, όταν το σουτ του Σκόκο από περίπου 25 μέτρα έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του ανήμπορου να αντιδράσει Χαλκιά. Στο υπόλοιπο του αγώνα η ομάδα του Φερνάντο Σάντος προσπάθησε να φτάσει σε κάποιο τέρμα, όμως δεν απείλησε ουσιαστικά την εστία της ΑΕΚ.
Διαιτητής: Σταθόπουλος (Αχαϊας)

Κίτρινες : Μάκος, Βιτόλο, Ιβιτς, Αραμπατζής, Χέρσι, Κοντρέρας

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Καράμπελας, Μαϊστόροβιτς, Γκέντσογλου (68` Αλβες), Αραούχο, Καφές, Μάκος, Μαντούκα, Χέρσι (78` Λεονάρντο), Σκόκο, Μπλάνκο (90΄ Γκερέιρο)

ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Αραμπατζής, Γκαρσία (80` Παπάζογλου), Βιτόλο, Τσιρίλο, Μουσλίμοβιτς, Κοντρέρας, Λίνο, Φωτάκης (61` Κουτσιανικούλης), Βιεϊρίνια, Ιβιτς.