Το Kardinia Park (GMHBA Stadium) δεν έφερε γούρι στη Victory η οποία υποχρεώθηκε σε ήττα με σκορ 0-2 από τη Newcastle Jets.Η νίκη για τους φιλοξενούμενους ήρθε από δύο «Ελληνάκια», τον αμυντικό Γιάννη Κουτρούμπλη, με κοντινή προβολή στο 34′ και τον Δημήτρη Πετράτο στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με εκπληκτικό σουτ από απόσταση 25 μέτρων, ένα από τα καλύτερα της φετινής σεζόν.

Πριν την πρώτη ψυχρολουσία η ομάδα του Kevin Muscat ήταν αυτή που είχε τις ευκαιρίες, αρχικά με τον Μπαρμπαρούση με την μπάλα να βρίσκει την δεξιά κάθετη δοκό και στο 20′ όταν το σουτ του Honda απέκρουσε ο Moss.

Λίγα λεπτά πριν το φινάλε οι Μελβουρνιώτες χρειάστηκε να τελειώσουν το παιχνίδι με έναν παίκτη λιγότερο καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο James Donachie.

Η νίκη των Jets δίνει νέο ενδιαφέρον στην υπόθεση των πλέι οφ καθώς η διαφορά μειώθηκε στους 2 βαθμούς από τους Phoenix και στους 3 από τους «πολίτες» και ενώ μένουν έξι αγωνιστικές πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου. Η 21η ημέρα του A’ League συνεχίζεται αυτή τη Παρασκευή με τους Roar να υποδέχονται τους Wanderers και ολοκληρώνεται το Σάββατο στο Central Coast με την αναμέτρηση των Mariners κόντρα στους Νεοζηλανδούς.