Ισόπαλος 1-1 έληξε ο αγώνας στο Στάδιο ΓΣΠ μεταξύ της Εθνικής Κύπρου με τη Βουλγαρία, για την 5η αγωνιστική του Γ’Ομίλου Γ’ Κατηγορίας του Πρωταθλήματος των Εθνών.

Η νίκη για την Εθνική Κύπρου χάθηκε στα τελευταία λεπτά καθώς στο 89ο λεπτό η Βουλγαρία με πέναλτι του Ντιμιτρόφ ισοφάρισε σε 1-1.

Εκεί που η Κύπρος βρισκόταν πολύ κοντά σε μια σπουδαία νίκη, δυστυχώς οι φιλοξενούμενοι σκόραραν και πήραν έναν σημαντικό βαθμό, στερώντας της τη χαρά της δεύτερης νίκης στη διοργάνωση.

Στο πρώτο ημίχρονο η Κύπρος προηγήθηκε με 1-0 με γκολ του Παναγιώτη Ζαχαρίου στο 24ο λεπτό, μετά από μπαλιά του Κυριάκου. Ήταν η πρώτη συμμετοχή του Ζαχαρίου με την Εθνική Ανδρών.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Κύπριοι διεθνείς άντεξαν την πίεση και, παράλληλα, προσπάθησαν να δημιουργήσουν και προϋποθέσεις για δεύτερο γκολ και είχαν ευκαιρίες. Δυστυχώς, στο φινάλε άλλαξαν τα δεδομένα και η Βουλγαρία με πέναλτι του Ντιμιτρόφ στο 89ο λεπτό ισοφάρισε σε 1-1.

Η σύνθεση της Κύπρου: Παναγή, Κούσουλος, Μεκρής, Λαϊφης, Μαργκάσα, Αρτυματάς, Χ. Κυριάκου, Εφραίμ (78′ Παπαφώτης), Μακρής, Ζαχαρίου (67′ Ρουσιάς), Αβραάμ (59′ Ιωάννου).

*Τον αγώνα παρακολούθησαν 3.844 θεατές.

Οι Νορβηγία και Βουλγαρία προηγούνται στη βαθμολογία του Ομίλου με 10 βαθμούς, η Κύπρος έχει 5 και η Σλοβενία 2 βαθμούς.

Ισόπαλος 1-1 έληξε και ο αγώνας της Σλοβενίας με τη Νορβηγία.

*Τη Δευτέρα (σήμερα) θα διεξαχθούν οι αγώνες Κύπρου-Νορβηγίας και Βουλγαρίας-Σλοβενίας.

* Η Εθνική Ελλάδας επρόκειτο να αντιμετωπίσει χθες (Κυριακή) την Εσθονία και στην τελευταία προπόνηση του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος το Σάββατο το απόγευμα δεν πήραν μέρος σε αυτή οι Κώστας Μήτρογλου, Δημήτρης Σιόβας και Δημήτρης Κουρμπέλης, οπότε η παρουσία τους στην αναμέτρηση ήταν αμφίβολη.