Την μπουκιά μέσα από το στόμα πήρε η Melbourne City από την Sydney FC και μαζί την πρωτιά στον βαθμολογικό πίνακα. Η ομάδα του Σίδνεϊ προπορευόταν στο σκορ από το 24′ μέσα στο ΑΑΜΙ, αλλά οι “πολίτισσες” φαίνεται ότι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και ισοφάρισαν στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Έτσι, αν και η Western United είχε ρεπό αυτή την αγωνιστική, παραμένει στην κορυφή με δύο βαθμούς διαφορά από τις “ουρανί”, ωστόσο με έναν αγώνα περισσότερο.

Στον αγώνα που άνοιξε την αγωνιστική, την Παρασκευή το απόγευμα στην Αδελαΐδα, η Adelaide United αναδείχθηκε ισόπαλη με την Newcastle Jets με 2-2, στην πρωτεύουσα της Νότιας Αυστραλίας.

Η ομάδα του Newcastle παραμένει στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ η ομάδα της Αδελαΐδας, είναι στην 7η θέση, τέσσερις βαθμούς μακριά από την εξάδα.

Μετά τον θρίαμβο στο Σίδνεϊ, η Wellington Phoenix στην έδρα της επέστρεψε στις ήττες, χάνοντας από την Perth Glory με 0-1 και έχει… κολλήσει στην τελευταία θέση.

Τέλος, στους αγώνες του Σαββάτου, οι Canberra United και Melbourne Victory αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1, στην αυστραλιανή πρωτεύουσα. και τα δύο γκολ σημειώθηκαν στο δεύτερο μέρος και για την ομάδα της Μελβούρνης ισοφάρισε η Ελληνοαυστραλή Tiffany Eliadis, δύο μόλις λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ

Adelaide United – Newcastle Jets 2-2 (52′ Katie Bowler, 88′ Emilia Murray – 19′ Lucy Johnson, 29′ Lauren Allan)

Melbourne City – Sydney FC 1-1 (90+4′ Kaitlyn Torpey – 24′ Cortnee Vine)

Wellington Phoenix – Perth Glory 0-1 (1o’ Cyera Makenzie Hintzen)

Canberra United – Melbourne Victory 1-1 (72′ Kennedy Faulknor – 88′ Tiffany Eliadis)