Με πολλά ντέρμπι συνεχίζεται το πρωτάθλημα στην Ελλάδα. Το πιο σημαντικό είναι μεταξύ των πρωτοπόρων Ατρόμητου-ΠΑΟΚ αλλά εξίσου σημαντικά είναι και τα ματς Παναθηναϊκού-ΑΕΚ και Άρη-Ολυμπιακού.

Στο μεταξύ, ασταμάτητος ο ΠΑΟΚ, «φιλοδώρησε» με δυο γκολ και τον Παναθηναϊκό, αφαιρώντας του το αήττητο και με το απόλυτο «8 στα 8» σερί νικών στο πρωτάθλημα βλέπει την προοπτική του τίτλου καθαρότερα από κάθε άλλη σεζόν. Ο νικητής ήταν καταιγιστικός, έπαιξε ωραίο και συνδυαστικό ποδόσφαιρο και επιβλήθηκε με γκολ των Πρίγιοβιτς στο 51΄ και Λημνιού στο 76΄ του Παναθηναϊκού, που αντιστάθηκε, αλλά στην επανάληψη κάμφθηκε.

Ο Δικέφαλος της Θεσσαλονίκης έπαιξε ουσιαστικό και θεαματικό ποδόσφαιρο από την αρχή του αγώνα αλλά λύγισε τον νεανικό Παναθηναϊκό μόλις στο δεύτερο ημίχρονο. Με το ξεκίνημα του αγώνα ο ΠΑΟΚ άγγιξε το γκολ, αλλά το σουτ του Βιεϊρίνια πέρασε μόλις δίπλα από το δεξί δοκάρι του Διούδη. Ο ΠΑΟ φώναξε παρών στο 6΄. Από λάθος στην άμυνα του ΠΑΟΚ, ο Μακέντα πέρασε και τον Πασχαλάκη, αλλά ο Βαρέλα του έφραξε το δρόμο και του πήρε την μπάλα πριν ο Ιταλός πλασάρει σε κενή εστία.

Στο 75′ ο Λουτσέσκου αντικατέστησε τον Μπίσεσβαρ με τον Λημνιό και ο τελευταίος στην πρώτη του επαφή με την μπάλα παραβίασε την εστία του Διούδη με ωραίο πλασέ και με το 2-0 “σφράγισε” τη μεγάλη νίκη της ομάδας του.

Διαιτητής: Γιάνς Μάεε (Δανός)
Κίτρινες: Κάτσε, Κουρμπέλης

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Μάτος, Βέρνμπλουμ, Κάνιας, Πέλκας (64΄ Ελ Καντουρί), Ζαμπά (82΄ Ουάρντα), Μπίσεσβαρ (76΄ Λημνιός) και Πρίγιοβιτς.
Παναθηναϊκός: Διούδης, Ινσούα, Μαυρομμάτης, Κολοβέτσιος, Κουλιμπαλί, Μπουζούκης, Κουρμπέλης, Δώνης (77΄ Καμπετσής), Χατζηγιοβάννης (64΄ Χατζηθεοδωρίδης) Μακέντα, Καμπετσής (77΄ Μουνιέ).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ KAI ΣΚΟΡΕΡ ΣΤΙΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΤΗΣ 8ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

ΑΕΛ-ΟΦΗ 0-0
Λαμία-Λεβαδειακός 3-2 (11΄ Μπερτόλιο, 24΄ Μπαράλες, 83΄ Αντέτζο – 60΄ Νανγκίς, 81΄ Γιακουμάκης)
Πανιώνιος-Ατρόμητος 2-2(30΄ Κόρμπος, 87΄ Μασούρας – 35΄ Κουλούρης, 90΄+3 αυτ. Μπανανά)
Παναιτωλικός-Αστέρας Τρίπολης 1-1 (63΄ Μοράρ – 90΄+2 Καλτσάς)
ΑΕΚ-Άρης 4-0 (5΄ Μπογέ, 56΄, 62΄ Πόνσε, 72΄ Λιβάια)
Ξάνθη-ΠΑΣ Γιάννινα 2-1 (64΄ Μπρίτο, 77΄ Γέντρισεκ – 21΄ Μυστακίδης)
Ολυμπιακός-Απόλλων Σμύρνης 1-0 (90΄ Μάνος)
ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 2-0 (51΄ Πρίγιοβιτς, 76΄ Λημνιός)