Ο Αλέξανδρος είναι επιτέλους εδώ! Μετά από τρεις ήττες και μία ισοπαλία, η ομάδα του Heidelberg γεύτηκε την χαρά της νίκης σε ένα ματς που αυτή (η νίκη) έχει πολύ μεγαλύτερη αξία από τρεις βαθμούς. Μια βραδιά που θα μείνει για πολύ καιρό χαραγμένη στο μυαλό και την καρδιά του τεχνικού του Αλέξανδρου, Γιώργο Κατσάκη, ο οποίος μετράει πλέον 350 παιχνίδια στο πάγκο της αγαπημένης του ομάδας.

Οι φιλοξενούμενοι ταξίδεψαν στο Albert Park με πολλές απουσίες, που όμως δεν φάνηκαν να επηρεάζουν την εικόνα τους πάνω στο χορτάρι. Ο έμπειρος τεχνικός της United, έστησε τέλεια την ομάδα του, έδωσε ρεσιτάλ από τον πάγκο, κλέβοντας το… πορτοφόλι του Esteban Quintas, που έδειξε ανήμπορος να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Οι φίλοι της Ελλάς που βρέθηκαν στο γήπεδο την Παρασκευή το βράδυ, είδαν τους «κίτρινους» να ανοίγουν το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό με διαγώνιο σουτ του Kaine Sheppard μέσα από την μεγάλη περιοχή. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά φάνηκαν εξαιρετικά επηρεασμένοι από την απουσία του διεθνή Σουδανού επιθετικού της ομάδας, Ajak Riak, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να βρουν διαδρόμους προς την «κιτρινόμαυρη» εστία.

Το δεύτερο μισό του αγώνα ξεκίνησε με τους «μπλε» να χάνουν τεράστια ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσια. Ο Ali Sulejmani εκτέλεσε κόρνερ στο 51ο λεπτό από τα δεξιά, ο Alun Webb έπιασε ανενόχλητος κεφαλιά μέσα στην καρδιά της μεγάλης περιοχής στέλνοντας την μπάλα με δύναμη προς τα δίχτυα της εστίας του Hayden Brown, μα εκεί βρέθηκε σαν από μηχανής θεός ο Σκωτσέζος James Wilson, ο οποίος κατάφερε να αποσοβήσει το γκολ για την ομάδα του.

Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς, «φόρτωσαν» την επιθετική τους γραμμή, μα εκτός από μερικά μακρινά σουτ δεν κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά τον κίπερ των «Μπέργκες» που όχι μόνο δεν ισοφαρίστηκαν αλλά τελικά διπλασίασαν τα τέρματά τους χάρη σε όμορφο τελείωμα του Sean Ellis στο 79ο λεπτό της αναμέτρησης. Μια σπουδαία νίκη για τον Αλέξανδρο που φάνηκε να πληγώνει πολύ τους λίγους φίλους των γηπεδούχων που βρέθηκαν στο Albert Park. Ανάμεσά τους και ο βετεράνος επιθετικός του συλλόγου, Jimmy Armstrong, οποίος βραβεύτηκε από την διοίκηση της Ελλάς για την συνολική του προσφορά στην ομάδα.

Ματς για γερά νεύρα είχαμε στο Port Melbourne μεταξύ της Νέας Ελλάς και της Melbourne Knights. Οι «Κροάτες» μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας προβάδισμα με 0-2 πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου, δείχνοντας να θέλουν πολύ το «διπλό» που θα τους διατηρούσε στα υψηλά στρώματα του βαθμολογικού πίνακα. Φαίνεται, όμως, ότι έπιασαν τόπο οι φωνές του τεχνικού των «καρχαριών», Adam Piddick, στο ημίχρονο του παιχνιδιού, μιας και οι ποδοσφαιριστές του μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο μισό, με εμφανή την διάθεση να κυνηγήσουν το σκορ με όλες τους τις δυνάμεις. Οι γηπεδούχοι πρώτα μείωσαν το σκορ στο 67ο λεπτό μετά από κοντινό δυνατό σουτ του Luca Tevere και ύστερα έφεραν το ματς στα ίσια χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Chris Duggan στο 76ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι από εκεί και πέρα ανοίχτηκαν, αφήνοντας διαδρόμους προς την δική τους εστία, διαδρόμους τους οποίους εκμεταλλεύτηκαν οι «ιππότες», πετυχαίνοντας και τρίτο γκολ στο 87ο λεπτό με την χρυσή αλλαγή του Ben Cahn, Mohammed Sumaoro. Μια σκληρή ήττα για την «ελληνική» ομάδα που την έριξε στην ένατη θέση της βαθμολογίας, μόλις πέντε βαθμούς πάνω από τον ουραγό Παγκύπριο.

