Η κυανόλευκη θύμισε παλιές καλές τις στιγμές το βράδυ του Σαββάτου στο Olympic Village απέναντι στον Αλέξανδρο, σκορπίζοντας χαρές και ενθουσιασμό στους φιλάθλους της τόσο για την άνετη νίκη (1-3) όσο και την πραγματικά καλή της απόδοση. Η Ελλάς Μελβούρνης έχοντας στο βασικό της σχήμα δύο από τα της νεαρά παιδιά, τους Zac Bates και Ben Djiba, ήταν εντυπωσιακή καθώς προηγήθηκε 0-3, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το ματς από το πρώτο ημίχρονο. Μάλιστα, ο νεαρός (από τα φυτώρια της Melbourne City) Zac Bates, άνοιξε το σκορ μόλις στο 7′, από θαυμάσια ασίστ του Τζέρι Συλαϊδού.
Στο 22′ από τη μαχητική προσπάθεια του Marcus Schroen και από ασίστ του Βασίλη Κωνσταντινίδη, ήρθε το 0-2 και τέσσερα λεπτά αργότερα από ευρεσιτεχνία του Τζέρι Συλαϊδού που σούταρε από διαγώνια θέση στο αριστερό παράθυρο του Θεοδωρίδη διαμορφώθηκε το 0-3.
Ο Αλέξανδρος, που είναι συνηθισμένος σε come back, αν και προσπάθησε δεν μπόρεσε να πετύχει τίποτα παραπάνω από το να μειώσει το σκορ με πέναλτι που κέρδισε ο Lucas Derick και διαμόρφωσε σε γκολ ο πορτιέρο Κρις Θεοδωρίδης. Οι κιτρινόμαυροι που σε κάποιες στιγμές έπαιξαν λίγο σκληρά τελείωσαν το παιχνίδι με εννιά παίκτες καθώς αποβλήθηκαν με δεύτερη κίτρινη για χέρι ο Reuben Way (70′) και δέκα λεπτά αργότερα ο Jack Petrie για αντιαθλητικό τάκλιν στον Κώστα Στρατομήτρο που αποχώρησε με φορείο από το γήπεδο, με τις πρώτες εκτιμήσεις να κάνουν λόγο για απουσία τριών εβδομάδων από τους αγωνιστικούς χώρους.
ΕΠΙΛΟΓΟΣ ΜΕ ΝΙΚΗ ΓΙΑΝΝΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΗ
Νίκη, όπως ακριβώς ήθελε και ζήτησε ο πρόεδρος Κώστας Μπίος, πέτυχε ο Παγκύπριος στο φινάλε του πρώτου γύρου και έτσι έγινε η ομάδα που έσπασε το αήττητο του Avondale (1-2), νίκη που σε συνδυασμό με την ήττα του Αλέξανδρου τον ανέβασε στην δεύτερη θέση και μόλις τέσσερις βαθμούς πίσω από τους Avengers.
Οι πράσινοι προηγήθηκαν με κεφαλιά του Marco Jankovic άνοιξαν το σκορ στην αρχή της επανάληψης, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 60′ με τον Yitay Towns, αλλά στα επόμενα δύο λεπτά ο Mat Thurtell έδωσε με κοντινή προβολή εκ νέου προβάδισμα στους Bentleigh Greens που έφυγαν νικητές από το Reggio Calabria. Στο βασικό σχήμα ο νεοαποκτηθείς μεσοαμυντικός από τη Νέα Ζηλανδία Mario Illich, πέρασε ως αλλαγή στη θέση του Thurtell (67′) ο Ιάπωνας Futa Nakumura.
Συναισθηματική φόρτιση στο φινάλε με τους Thurtell Scott να σηκώνουν στα χέρια τον Γιάννη Αναστασιάδη ανάμεσα σε παίκτες και παράγοντες των πρασίνων να χειροκροτούν ιπποτικά τον Ελληνοαυστραλό τεχνικό που έπειτα από οκτώ χρόνια γυρίζει σελίδα στην καριέρα του. Η ανάρτηση «THANK YOU JA» στον επίσημο λογαριασμό Facebook των Bentleigh Greens έσπασε ρεκόρ ξεπερνώντας τα 450 likes.
ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ ΝΕΑ ΕΛΛΑΣ – OAKLEIGH
Άτυχοι ήταν τόσο οι «καρχαρίες» όσο και οι «κανονιέρηδες» που απέσπασαν ισοπαλίες με το ίδιο σκορ (1-1) από τις Dandenong City και Green Gully αντίστοιχα. Η ομάδα του Adam Piddick δεν ξεκίνησε καλά και βρέθηκε να χάνει από το 25′. Κατάφερε, όμως, να φέρει το ματς στα ίσια τρία λεπτά αργότερα με τον αρχηγό της Michael Eager. Στην επανάληψη η Λιμανιώτες ανέβασαν την απόδοσή τους και είχαν τις ευκαιρίες να φύγουν νικητές από το Frank Holohan.
Το Oakleigh παίζοντας καλό ποδόσφαιρο (ειδικά στο πρώτο μέρος) έφυγε με 1-1 από τη δύσκολη λόγω κακής παράδοσης έδρα του Green Gully. Το συγκρότημα του Chris Taylor προηγήθηκε νωρίς στο 7′ με εκπληκτικό σουτ κεραυνό του Wade Dekker και θα μπορούσε σε τέσσερις ακόμα περιπτώσεις πότε με τους Άγγλους Harry White, Joe Guest και πότε με τους Dekker Dimmanche να έχει «καθαρίσει» από νωρίς την «υπόθεση νίκη» στο Keilor Downs.
Οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν να ισοφαρίσουν την αναμέτρηση με απ’ ευθείας χτύπημα φάουλ του Nick Kalmar με τον Γιάννη Χώνο να αποκρούει αλλά τον διαιτητή να καταλογίζει γκολ καθώς θεώρησε πως η επέμβαση έγινε μετά την γραμμή της εστίας.
ΑΠΟΨΕ Η KINGSTON
Τρίποντο πάση θυσία ψάχνει απόψε στο Grange Reserve (8:30) η Kingston απέναντι στην Hume City. Οι κόκκινοι με μόλις νίκη στο πρωτάθλημα βρίσκονται ουραγοί στον βαθμολογικό πίνακα και όποιο άλλο αποτέλεσμα ίσως να είναι και καταδικαστικό για την ομάδα του Νίκου Τόλιου.
Ο Ιάπωνας τερματοφύλακας Satoshi Osugi από την Malvern City καθώς και Χιλιανός επιθετικός που είναι οι νέες μεταγραφές για τους κόκκινους αναμένονται να είναι στους πρώτους έντεκα για τον Ελληνοαυστραλό τεχνικό.