«Στόχος μας είναι να παίξουμε επτά ματς στο Κατάρ» είχε πει ο Λουίς Ενρίκε λίγο μετά την ανακοίνωση της αποστολής της Εθνικής Ισπανίας για την τελική φάση του Μουντιάλ 2022, όταν είχε επικριθεί από τον Τύπο της χώρας για τις επιλογές του.

Κι αν κρίνουμε από την εικόνα της «φούρια ρόχα» στην πρεμιέρα της στον 5ο όμιλο του Μουντιάλ 2022 και την «επτάρα» (7-0) επί της Κόστα Ρίκα, δεν είναι καθόλου απίθανο να αποδειχθούν… προφητικά τα λόγια του!

Πρόκειται για την μεγαλύτερη σε εύρος νίκη των Ιβήρων σε τελική φάση Μουντιάλ και αντίστοιχα η πιο βαριά των Κοσταρικανών, στην 6η τους παρουσία στο κορυφαίο ποδοσφαιρικό γεγονός του πλανήτη.

Ο Καναδάς τις εντυπώσεις, το Βέλγιο τη νίκη

Με γκολ του Μιτσί Μπατσουαγί στην εκπνοή του ημιχρόνου (44΄) το Βέλγιο επικράτησε 1-0 του Καναδά στην Αλ Ραγιάν, στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για το Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ. Καλύτερος στο πρώτο μισό του παιχνιδιού ο Καναδάς, έχασε πέναλτι με τον Αλφόνσο Ντέιβις (11΄), που «νικήθηκε» από τον Τιμπό Κουρτουά.

Θα μπορούσε κανείς να πει ότι το πρώτο ημίχρονο δεν αποδόθηκε ποδοσφαιρική δικιοσύνη. Από την άλλη πλευρά, όμως, η αποτελεσματικότητα και η απόλυτη συγκέντρωση είναι αναπόσπστα και ίσως τα πλέον καθοριστικά κομμάτια του παιχνιδιού.

Άρα από τη στιγμή που ο Καναδάς απέτυχε να αξιοποιήσει την υπεροχή του -καθολική σε ορισμένα διαστήματα- και παράλληλα αιφνιδιάστηκε σε μία φαση, τότε το Βέλγιο δίκαια πήγε με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Δίκαιη «λευκή» ισοπαλία στο Μαρόκο-Κροατία

Χωρίς νικητή, έληξε ο πρώτος αγώνας για τον 6ο όμιλο του Μουντιάλ 2022, καθώς Μαρόκο και Κροατία «έμειναν» στο… μηδέν. Η αναμέτρηση έγινε στην πόλη Αλ Κορ και στο επιβλητικό «Al Bayt Stadium», χωρητικότητας 69.895 θεατών, ενώ η πρεμιέρα του ομίλου, ολοκληρώνεται απόψε (23/11, 21:00), με την αναμέτρηση Βέλγιο-Καναδάς.

Το πρώτο 15λεπτο του αγώνα ήταν απολύτως «αναγνωριστικό», με τους Κροάτες να διατηρούν την κατοχή της μπάλας και τον Μόντριτς σε ελεύθερο ρόλο, αλλά χωρίς να γίνονται απειλητικοί.

Η πρώτη αξιόλογη στιγμή του ματς σημειώθηκε στο 17ο λεπτό, όταν ο Μαζραουϊ έκανε λανθασμένη πάσα κι έστειλε την μπάλα «συστημένη» στον Πέρισιτς, με τον έμπειρο άσο της Τότεναμ να «οδηγεί» για 3-4 μέτρα και να σουτάρει έξω από την μεγάλη περιοχή του Μαρόκου, στέλνοντας την μπάλα ψηλά πάνω από την εστία του Μπουνού.

Σοκ made in… Bundesliga για τη Γερμανία

Μετά τη Σαουδική Αραβία, η Ιαπωνία, και στη θέση της Αργεντινής, η Γερμανία. Το δεύτερο σοκ του Μουντιάλ του Κατάρ είχε ως «θύτη» άλλη μία ασιατική ομάδα και ως «θύμα» μία μεγάλη και παραδοσιακή δύναμη του παγκοσμίου ποδοσφαίρου. Το… σενάριο στο “Khalifa International Stadium” του Αλ Ραγιάν ήταν παρόμοιο με το χθεσινό (22/11) στο Λουσάιλ.

Το φαβορί, Γερμανία, προηγήθηκε με πέναλτι του Γκιντογάν στο 33΄, έχασε σωρεία ευκαιριών για να «τελειώσει» το ματς και το… πλήρωσε. Δύο παίκτες που αγωνίζονται στην Bundesliga και μπήκαν ως αλλαγή, ο Ντοάν της Φράιμπουργκ στο 75΄ και ο Ασάνο της Μπόχουμ στο 83΄, οδήγησαν τους «μπλε σαμουράι» στη μεγάλη ανατροπή και στη νίκη με 2-1, βάζοντας… φωτιά στον 5ο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η «μάνσαφτ» ξεκινά για δεύτερη σερί φορά με ήττα τις υποχρεώσεις της στη διοργάνωση και πλέον ελπίζει η προσπάθειά της να μην έχει την ίδια κατάληξη, καθώς το 2018, αφότου έχασε στην πρεμιέρα από το Μεξικό, ηττήθηκε και από τη Νότια Κορέα και αποκλείστηκε στη φάση των ομίλων.