Η Floreat Αθηνά βρέθηκε κοντά στο θαύμα απέναντι στην Adelaide United, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση, εκεί όμως λύγισε από την κάτοχο του FFA Cup 2019 με σκορ 1-3.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα από το 18’ με τον  Louis D’Arrigo που ήταν και το μοναδικό τους στο 90λεπτο, με την Αθηνά να στέκεται αμυντικά καλά και να προσπαθεί με αντεπιθέσεις να αιφνιδιάσει την εστία του James Delianov. Σε μία από αυτές ο Κρίστοφερ Σαλδάρης με διαγώνιο σουτ και λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή ισοφάρισε στο 58’ για την ελληνική ομάδα της Δυτικής Αυστραλίας, σκορπίζοντας χαρά και υπερηφάνεια στους 1000 περίπου φιλάθλους που βρέθηκαν στο E & D Litis Stadium.

Ωστόσο, η ποιότητα των «Reds» φάνηκε στην ημίωρη παράταση. Ο George Blackwood από το σημείο του πέναλτι στο δεύτερο λεπτό του έξτρα χρόνου και δέκα λεπτά αργότερα ο Yaya Dukuly έβαλαν την τελική σφραγίδα στην πρόκριση για την Adelaide United του Carl Veart.

Μετά το τέλος του αγώνα ο τεχνικός της Floreat Athina Vas Vujacic δήλωσε περήφανος για την προσπάθεια των παικτών του: «Κρατήσαμε το πλάνο μας σε όλο τον αγώνα, ήμασταν πειθαρχημένοι και τους δυσκολέψαμε. Πίστευα στην επανάληψη ότι τα πράγματα θα δυσκολέψουν περισσότερο όμως κατορθώσαμε να ισοφαρίσουμε με τον Σαλδάρη, στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση. Ο αγώνας ήταν μια καλή πρόκληση για τους παίκτες μου» ήταν τα λόγια του.

Έτσι η Adelaide United μαζί με τους Brisbane Roar από το A-League και οι ομάδες των πολιτειακών πρωταθλημάτων του  Κουίνσλαντ Lions FC και Gold Coast Knights βρίσκονται στην επόμενη φάση των «16» του Κυπέλλου Αυστραλίας.

Εντωμεταξύ οι ομάδες της Βικτώριας South Melbourne, Port Melbourne, Avondale και Hume City έλαβαν το «πράσινο φως» από την πολιτειακή κυβέρνηση να ξεκινήσουν την προετοιμασία από σήμερα, εν όψει των συναντήσεων για το FFA Cup, με τα νοκ άουτ παιχνίδια να παίζονται πιθανότατα στα τέλη Οκτωβρίου.

Η διοργάνωση συνεχίζεται με μία ακόμα μάχη στη Δυτική Αυστραλία αυτή την Τετάρτη και μάλιστα με ελληνικό ενδιαφέρον, όπου η Joondalup υποδέχεται στο Dorrien Gardens την Adelaide Olympic.