Άσχημα φαίνεται ότι έχει ξεκινήσει την πορεία της στο φετινό Ασιατικό Τσάμπιονς Λιγκ η Melbourne Victory.

Οι πρωταθλητές, που είχαν ήδη μια ήττα εκτός προγράμματος από την Daegu FC, ταξίδεψαν στη Χιροσίμα με μοναδικό σκοπό την κατάκτηση των τριών βαθμών που θα τους επέτρεπαν να μπουν ξανά εντός κανονικής πορείας στον όμιλό τους.

Ωστόσο, εντύπωση προκάλεσε η επιλογή του Kevin Muscat να δώσει θέση βασικού στον Αντώνη Λεσιώτη, τον 18χρονο που δεν έχει πάρει πολύ χρόνο συμμετοχής ακόμη φέτος, σε ένα τόσο σημαντικό ματς.

Όλα τα σχέδια των πρωταθλητών πήγαν στράφι μόλις στο τρίτο λεπτό όταν ο Βραζιλιάνος φορ των γηπεδούχων Anderson, πήρε την μπάλα έπειτα από λάθος του Troisi και πραγματοποίησε το γύρισμα από τα δεξιά προς τον επερχόμενο Higashi που δεν είχε κανένα πρόβλημα να πλασάρει τον Thomas και να ανοίξει το σκορ για την ομάδα του.

Το γρήγορο αυτό γκολ έδωσε την ελευθερία των κινήσεων στους γηπεδούχους που άφησαν την κατοχή της μπάλας στους πρωταθλητές Αυστραλίας, οι οποίοι δεν απειλούσαν και προσπαθούσαν διαρκώς να τελειώσουν το παιχνίδι στην αντεπίθεση.

Στο δεύτερο ημίχρονο και σε μια προσπάθεια να κλείσει τα κενά στην άμυνα, ο Muscat απέσυρε τον Toivonen κι έριξε στο ματς τον Carl Valeri, με τη Victory να αρχίζει να απειλεί περισσότερο τους Ιάπωνες.

Στο 77′ ήρθε και το γκολ της ισοφάρισης από πλευράς φιλοξενουμένων, όταν ο Troisi άφησε έξυπνα να περάσει κάτω από τα πόδια του η κοφτή κάθετη μπαλιά του Μπαρμπαρούση προς τον Storm Roux.

Ο δεξιός μπακ “έκοψε” προς τον επερχόμενο Honda, με τον Ιάπωνα να μην αστοχεί και να σκοράρει κατά των συμπατριωτών του, σ’ ένα τέρμα που έμοιαζε αρκετά με εκείνο της Sanfrecce.

Κι εκεί που αναπτερώθηκαν οι ελπίδες των πρωταθλητών για “απόδραση” από τη Χιροσίμα με τουλάχιστον τον ένα βαθμό της ισοπαλίας, ήρθε στο 86ο λεπτό ο Watari να εκμεταλλευτεί τη σέντρα με το δεξί του Kashiwa από τα αριστερά και να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, σκοράροντας με άπιαστη κεφαλιά.

Μετά τον αγώνα πάντως, ο Kevin Muscat, όπως συνηθίζει, συνεχάρη τους ποδοσφαιριστές του για την προσπάθεια που κατέβαλαν, ενώ αρνήθηκε να σχολιάσει τις πιθανότητες που έχει η ομάδα του για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Πάντως, ήδη μετά την δεύτερη αγωνιστική τα πράγματα φαίνονται “σκούρα” για τη Victory, αφού δεν έχει ακόμη κανένα βαθμό στη συγκομιδή της, ενώ αντίθετα οι ανταγωνιστές της έχουν αρχίσει να απομακρύνονται.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Daegu FC πέτυχε νίκη-έκπληξη επί της Guangzhou Evergrande των Cannavaro και Paulinho με 3-1 χάρη στα γκολ των Edgar (2) και Kim, ενώ για του Κινέζους είχε μειώσει προσωρινά ο Talisca.

Επόμενος αγώνας της Victory στη διοργάνωση η εκτός έδρας αναμέτρηση με τους δευτεραθλητές Κίνας, με τους οποίους έχουν άσχημη προϊστορία, αφού σε τέσσερις αναμετρήσεις μετρούν ισάριθμες ήττες. Για την ίδια διοργάνωση, χτες η Sydney FC αντιμετώπισε την Kawasaki.