Ο «θρυλικός» Κριστιάνο Ρονάλντο ανέβηκε σε άλλη μία ποδοσφαιρική κορυφή, υψώνοντας τη σημαία με τα αρχικά του: CR7. Ο Πορτογάλος σούπερ σταρ με το εύστοχο πέναλτι στο 65ο λεπτό του αγώνα της Πορτογαλίας με την Γκάνα στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στον 8ο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ, έγραψε άλλη μία «χρυσή» σελίδα στην τεράστια καριέρα του, καθώς έγινε ο πρώτος παίκτης στην Ιστορία της διοργάνωσης που σκόραρε σε 5 διαφορετικά Μουντιάλ!

Από τα γήπεδα της Γερμανίας το 2006 μέχρι το εφετινό Παγκόσμιο Κύπελλο στο Κατάρ, ο σπουδαίος Πορτογάλος άσος έφτασε τα 8 γκολ σε τελικές φάσεις 5 ξεχωριστών Μουντιάλ, προσπερνώντας πλέον τους Λιονέλ Μέσι, Μίροσλαβ Κλόζε, Πελέ και Ούβε Ζέλερ, οι οποίοι είχαν σημειώσει γκολ σε 4 διαφορετικά Παγκόσμια Κύπελλα.

«Σάμπα» με Ρισάρλισον

Με εκπληκτική απόδοση στο β΄ ημίχρονο και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ρισάρλισον, η Βραζιλία νίκησε 2-0 τη Σερβία σε αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η πρώτη αγωνιστική των ομίλων στο Μουντιάλ του Κατάρ.

Ο άσος της Τότεναμ σκόραρε στο 62ο και το 73ο λεπτό και η «Σελεσάο» ανέβηκε στην κορυφή του 7ου ομίλου, μαζί με την Ελβετία, αφήνοντας πίσω τη Σερβία και το Καμερούν.

Πολύ κακό θέαμα προσέφεραν οι δύο ομάδες στο α΄ ημίχρονο, ίσως το χειρότερο ποιοτικά απ΄όσα έχουν διεξαχθεί μέχρι σήμερα στο Κατάρ. Η Σερβία παρουσιάστηκε άψογη στην ανασταλτική της λειτουργία, παρασύροντας τη «Σελεσάο» στο δικό της ρυθμό.

Με δεμένο αστράγαλο και δάκρυα στα μάτια αποχώρησε χωλαίνοντας ο Νεϊμάρ από το γήπεδο της Λουσάιλ, όπου η Βραζιλία νίκησε 2-0 τη Σερβία στο πρώτο της ματς για το Παγκόσμιο Κύπελλο το Κατάρ.

Ουρουγουάη-Νότια Κορέα 0-0

Ο Φεντερίκο Βαλβέρδε αναδείχθηκε “Man of the Match” στη «λευκή» ισοπαλία της Ουρουγουάης με τη Νότια Κορέα στο “Education City Stadium” του Αλ Ραγιάν, στην πρεμιέρα του 8ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Ο μέσος της Ρεάλ ήταν ο μοναδικός παίκτης της «τσελέστε» που προσπάθησε να δημιουργήσει φάσεις για τον εαυτό του και τους συμπαίκτες του, είχε δοκάρι λίγο πριν το φινάλε με σουτ έξω από την περιοχή, ενώ από δικό του κόρνερ προήλθε και το έτερο δοκάρι της ομάδας του (με την κεφαλιά του Γκοντίν στο 43΄).

Ελβετία-Καμερούν 1-0

Η Ελβετία άρχισε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στο Μουντιάλ 2022, καθώς στην πρεμιέρα του 7ου ομίλου, επικράτησε με 1-0 του Καμερούν. Το γκολ που έκρινε τον αγώνα, σημείωσε ο Μπρεέλ Εμπολό στο 48ο λεπτό. Η αναμέτρηση, διεξήχθη στην πόλη Αλ Ουάκρα και στο Al Janoub Stadium, χωρητικότητας 44.325 θεατών, ενώ η πρεμιέρα του ομίλου, ολοκληρώνεται απόψε (24/11, 21:00) με τον αγώνα Βραζιλία-Σερβία.