Ο σκόρερ του τρίτου γκολ του Ολυμπιακού στη νίκη με 4-1 επί της ΑΕΚ, Αχμέντ Χασάν, μίλησε στη μεσημβρινή Ραδιοεφημερίδα της ΕΡΑσπορ 101,8. «Μιλήσαμε στο ημίχρονο μεταξύ μας και αποφασίσαμε να παίξουμε σαν οικογένεια» εξήγησε ο σέντερ φορ των «ερυθρόλευκων» και κάλεσε τους συμπαίκτες του να έχουν οδηγό το δεύτερο μέρος του ντέρμπι με την Ένωση και στον αγώνα ρεβάνς με την Ντιναμό, την Πέμπτη 21/2 στις 22:00 (Παρασκευή πρώί, ώρα Αυστραλίας). Ο Αχμέντ Χασάν μίλησε και για τα όνειρά του: «Θέλω να καταφέρω μία ημέρα να παίξω στο πρωτάθλημα της Αγγλίας ή της Ισπανίας. Πρώτα, όμως, θέλω να βοηθήσω τον Ολυμπιακό όσο περισσότερο μπορώ».

Για τον αγώνα ρεβάνς με την Ντιναμό Κιέβου υπογράμμισε: «Ξέρουμε ότι το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα δεν ήταν αυτό που θέλαμε, αλλά στο ποδόσφαιρο δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο και θα πάμε αποφασισμένοι για να πάρουμε τη νίκη και να προκριθούμε. Πρέπει να είμαστε φιλόδοξοι, να τρέξουμε πολύ, να παίξουμε με αυτοπεποίθηση, να τα δώσουμε όλα και να ξέρουμε πως αυτή η ευκαιρία και το παιχνίδι δεν έρχεται κάθε μέρα. Να είμαστε απόλυτα συγκεντρωμένοι, να έχουμε τη σωστή συμπεριφορά. Να παίξουμε σαν ομάδα, σαν οικογένεια. Να παίξουμε όπως στο δεύτερο ημίχρονο με την ΑΕΚ, να τα δώσουμε όλα και, αν γίνουν όλα αυτά, θα προκριθούμε».

Για τη ζωή στην Ελλάδα, ο Χασάν δήλωσε: «Μου αρέσει πολύ η ζωή στην Ελλάδα. Μου θυμίζει αρκετά τη ζωή στην Αίγυπτο. Μου αρέσει ο καιρός, το φαγητό και είμαι πολύ ευχαριστημένος στην Ελλάδα».

Τέλος, είπε για τα όνειρά του: «Τον Ιούνιο έχουμε το Κόπα Άφρικα, που είναι πολύ σημαντική διοργάνωση και θα γίνει στην πατρίδα μας. Ανυπομονώ να βοηθήσω την Εθνική ομάδα και να κατακτήσουμε τη διοργάνωση. Το όνειρο όλων των ποδοσφαιριστών είναι να παίξουν σε κορυφαία πρωταθλήματα και διοργανώσεις. Θέλω να καταφέρω μία ημέρα να παίξω

Ο πόνος που αισθάνθηκε στο γόνατο, κατά την διάρκεια του χτεσινού αγώνα με την ΑΕΚ και οι ανησυχίες που αμέσως εκφράστηκαν κατά την αποχώρησή του από το γήπεδο, επιβεβαιώθηκαν. Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος υποβλήθηκε χτες αργά σε εξετάσεις και σήμερα τα αποτελέσματα έδειξαν ότι έχει υποστεί ρήξη πρόσθιου χιαστού στο αριστερό γόνατο.
Αυτό σημαίνει πως ο διεθνής μεσοεπιθετικός του Ολυμπιακού θα πρέπει να υποβληθεί σε χειρουργική επέμβαση και φυσικά θα χάσει το υπόλοιπο της σεζόν.

ΒΟΛΤΑ ΤΟΥ ΠΑΟΚ

Στο μεταξύ μια βόλτα στην Αθήνα, εν μέσω Αλκυονίδων, αποδείχθηκε για τον ΠΑΟΚ η υποχρέωση της Ριζούπολης με τον Απόλλωνα Σμύρνης.
Πιο εύκολα και από προπόνηση, ο επίδοξος πρωταθλητής νίκησε την «Ελαφρά Ταξιαρχία» με 5-1 (4΄ Πέλκας, 9΄ Ολιβέιρα, 33΄ Μπίσεσβαρ, 78΄ Σφιντέρσκι, 88΄ Ενρίκε – 64΄ Ντ΄ Ούρσο) και διατήρησε τη διαφορά στο +9 από τον Ολυμπιακό, ύστερα από 21 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα.
Ο «Δικέφαλος» είχε τελειώσει με το παιχνίδι από το 9ο λεπτό, όταν προηγήθηκε 2-0 με τα γκολ των Πέλκα στο 4΄ (κεφαλιά) και Ολιβέιρα στο 9΄ (σουτ), απέναντι σε έναν αντίπαλο που δεν επιδίωξε να αμυνθεί αλλά προσπάθησε να κάνει το παιχνίδι του και είχε τις στιγμές του, αλλά ο Μπεντινέλι στο 7΄ (απέκρουσε ο Πασχαλάκης) και στο 15΄ (σουτ άουτ) έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να ξαναδώσει ενδιαφέρον στον αγώνα.
Στο 33΄ ο Μπίσεσβαρ σημείωσε το 3-0 με πλασέ από γύρισμα του Λημνιού, δημιουργώντας περιέργεια για το που θα μπορούσε να φτάσει η έκταση του σκορ αν η συνάντηση συνεχιζόταν σε αυτό το μοτίβο.
Και συνεχίστηκε, καθώς στο 64ο λεπτό οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ που δικαιούνταν, με σκόρερ τον Ντ΄ Ούρσο ο οποίος νίκησε τον Πασχαλάκη. Από την πλευρά του, ο «Δικέφαλος» έφτασε στο 4-1 με τον Σφιντέρσκι στο 78΄, δύο λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι και έκλεισε το σκορ με τον Πέδρο Ενρίκε στο 89΄.