Δεν φαίνεται να αλλάζει το σκηνικό στο A’ League για ό,τι αφορά την πρωτιά στη κανονική περίοδο. Η Glory το βράδυ του Σαββάτου έκανε πάρτι με πολλά γκολ κατατροπώνοντας τους Brisbane Roar με 4-0 και έτσι εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το νέο στραβοπάτημα της Melbourne Victory στη Νέα Ζηλανδία φέρνοντας τη βαθμολογική τους διαφορά στους εννιά.

Για το συγκρότημα του Kevin Muscat το γκολ σημείωσε ο Ιάπωνας Honda με χτύπημα πέναλτι. Δέκα λεπτά νωρίτερα ο Krishna εκμεταλλευόμενος λάθος της άμυνας άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Νέας Ζηλανδίας. Ο Φιτζιανός επιθετικός τέσσερα λεπτά αργότερα θα μπορούσε να έχει καθαρίσει το ματς αλλά νικήθηκε στο ευνοϊκό τετ α τετ από τον Thomas. Το παιχνίδι παίχτηκε στο πανέμορφο Eden Park του Auckland παρουσία 23,000 φιλάθλων, αριθμός που αποτελεί ρεκόρ για τους Phoenix.

Ένας Maclaren δεν φέρνει την άνοιξη. Το νέο μεταγραφικό απόκτημα των «πολιτών» σκόραρε, όμως το γκολ δεν στάθηκε αρκετό να φέρει κάποιο καλό αποτέλεσμα με το Newcastle το οποίο πήρε τη νίκη με σκορ 3-1.
Πήραν μπρος οι Wanderers. Μετά τη νίκη της περασμένης εβδομάδας οι «κοκκινόμαυροι» συνέχισαν με μία ακόμη πιο εντυπωσιακή νίκη στο Coopers Stadium επί της Adelaide United με 1-3.