Μία από τις μεγαλύτερες νίκες στην ιστορία της πέτυχε η Western Sydney Wanderers, γελοιοποιώντας στην ουσία, την Sydney FC, μέσα στο σπίτι της, στο Allianz, φιλοδωρώντας τους “sky blue” με τέσσερα γκολ.

Η μαυροκόκκινη ομάδα από τα δυτικά προάστεια του Σίδνεϊ είχε το πάνω χέρι σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και αγωνίστηκε με απερίγραπτο πάθος και ομαδικότητα. Είναι αξιοσημείωτο το ότι όλες οι επιθετικές προσπάθειες της Sydney FC, ακόμα και αυτές που φαίνονταν να έχουν μια κάποια πιθανότητα για επίτευξη γκολ, κατέληξαν σε αποτυχία.

Ο χορός των μαυροκόκκινων γκολ ξεκίνησε στο 13′ με τον Kusini Yengi.

Στο 21′ ήταν η σειρά του Amor Layouni να διπλασιάσει τα τέρματα για την ομάδα του.

Στο δεύτερο μέρος και παρά την κάποια πρωτοβουλία των γηπεδούχων για ανάκαμψη, στο 62′ ο Calem Nieuwenhof (να σημειωθεί, πρώην παίκτης της Sydney FC), με ένα ασύλληπτο σε δύναμη και εκτέλεση σουτ, τριπλασίασε τα τέρματα των Wanderers, για να βάλει το κερασάκι στην τούρτα στο 75′ ο Amor Layouni.

Στα τελευταία δέκα λεπτά η Sydney FC κατέβαλε σκληρές προσπάθειες να πετύχει ένα γκολ, ωστόσο φαίνεται ότι τα φεγγάρια δεν ήταν μαζί της.

Καταιγιστική για μια ακόμα φορά, την Παρασκευή το βράδυ, η Adelaide United, σκόρπισε αυτή τη φορά την Wellington Phoenix, παραβιάζοντας την εστία των Νεοζηλανδών πέντε φορές. Ήταν ένας αγώνας που βασικά την πρωτοβουλία των κινήσεων την είχε η ομάδα της Αδελαΐδας. Οι κόκκινοι πίεσαν τους αντιπάλους τους από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και αυτό είχε ως αποτέλεσμα το πρώτο τους γκολ στο 16′, που, όμως, προήλθε από αμυντικό των Νεοζηλανδών (Scott Wootton).

Επτά λεπτά αργότερα, ο νεαρός Luka Jovanovic, στο δεύτερο προσωπικό του γκολ κατά την τρέχουσα περίοδο, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, για να πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια με το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος και στο 51′ ο Lachlan Barr πετυχε ένα θαυμάσιο γκολ, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ σε 3-0.

Στο 54′, σε μια επίσκεψη των Νεοζηλανδών στα καρέ της Adelaide σημειώθηκε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο Alex Rufer, μειώνοντας σε 3-1.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι ήταν κατά βάση μονόλογος των “κόκκινων” οι οποίοι κατάφεραν να σημειώσουν άλλα δύο γκολ, στο 62′ με τον Ιάπωνα Hiroshi Ibusuki και στο 71′ με έναν από τους “συνήθεις υπόπτους” Craig Goodwin.

Η Brisbane Roar είχε αρκετό καιρό να κερδίσει και έτσι η επικράτηση σε βάρος της Western United ήταν μονόδρομος για την ομάδα του Nick Green. Ωστόσο, ο αγώνας ήταν αμφίρροπος και μοιρασμένος, μιας και οι δύο ομάδες επέδειξαν δυναμικότητα και είχαν αμφότερες καλές στιγμές και ευκαιρίες μπροστά στις αντίπαλες εστίες.

Έπρεπε να πάει το 81ο λεπτό για να πετύχει η ομάδα του Brisbane το γκολ της, με τον 34χρονο πεπειραμένο Ιρλανδό Jay O’Shea και να κρατήσει έως το 90-6′ και να πάρει μια πολύτιμη νίκη.

Θρίλερ κατά κάποιο τρόπο είχαμε και στο Newcastle, όπου Jets και Perth Glory αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2-2. Οι δύο ομάδες, πέρα από τα γκολ, μοιράστηκαν και την πρωτοβουλία των κινήσεων και τις ευκαιρίες. Το αποτέλεσμα είναι δίκαιο και εύγλωττο της δυναμικότητάς τους.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ

Adelaide United – Wellington Phoenix 5-1 (16′ Scott Wootton αυτ., 23′ Luka Jovanovic, 51′ Lachlan Barr, 62′ Hiroshi Ibusuki, 71′ Craig Goodwin – 54′ Alex Rufer πέν.)

Brisbane Roar – Western United 1-0 (81′ Jay O’Shea)

Newcastle Jets – Perth Glory 2-2 (36′ Trent Buhagiar, 79′ Kosta Grozos – 52′ Trent Ostler, 90+7′ Ryan Williams)

Sydney FC – Western Sydney Wanderers 0-4 (13′ Kusini Yengi, 21′, 75′ Amor Layouni, 62′ Calem Nieuwenhof)