Ακόμα μια βαριά ήττα γνώρισε ο Παγκύπριος, ο οποίος μοιάζει σαν να μην μπορεί να ξεφύγει από το αγωνιστικό τέλμα στο οποίο έχε βρεθεί από το ξεκίνημα της σεζόν. Θύτες αυτή την φορά οι «Αλβανοί» της Dandenong Thunder οι οποίοι πέρασαν σαν… οδοστρωτήρες από την έδρα των «πρασίνων». Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν ιδιαίτερα δυνατά το ματς ανοίγοντας το σκορ στο 13ο λεπτό με τον Harry Ascroft. Οι «Κοκκινόμαυροι» διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 34ο λεπτό με τον Geoffrey Lino ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε με πανέμορφο τελείωμα στο 70ό λεπτό ο Joshua Karantz.

Γιούχες και σφυρίγματα αποδοκιμασίας είχαμε με την λήξη του ματς, από τους φίλους του Παγκύπριου, που αρχίζουν να χάνουν την υπομονή τους λόγω του κακού ποιοτικά ποδοσφαίρου που βλέπουν την ομάδα τους να παίζει μέσα στο γήπεδο. Ο κόουτς Petr Tichy θα πρέπει πολύ σύντομα να βρει λύσεις στα αγωνιστικά προβλήματα της ομάδας του, αν θέλει να διατηρήσει την θέση του στην άκρη του «πράσινου» πάγκου…

Από τα υπόλοιπα ματς του προγράμματος του NPL ξεχώρισε η πολύ μεγάλη νίκη της Avondale επί της Moreland με 7–0, αλλά και η εκτός έδρας επικράτηση της Hume City κόντρα στην Warriors με 0–4.

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Ηρακλής μέσα στο σπίτι της Werribee με 0-1 για το πρωτάθλημα του NPL 2.

Λιγότερο τυχερός στάθηκε ο Λεωνίδας, ο οποίος ήρθε ισόπαλος με 3–3 μέσα στην έδρα του, εναντίον της πάντα αξιόμαχης Langwarrin.

Με το… αριστερό ξεκίνησε την φετινή σεζόν του NPL3 ο Πυθαγόρας. Η ομάδα του Box Hill ταξίδεψε στο Caroline Springs όπου και γνώρισε την ήττα με 1–0 κόντρα στην τοπική ομάδα.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ NPL

South Melbourne – Heidelberg 0–2 (7′ K. Sheppard, 79′ S. Ellis)

Bentleigh Greens – Dandenong Thunder 0–3 (13′ H. Ascroft, 34′ G. Lino, 70′ J. Karantz)

Port Melbourne Sharks–Melbourne Knights 2–3 (67′ L. Tevere, 76′ C. Duggan [Π] – 23′ M. Hore,31′ C. De Godoy [A], 87′ M. Sumaoro)

Avondale – Moreland City 7–0 (12′ + 41′ L. Boland, 29′ J. Katebian, 35′ Z. Guy, 38′ + 95′ S. Zinni, 52′ D. Zakupi)

Altona Magic – Green Gully (63′ J. Markovski – 14′ P. Waring, 82′ N. Bonada)

North Geelong – Hume City 0–4 (2′ + 39′ B. Lauton, 16′ Z. Maltby, 74′ B. Elibol)

St Albans Saints – Oakleigh Cannons*

*Ο αγώνας διεξήχθη την Κυριακή (19/3) το απόγευμα.

12. Doveton 1 0

Φάση από τον αγώνα του Σαββάτου στο Lakeside, μεταξύ South Melbourne – Heidelberg (0–2). Φώτο: Κώστας Ντεβές