Ολοκληρώθηκε η προετοιμασία της Εθνικής ομάδας, επί ελληνικού εδάφους, για τους προσεχείς αγώνες της στην προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022, με τη Γεωργία στο Μπατούμι (Σάββατο 9 Οκτωβρίου, 19:00, ώρα Ελλάδας) και τη Σουηδία στη Στοκχόλμη (Τρίτη 12 Οκτωβρίου, 21:45, επίσης ώρα Ελλάδας).

Η  προπόνηση  της Πέμπτης στον Άγιο Κοσμά δεν είχε να παρουσιάσει προβλήματα της τελευταίας στιγμής ενόψει της αναχώρησης της  για τη Γεωργία, καθώς και ο Τάσος Δουβίκας συμμετείχε κανονικά στο πρόγραμμα, έχοντας ξεπεράσει την αδιαθεσία που τον είχε αφήσει εκτός προετοιμασίας την Τετάρτη.

Έτσι, εξαιρουμένων των τραυματιών Ζέκα και Κ. Παπαδόπουλου ο Τζον Φαν΄τ Σχιπ έχει στη διάθεση του όλους τους διεθνείς «ετοιμοπόλεμους». Η τελευταία προπόνηση της εθνικής Ελλάδας θα γινόταν στο «Batumi Arena».

Η ΚΥΠΡΟΣ

Την προετοιμασία της για τον αγώνα με την Κροατία  ολοκήρωσε και η Εθνική ομάδα Ανδρών της Κύπρου

Ο αγώνας Κύπρου-Κροατίας θα γίνει το Σάββατο, στο ΑΕΚ Αrena, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής των προκριματικών του Μουντιάλ 2022.
Θα ακολουθήσει δεύτερος συνεχόμενος εντός έδρας αγώνας για την Εθνική Κύπρου, την Τρίτη με τη Μάλτα, επίσης στο ΑΕΚ Αrena.

Στον τελικό η Γαλλία με απίστευτη ανατροπή (3-2 το Βέλγιο)

Πολύ σκληρή για να… πεθάνει! Η Γαλλία έπαιξε σαν πρωταθλήτρια κόσμου στο δεύτερο ημίχρονο του ημιτελικού με το Βέλγιο για το Nations League, «επέστρεψε» από το σε βάρος της 2-0 που είχε διαμορφωθεί στο πρώτο 45λεπτο από τους Καράσκο και Λουκάκου και με… μαγική ανατροπή, πήρε τη νίκη με 3-2 και την πρόκριση στον τελικό της Κυριακής (10/10) με την Ισπανία, χάρις στα τέρματα των Μπενζεμά, Μπαπέ και το… buzzer beater του Τεό Ερναντέζ στο 90ό λεπτό!