H Glory ήθελε να αποζημιώσει τους 18.000 φίλους της που κατέκλυσαν το HBF Park, αλλά δεν τα κατάφερε καθώς η καλή της εμφάνιση δεν συνδυάστηκε με νικηφόρο αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι είχαν τις ευκαιρίες, οι φιλοξενούμενοι έβγαζαν τα γκολ και κάπως έτσι οι Μελβουρνιώτες βγήκαν ευνοημένοι από τον άγραφο κανόνα του ποδοσφαίρου, φεύγοντας με πολύτιμη νίκη από την Δυτική Αυστραλία (0-2).

Ο Κρις Οικονομίδης, λίγα λεπτά πριν το γκολ του Ola Toivonen που ήρθε με απευθείας χτύπημα φάουλ στο 25′, είχε την ευκαιρία να βάλει την Perth μπροστά στο σκορ, σούταρε όμως πάνω από τα δοκάρια του Thomas, αλλά και αργότερα, λίγο πριν τη ανάπαυλα, οι παίκτες της Glory δεν κατάφεραν σε δύο καλές περιπτώσεις να σκοράρουν.

Από το πρώτο λεπτό της επανάληψης η ομάδα του Tony Popovic μπήκε δυναμικά χάνοντας μοναδικές στιγμές, με αποκορύφωμα το δοκάρι του Diego Castro από χτύπημα φάουλ στο 58′. Πέντε λεπτά αργότερα η Victory στην πρώτη επίσκεψή της στα καρέ του Reddy κέρδισε πέναλτι όταν η μπάλα μετά από κόντρα βρήκε το χέρι του Neville, πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Keisuke Honda.
Η καλή αμυντική λειτουργία των παικτών του Kevin Muscat, σε συνδυασμό με την ετοιμότητα που έδειξε σε όλο το 90λεπτο ο Lawrence Thomas, κράτησαν την Victory όρθια στο άντρο της πρωτοπόρου στο A’ League δίνοντας νέο ενδιαφέρον σε ό,τι αφορά την δεύτερη θέση και ίσως σε μία πιο απίθανη περίπτωση για την πρωτιά.

Η Melbourne City είχε απογοητευτική εικόνα στο ANZ Stadium όσο απογοητευτική ήταν και η προσέλευση του κόσμου ο οποίος μετά βίας ξεπερνούσε τις 3.000. Η ομάδα του Warren Joyce ηττήθηκε από την WSW με 3-0, χάνοντας παράλληλα μετά την εντυπωσιακή νίκη των Phoenix επί των Jets με 4-1 την επαφή της με την τέταρτη θέση.
Στο ματς της Παρασκευής η Sydney FC πέρασε εύκολο βράδυ στο Brisbane κερδίζοντας με 3-1 τους Roar και πλέον η προσεχής μάχη των «ουρανί» αυτό το Σάββατο στο Sydney Cricket Ground με αντίπαλο την Victory, είναι το ματς που ενδεχομένως ξεκαθαρίσει το τοπίο στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.